اجرای رسم کهن چاوشی خوانی در محله اسلام آباد/ تصاویر

طی مراسمی امروز نفس چاوش خوان بدرقه راه زائران اربعین در محله اسلام آباد شد.

به گزارش چشم برخوار، چاووشی‌خوانی یکی از سنت‌های بسیار تاریخی است که برای ‌محرم نیز بسیار مورد توجه بوده، ولی در گذر زمان به سنتی متروک بدل شده است؛ سنتی که باید احیا‌ شود و در مجالس عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) مورد توجه قرار گیرد.

این رسم کهن قدیم الایام در شهرستان برخوار هم رواج داشته اما مانند اکثر رسوم قدیمی، امروزه جای خود را به رسوم جدید داده است.
از قرن‌ها پیش بین شیعیان آل محمد (ع) چنین سنتی رایج بوده که برای تشرف یا رفتن زوار به اماکن مقدس و مشاهد مشرف اولاً چند شب قبل از حرکت زوار، چاووشی را دعوت می‌کردند و به او می‌گفتند: «چون ما قصد تشرف و رفتن به فلان زیارت را داریم، شما بالای بام خانه ما برو و با خوانندگی و چاووشی‌کردن رفتن ما را به مردم اطلاع بده».

چاووش‌خوان چند شب پیاپی بر بام خانه زوار می‌رفت و اشعاری را درباره فضیلت رفتن به مکه مکرمه، مدینه منوره، کربلای معلی و مشهد مقدس امام رضا (ع) و زیارتی که زوار و صاحبخانه قصد رفتن به آنجا را داشتند، با صدای بلند می‌خواند و با خوانندگی و چاووشی مردم شهر و محل را آگاه می‌کرد که از این خانه و محل یک یا چند نفر قصد سفر به مکه مکرمه، کربلای معلی و مشهد مقدس حضرت امام رضا (ع) را دارند؛ بنابراین اگر دیگران هم مایل‌اند به این زیارت، مشرف و با این زوار همسفر شوند، خود را آماده کرده و هر چه زود‌تر بدین‌وسیله قصد خود را اعلام کنند.

امروز مردم محله اسلام آباد خورزوق این رسم را به جا آوردند و زائران اربعین کربلا با شهدای این محل وداع کرده و چاوشی خوانی برای این زائران برگزار شد.

ارسال کننده: علی نجیمیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.