با «کمشچه» آشنا شوید؛

وجه تسمیه شهر «کمشچه»

شهر کمشچه در شهرستان برخوار واقع شده، نام (های) دیگر آن گمشچه، کمشچه است، شغل اصلی مردم آن، نانوایی بوده و فسیل کشف شده در این شهر نیز ثبت جهانی شده است.

به گزارش چشم برخوار، شهر کمشچه در شهرستان برخوار واقع شده است، نام (های) دیگر آن گمشچه، کمشچه، مردم جمعیت: ۳ هزار و ۹۸۸ نفر، جغرافیای طبیعی ارتفاع از سطح دریا ۲ هزار و ۲۹ متر و شهری دارای معدن گچ خاکی است.

وجه تسمیه:

درباره وجه تسمیه و نامگذاری شهر کمشچه مطالب گوناگونی نقل شده است. بنا به گفته برخی از محققان،کمشجه از واژه (کوم+شه+چه) تصغیر شکل گرفته که معنی نخجیر گاه و شکارگاه می دهد. از طرف دیگر نام کمشچه همان قنات کوچک یا قمشه کوچک است. نام اولیه آن قمشه یعنی اقامتگاه شاهان و شکارگاه بوده است. کلمه قم بعدا تحت تاثیر زبان فارسی به کلمه کم تغییر و قمشچه به کمشچه تغییر یافت.
بنا به گفته بعضی از محققان، کمشچه از ترکیب «کومی شوئه» یعنی اینکه چه کسی می رود، به وجود آمده است که این نشان از عدم انسجام ایشان در کارهایشان دارد به طوری که بنا بر یک حکایت این ترکیب ساخته شده است.
علاو ه بر این در مورد شهر «قمشه» (شهرضا) می گویند که در اصل «کمشه» یا «کم شه» یا «کوم شه» بوده است که معنی خانه ی شاه را می دهد که طبق این نظر باید این شهر خانه ی کوچک شاه بوده باشد!

%da%a9%d9%85%d8%b4%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%ac

آب و هوا و وضعیت اقلیمی شهر:
آب و هوای شهر کمشجه مانند دیگر نقاط اصفهان دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و خشک است. شهر به صورت دشت نسبتا همواری است که به جز چند رشته کوه منفرد و کم ارتفاع محلی، عوارض دیگری در آن به چشم نمی خورد. شیب اصلی منطقه از طرف شمال به جنوب و شیب فرعی از غرب به شرق ادامه دارد.

منابع آب کشاورزی:
منابع آب کشاورزی آن در گذشته توسط هشت رشته قنات و هم اکنون توسط چندین حلقه چاه عمیق و همچنین کانال جدید الاحداث پل تامین می گردد و آب شرب این شهر نیز از شهر اصفهان تامین می شود.

موقعیت جغرافیایی:
این شهر دارای طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۵ دقیقه و ۱۵ ثانیه و عرض جغرافیایی ۳۲ درجه ۵۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه است. ارتفاع آن نسبت به سطح دریا و آب های آزاد یک هزار و ۵۵۵ متر است.
شهر در فاصله شش کیلومتری شهر حبیب آباد، ۱۷ کیلومتری مرکز شهرستان برخوار (دولت آباد) ،۳۵ کیلومتری شاهین شهر و ۲۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده و به دلیل قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی اصفهان – اردستان از موقعیت ممتازی برخوردار است.
تاریخ شهر:
کمشچه در سال ۱۳۸۱ خورشیدی به عنوان شهر شناخته شد.

%da%a9%d9%85%d8%b4%da%86%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%82%d8%a7%d8%b3%d9%85%db%8c

جمعیت و مساحت:
کمشچه شهر نان و برکت و از توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار با ۵ هزار و ۵۲۹ جمعیت در سال ۱۳۸۱ است و با یک هزار و ۷۲ خانوار از قدیمی ترین شهرهای منطقه محسوب می شود.
مذهب و زبان:
اهالی کمشچه با لهجه ای از زبان و گویش ایران باستان تکلم می کنند. بین خود مردم این دیار چنین معروف است گبـر بوده اند که این حکایت از بهدین بودن ایشان دارد.
مراسم و سنن:
مهمان نوازی مردم این نقطه به نحوی افراطی است که می توان آنها را «غریب پرست» دانست.

از نظر ظاهری چهره ای که بیشتر از ایشان به نظر می آید چنین خصوصیاتی دارد:

– رنگ پوست دو سوم از ایشان سبزه است.
– معمولا رنگ چشمهایشان قهوه ای مایل به عسلی است.
– بسیاری از ایشان دارای مژه های فر خورده به بالا هستند.
– قد مردها معمولا حدود ۱۷۰ سانتیمتر است.
– رنگ چشمهای سبز و آبی در برخی طایفه ها مثل (غلامی ها) اکثریت دارد.

آثار تاریخی:
از آثار تاریخی آن می توان برج و باروی قدیمی، بناهای مخروبه در سمت غرب روستا، خانه حاج قاسمی، مسجد جامع شهر و حمام تاریخی آن را نام برد.

جاذبه های طبیعی:
قلعه های شاهوازی و علی آباد را می توان نام برد.
رودخانه های فصلی این محل عبارتند از: رودخانه شاهوازی، رودخانه لاردن و رودخانه جهان آباد.
نخستین بار در جهان یک منطقه منحصر به فرد ژئوفیزیکی با فسیل های ۲۲۰ میلیون ساله در شهرستان «برخوار» کشف شد که این منطقه در شهر «کمشچه» شهرستان برخوار قرار دارد و بررسی ها نشان می دهد این منطقه در گذشته دریا بوده و انواع فسیل دریایی مانند نرم تنان، جلبک ها و گونه های آبی در آن قابل مشاهده است. این اولین بار است که چنین منطقه ای در دنیا مشاهده می شود و از نظر زمین شناسی مکانی منحصر به فرد است.این منطقه دو سال قبل توسط یک ایرانی الاصل مقیم آلمان که استاد یکی از دانشگاه های این کشور است کشف شد و سپس کارشناسانی از آلمان و اتریش برای بررسی آن به اصفهان آمدند. پیش از این قرار بود در این منطقه معدن ایجاد شود،‌ با همکاری اداره صنایع و معادن، این منطقه از حوزه معدن خارج و محصور شده است. ویژگی های این منطقه می تواند در توسعه اکوتوریسم موثر واقع شود.

صنایع دستی:
از هنرهای سنتی و صنایع دستی آن قالی بافی و پخت نان محلی را می توان نام برد، مخصوصاً نان خشک و بِرِشتِه آن که هر روزه ۱۸ تن آرد در این شهر به نان تبدیل و به شهرهای مجاور در استان صادر می گردد.

اقتصاد:
اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی، کارگری، صنایع دستی و خدمات استوار است.
ویژگی های اقتصادی:

کمی بارندگی و خشک شدن قناتها و پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی، باعث پایین آمدن سطح زیر کشت شده است. محصول کشاورزی این منطقه منحصر به گندم، جو، صیفی، خربزه ،هویج و چغندر قند است. از محصولات درختی تعدادی درخت پسته وجود دارد، البته با طرح توسعه آبرسانی از طریق تونل سوم کوهرنگ در آینده نزدیک تا حدودی مشکلات آب و آبیاری برطرف خواهد شد.

صنایع کارخانه ای که در این منطقه واقع شده عبارت است از پالایشگاه نفت، نیروگاه برق، کارخانه های نساجی قدس، بهریس، بارش، شیر پاستوریزه، کارخانه سنگبری و ابزارسازی و کوره های آجرپزی که اغلب توسط مردم اصفهان احداث شده و تا اندازه ای در وضع اقتصادی اهالی تاثیر دارد.

کشاورزی:
عمده محصولات کشاورزی شهر گندم، جو ، چغندرقند، علوفه دامی و از محصولات سر درختی انار و انگور قابل ذکر است.

1416650851_irantraveller-kameshche1

محصولات کشت شده در منطقه:
محصولات را می توان به دو دسته محصولات زمینی یا زراعت و محصولات دائمی مثمر تقسیم بندی کرد.
زراعت شامل: گندم، جو، محصولات جالیزی و علوفه ای، دانه های روغنی، چغندر قند، سیب زمینی، پنبه و ذرت دانه ای و محصولات دائمی مثمر شامل: سیب، انگور، پسته، انار، میوه جات هسته دار است.

اشتغال:
بعد از کشاورزی کارگری مهم ترین فعالیت مردم این شهر را تشکیل می دهد.

اصناف:
نزدیک به ۴۰۰ واحد نانوایی خانگی در این شهر وجود دارد که روزانه نان حدود ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان شهر اصفهان را تامین می کند.
صنعت:
کارگاه ها و کارخانه های واقع در حریم این شهر عبارتند از: کارخانه های تولید قطعات و لوازم یدکی، کاغذ سازی، مقوا سازی، ریسندگی، گونی بافی، لوله پلی اتیلن و…و نیز یک واحد کشتارگاه دام و یک واحد کشتارگاه مرغ در این منطقه وجود دارد.
معادن:
معادنی همچون سنگ، گچ، ماسه و شن در این منطقه وجود دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.