لزوم تدوین برنامه راهبردی به منظور توسعه کمی و کیفی سطح زیر کشت انگور در شهرستان برخوار – دولت آباد واضح و مبرهن است تا علاوه بر پاسخگویی مصرف داخلی شهرستان؛ برداشت، تولید، توزیع و درآمد زایی بیشتری برای کشاورزان زحمتکش داشته باشد.

چشم برخوار، انگور با تمام خاطرات بدی که برای ما جماعت مسلمان به خصوص شیعه دارد اما سفارش قرآن کریم در 11 آیه از سوره های قرآن در مورد سلامت است و در 11 جا در کلام وحی، در مورد این درخت در کنار خرما، انار، زیتون و… یاد شده است؛ «پرهیزکاران را جایی است در امان از آسیب ها … بستانها و تاکستان ها» آیه های 31 و 32 سور نبأ.
انگور به عنوان یکی از پرمخاطب ترین و پر طرفدارترین میوه ها، در سراسر جهان به قدری عامل موثر در سلامتی است که بسیاری آن را داروخانه طبیعی می نامند، میوه ای حیاتی، تصفیه کننده خون، ملین کننده مزاج، موثر در بیماری های قلبی، عروقی، التهاب کلیه، دفع کننده سموم، داروی کم خونی، غذایی رژیمی چاقی و لاغری بر حسب نوع رنگ انگور (قرمز، زرد، سبز و سیاه )، بخشی از مزایای این میوه خوشه ای است.

میوه ای که به لطف خدا در بهترین حالات و کیفیتش در شهرستان ما حاصل می دهد و بسیار از آن روزی می خورند و تاکستان هایش همجوار شهر و کاشانه ما به خصوص در دولت آباد که کیفیت انگورش حسابی بر سر زبان ها افتاده، است اما آیا واقعا ظرفیت انگور در شهرستان برخوار این است؟ آیا نمی توان از این فرصت برند شدن و خوش نامی انگور دولت آباد بهره شایسته را برد؟ آیا میزان سطح زیر کشت انگور دولت آباد ظرفیت پاسخگویی متقاضیان داخلی را دارد؟

پاسخ روشن است، ظرفیت واقعی برداشت انگور دولت آباد، پاسخگوی متقاضیان استانی و فرا استانی است و از طرفی توانایی اشتغال و ارتزاق بیشتر زارعین و کشاورزان با افزایش سطح زیر کشت انگور در غالب باغات و مزارع انگور دست یافتنی است؛ لذا انتظار می رود با توجه به خواص و اهمیت این میوه حیاتی و ارزشمند، اقبال کم نظیر متقاضیان و خریداران انگور دولت آباد و شهرستان و تناسب موقعیت آب و هوایی و خاک شهرستان برخوار که به تشریح توضیح خواهیم داد، مسئولان شهرستان به خصوص جهاد کشاورزی با تنظیم برنامه ای راهبرری و میان مدت (5ساله)، البته بعد از آمایش و کار مطالعاتی دقیق، افزایش کمی و کیفی سطح زیر کشت انگور در شهرستان برخوار را کلید بزنند و با هدایت، اعطای آموزش های لازم و البته تسهیلات با عنایت به اقبال فراوان به انگور دولت آباد، شرایط برداشت و حصول فوایدِ به مراتب بیشتر را برای کشاورزان عزیز و مردم شهرستان فراهم کنند.

مضافا عنایت به برخی ویژگی های انگور نیز بر ضرورت افزایش سطح زیر کشت انگور در شهرستان برخوار صحه می گذارد:
1- انگور از مشتقات و فرآورده های جانبی بسیاری از برگ، قوره، کشمش، هسته انگور، روغن هسته انگور و … تا خواص طبی و درمانی برخوردار است.
2- شرایط مناسب آب و هوایی شهرستان برخوار برای این گونه درختی به گونه ای که درخت انگور نیاز به دو تا سه ماه سرما و آفتاب مناسب در دیگر ماه های سال دارد و از طرفی مناطق با حداکثر گرمای 40 درجه سانتیگراد و حداقل 15 درجه سانتی گراد زیر صفر از دیگر ویژگی های یک منطقه مناسب برای کاشت و برداشت این میوه است که تقریبا وصف وضعیت آب و هوایی برخوار است به خصوص که فقدان باران در ماه های خرداد، تیر و مرداد هم مزیت دیگر شهرستان برخوار برای مزارع و باغات انگور است.
3- این میوه در مقابل بسیاری از محصولات کشاورزی حتی با وجود آبیاری سنتی موجود در شهرستان برخوار به مصرف آب کمتری نیاز داشته و در کم آبی مقاومت بیشتری دارد و حتی گزینه موثری برای جلوگیری از پدیده گسترش بیابان اطراف شهرستان است.
4- درخت انگور با میانگین عمر متوسط 75 تا 80 سال در اکثر خاک ها رشد می کند و اغلب محدودیت های معمول خاک (شوری و قلیاییت نسبی) را به خوبی تحمل می کند و از این جهت هم کاملا با خاک شهرستان تطابق دارد.
به طور کلی لزوم تدوین برنامه راهبردی به منظور توسعه این فرصت مغتنم برای افزایش کمی و کیفی سطح زیر کشت انگور در شهرستان برخوار – دولت آباد واضح و مبرهن است تا علاوه بر پاسخگویی مصرف داخلی شهرستان؛ برداشت، تولید، توزیع و درآمد زایی بیشتری برای کشاورزان عزیز و زحمتکش داشته باشد.

بنا بر این در یک برداشت کلی باید عنوان کرد که ظرفیت کشاورزی ایران متنوع، غنی و وصف ناشدنی است و مناطقی مانند استان اصفهان به شدت شایسته سرمایه گذاری بر کاشت درختانی چون انگور، انجیر و درختان مشابه و… هستند به خصوص شهرستان برخوار که از فرصت خوش نامی در انگور نیز بهره می برد.

هدف مقاله پیش رو توجه بیشتر توجه به این فرصت و لزوم برنامه ریزی برای آن بود به خصوص که مطلع هستیم که شهرداری دولت آباد و مسئولان شهرستان هم تا حدودی در این مسیر گام برداشته و به زودی جشنواره انگور برگزار می شود.