شهردار دولت آباد:

با یک بدهی معمولی دولت آباد را ترک خواهم کرد

اطهری فر گفت: منطقه صنعتی دولت آباد در سالهای گذشته پیشرفت زیادی داشته اما هیچ اقدامی برای توسعه زیست محیطی آن انجام نشده است، به گونه ای که هیچ نقطه ای برای فضای سبز داخل آن نیست، امیدوارم این مطالبه و استمرار ادامه داشته باشد و مردم و مسئولان پیگیر جدی بحث آلایندگی منطقه صنعتی و جلوگیری از گسترش آن باشند.

به گزارش چشم برخوار، با نزدیک شدن به روزهای پایانی دوره چهارم شورای شهر و شهردار دولت آباد و با توجه به پیگیری مجدانه مردم دولت آباد در خصوص روند اجرای پروژه های مهمی مانند باغ بانوان، موزه مردم شناسی و…، علیرضا اطهری فر شهردار دولت آباد به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت.

چشم برخوار – بودجه شهرداری در سال ۹۴ و ۹۵ چقدر بوده است؟

بودجه سال ۹۴، ۱۵/۵ میلیارد تومان بود که به دلیل عملکرد خوب شهرداری به ۳۸ میلیارد تومان افزایش یافت و بودجه در سال ۹۵ هم ۱۸/۵ میلیارد تومان است.

چشم برخوارگزارشی از عملکرد شهرداری در سال ۹۴ بفرمایید.

امروزه شهرداری ها در همه عرصه ها فعالیت دارند و نوع فعالیت آنها به شرایط هر منطقه بستگی دارد. عمده فعالیت های شهرداری دولت آباد در بحث عمرانی بوده است که در این رابطه پروژه های مهمی را آغاز، تکمیل یا ادامه داده ایم، یکی از این پروژه ها، آسفالت معابر سطح شهر با توجه به درخواست بسیار زیاد مردم بوده است که شهرداری در این زمینه به جد وارد شده است.

احداث فرهنگسرای شهرداری، کتابخانه و ورزشگاه کربکند، باغ بانوان دولت آباد، احداث پارک بوستان مادر با مساحت ۱۲۰۰۰۰ متر مربع، احداث ساختمان و دفتر امام جمعه شهر دولت آباد، شرکت تعاونی شهرداری، ایستگاه های اتوبوس مکانیزه و افتتاح چند پروژه دیگر از جمله اقدامات ما بوده است.

همچنین در ماه قبل با حضور زرگرپور استاندار اصفهان، یادمان شهدای پارک سید محمد دولت آباد، میدان فردوس و بلوار امامزاده محمود افتتاح شد، افتتاح سالن مدیریت بحران با حضور نجار رئیس سارمان مدیریت بحران کشور نیز در ماه های اخیر انجام شده است.

چشم برخواراقدامات شهرداری در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و جذب سرمایه گذارهای بیرونی چه بوده است؟

به خاطر شرایط حاکم و تشتت در سطح شهر از لحاظ فرهنگی، در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و جذب سرمایه گذارهای بیرونی به دلیل عملکرد ضعیفی داشته ایم، اما به صورت کلی می توان گفت در زمینه فرهنگی اقدامات تقریبا خوبی مانند کمک به مساجد و کانون های فرهنگی مساجد، حضور در مراسمات و… صورت گرفته است،

چشم برخوار در خصوص برنامه های شهرداری در سال ۹۵ بفرمایید.

در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی دوره چهارم شورا و شهرداری می باشیم، بنا بر این سعی کرده ایم دو رویکرد مهم داشته باشیم: رویکرد آسفالت معابر سطح شهر که به صورت لایتوقف (خصوصا در بافت های قدیمی) ادامه داشته و دارد و دیگری تکمیل پروژه ها و رسیدن به آن استراتژی که در ابتدای دوره ترسیم کرده ایم، می باشد.

سعی می کنیم پروژه جدیدی را افتتاح نکنیم؛ به جز دو پروژه که یکی از آن ها؛ ورزشگاه باستانی شهر دولت آباد است که با توجه به پیگیری خیرین و مردم برای دولت آباد تقریبا موافقت های اولیه آن انجام شده و در حال پیگیری است.

شهرداری دولت آباد

چشم برخواربا توجه به مبحث ریزگردها در شهرستان برخوار و با توجه به نزدیکی شهر دولت آباد به اصفهان و وجود منطقه صنعتی در دولت آباد، برای موضوع آلایندگی، شهرداری چه اقداماتی را انجام داده است؟

منطقه صنعتی دولت آباد در سالهای گذشته پیشرفت زیادی داشته اما هیچ اقدامی برای توسعه زیست محیطی آن انجام نشده است، به گونه ای که هیچ نقطه ای برای فضای سبز داخل آن نیست، امیدوارم این مطالبه و استمرار ادامه داشته باشد و مردم و مسئولان پیگیر جدی بحث آلایندگی منطقه صنعتی و جلوگیری از گسترش آن باشند.

مشکلات منطقه صنعتی مربوط به دوره فعلی نیست، بلکه نقصان ۳۵ ساله ای است که از ابتدای شکل گیری این منطقه وجود داشته که با یک دوره نمی توان آن ها را رفع کرد و مهمترین کاری که ما در این زمینه انجام داده ایم، مطالعات برای خرید و استحصال پساب است، چراکه تصفیه خانه داخل شهر دولت آباد است اما یک قطره از پساب آن به این شهر نمی رسد و پساب به حبیب آباد و شاهین شهر منتقل می شود.

برای موضوع پساب مطالعاتی انجام شده که در حدود یک سال و نیم به طول انجامیده، با سه شرکت قرارداد خرید آب بسته شده است و در این زمینه ما جزء اولین شهرداری هایی هستیم که چنین قراردادی را با وزارت نیرو منعقد کرده ایم، قراردادی که در تحقق اقتصاد مقاومتی هم نقش مهمی می تواند داشته باشد و از مردم این انتظار می رود که مطالبه خرید پساب را ادامه بدهند، همچنین بحث ایجاد کمربند سبز اطراف منطقه صنعتی را هم برای کاهش آلایندگی و هم برای جلوگیری از گسترش این منطقه، جدی بگیرند.

چشم برخوارچه چالش هایی پیش روی شما و شهردار آینده وجود دارد؟

مساله ای که وجود دارد این است که به شهرداری ها به آن جایگاه واقعیشان نگاه نمی شود، ما باید به شهرداری به عنوان یک دولت محلی نگاه کنیم، دولتی که توسط یک مجلس محلی به نام شورا فعالیت می کند، بنا بر این مردم باید همان دغدغه هایی که در هنگام انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مجلس دارند، در هنگام انتخاب اعضای شورا نیز داشته باشند و این که ما مشکلاتمان را صرفا منوط به مشکلات اقتصادی بدانیم، اشتباه است؛ چون ما در کنار مشکلات اقتصادی، با کمبود تدبیر و کمبود تقوا مواجه هستیم.

چشم برخواردر حوزه معماری ایرانی اسلامی چه اقداماتی در دست اقدام و مطالعه است؟

در این زمینه بسیار عقب هستیم، یک علت آن هم این است که از صنعت ساخت و ساز در کشور آنچه که مربوط به شهرداری ها می باشد فقط صدور پروانه است و مابقی به سازمان نظام مهندسی یا ضوابطی که مسکن و شهرسازی تعیین می کند، برمی گردد، ضمن اینکه هر چه شرایط اقتصادی سخت تر می شود بیشترین جاهایی که از آن زده می شود، حوزه فرهنگ و هویت است و اعتلای فنی، شخصیتی و کنهی مجلس محلی در این زمینه بسیار نقش دارد.

در حوزه معماری اسلامی ما احداث موزه مردم شناسی برخوار را در نظر گرفته ایم، مطالعات احداث آن با محوریت تعزیه در برخوار انجام شده است و هم اکنون در بحث جانمایی آن هستیم، تصویب موزه هم انجام شده و امیدواریم بتوانیم این پروژه را آغاز کنیم.

چشم برخوار راههای جذب بودجه فرهنگی از طرف شهرداری چگونه بوده است؟

ما قبول داریم که توزیع اقلام فرهنگی از طرف ما ناهمگون بوده است چون بیشتر تصمیمات بر اثر برخی فشارها اتخاذ شده است که در این راستا در ابتدای سال نامه ای به شورای شهر فرستادیم و تا کنون نیز منتظر پاسخ این نامه هستیم و از رسانه ها هم این درخواست را دارم که این موضوع را در آینده مطالبه کنند.

چشم برخوار اعضای شورای شهر چگونه می توانند در موفقیت یک شهردار موفق باشند؟

شوراها می توانند تاثیر بسیار بالایی داشته باشند، شورا نهاد خیلی خوبی است اما عیب هایی در آن وجود دارد که باید مرتفع شود.

چشم برخوارآیا بدهی میلیاردی شهرداری دولت آباد صحت دارد؟

برای شهرداری ها، بدهی یک موضوع کاملا طبیعی است و این موضوع در سال های اخیر برای شهرداری ها با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، به اوج خود رسیده است، ما هم بدهکار هستیم و افتخار می کنیم که این بدهی برای امورات شهری بوده است، نه برای هزینه های اضافه و بیهوده.

ما به بهانه مشکلات اقتصادی می توانستیم اقدام به تعطیلی پروژه هایمان بکنیم اما با قوت پروژه هایمان را ادامه دادیم، شرایط فعلی شهرداری دولت آباد، شرایط نگران کننده ای نیست و بنده این قول را می دهم که با یک بدهی معمولی شهر دولت آباد را ترک کنم.

شهرداری دولت آباد (2)

چشم برخواررسیدگی به وضعیت روشنایی کمربندی دستگرد، مربوط به شهرداری دستگرد است یا دولت آباد؟

شهرداری دولت آباد در این رابطه به وظایف خود عمل کرده و ادامه مراحل کار بر عهده شهرداری دستگرد است، حمامیان معاون شرکت توزیع برق استان نیز قول هایی در این خصوص داده است.

چشم برخوارعلت تاخیر در افتتاح باغ بانوان دولت آباد را بفرمایید؟

باغ بانوان در دو ماه گذشته پیشرفت زیادی داشته است و تاخیر در راه اندازی آن به خاطر وسواس کیفیتی آن بوده است و طبق قراری که تعیین شده است، به زودی یک بازدید با حضور خانم اثنی عشران مسئول امور بانوان استان و خانم ربیعی بانوان فرمانداری از این پروژه انجام خواهد شد، قطعا فعالیت های عمرانی آن تا پایان شهریور به اتمام می رسد و نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

چشم برخوار توضیحات خود را در مورد وضعیت نامشخص انتهای خیابان جانبازان بفرمایید.

این خیابان هنوز با مشکلات قبلی خود که همان قرار نگرفتن در طرح جامع شهر اصفهان می باشد، مواجه است و با توجه به این که یک سوم انتهایی این خیابان اصولا در محدوده شهر دولت آباد قرار نمی گیرد و شهرداری اصفهان هم این قسمت را در محدوده شهر اصفهان در نظر نمی گیرد، مشکلات آن همچنان پابرجا است.

چشم برخوارآیا قطار شهری اصفهان – دولت آباد راه اندازی می شود؟

با پیگیری نماینده شهرستان در دوره قبل، یک سری فعالیت هایی انجام شده است، مطالعاتی هم انجام شده که قطار شهری از اصفهان به سمت برخوار بیاید اما با توجه به بزرگ بودن این پروژه و مشکلاتی که وجود دارد عملا این پروژه قابل اجرا نبوده و یا در مدت زمان بسیار طولانی اجرا می شود.

چشم برخواراقدامات شهرداری را در رابطه با مشکلات مسکن مهر زمان آباد بفرمایید؟

طی پیگیری های دو هفته قبل با حضور حاجی نماینده مردم برخوار با مسئول استانی در خصوص مشکلات مسکن مهر زمان آباد، مشکل مسجد این شهرک حل شد و پیگیر مشکلات دیگر مسکن مهر نیز می باشیم.


7 دیدگاه برای “با یک بدهی معمولی دولت آباد را ترک خواهم کرد
 1. آقای اطهری فر در زمینه اقدامات فرهنگی هم شما هم شهرداری خوب عمل نکردین.امیدوارم شهردار بعدی نگاه متفاوت تری نسبت ب مقوله ی فرهنگ داشته باشه

 2. باسلام، لطفا از شهردار محترم بپرسید واقعا مشکل و معزل مسکن مهر زمان مسجد است و با احداث مسجد در مسکن مهر که فاصله چندانی با امامزاده ومساجد اطراف ندارد واجب تر است یا یک مرکز ورزشی تفریحی فرهنگی برای کودکان و خانواده ها، البته بماند که درخواست برای مسجد بخاطر یک مکان مذهبی و اینکه برای مسدولین وجهه وسیع کارکردی دارد عملی تر است و در مملکت ما احداث مسجد خیلی توچشمتر است و اجتناب ناپذیر ولو اینکه در فاصله کمتری دو سه تا مسجد دیگر باشد. البته به نام مسجد ساخته میشود ولی به کام حضراتی میشود که اصرار بر ساخت آن دارند که پس از ساخت دارای شغل و مسدولیتی در آن مکان میشوند مثل مسدول عقیدتی و بسیج و تبلیغات و….. ولی آقای شهردار واقعا اگر فکر اهالی بود یک مرکز تفریحی فرهنگی ایجاد میکرد که هم بچه هایمان و هم خانمها بتوانند استفاده کنند و از ترس عقرب و رتیل و سالک بچه هایشان را در خانه حبس نکنند. هرکس که مسجدی باشد تا آن سر دنیا هم که باشد مسجدش ترک نمیشود ولی بالعکس اگه کسی هم اهل مسجد رفتن نباشد در پاشنه خانه اش هم که باشد به آنجا نمیرود. مشکلات مسکن مهر خیلی فراتر از ساخت مسجد است مثال: ایجاد ایستگاه اتوبوس- ایجاد فضای سبز و درختکاری – برخورد با ریختن نخاله و زباله در اطراف- ایجاد سیستم روشنایی و… در نهایت سپاس از تلاش و پیگیری شما و نماینده محترم مجلس.

 3. مدتهاست که مى خواستم از زحمات اىن شهردار محترم تشکر کنم ایشان درطى سى سال زندگى من تنها کسى بودند که به سوال من پاسخ عملى دادند که همیشه از خودم مى پرسیدم آیا روزى خواهد رسید که شهردارى کوچه هاى پر از وصله. پینه ى دولت آباد رایک دست. وزیبا کندومی دانم تاجایى که بودجه بود اىشان کم کارى نکردند من یک فرهنگى هستم ولى ایشان را ندیدم ولى دوست دا یک دوره ى دیگر بمانندو طرحهاى نیمه تمام خود را تمامکنند صمیمانه از زحمات شما متشکرم وکسانى را که بر سر راه شما مانع تراشى مى کردند را به خدا واگذارمى کنم

 4. شهرداری دولت آباد در این برهه به یک تیم مشورتی قوی و برنامه مدون جامع کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت نیاز دارد
  والبته یک شورای شهر باسواد خلاق و بافرهنگ که نماینده واقعی فرهنگ و هنر این مردم باشد
  شهردار خوبی داریم و لی برنامه نداریم
  مردم سختی کشیده دولت آباد انتخابات آینده شورا را دریابید

 5. سلام آقای اطهری فر.اززحمات شایسته شما تشکر میکنم انشاالله هرکجا که مشغول بکار میشوید موفق وپیروز باشید.من از یه سری جابجایی کارمندان وتعطیلی ساختمان سازیهای بدون مجوز خیلی خوشحال شدم چون واقعا بحق وبجا بود…دست حق همیشه یار شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.