شهر کمشچه در شهرستان برخوار واقع شده، نام (های) دیگر آن گمشچه، کمشچه است، شغل اصلی مردم آن، نانوایی بوده و فسیل کشف شده در این شهر نیز ثبت جهانی شده است.

به گزارش چشم برخوار، شهر کمشچه در شهرستان برخوار واقع شده است، نام (های) دیگر آن گمشچه، کمشچه، مردم جمعیت: 3 هزار و 988 نفر، جغرافیای طبیعی ارتفاع از سطح دریا 2 هزار و 29 متر و شهری دارای معدن گچ خاکی است.

وجه تسمیه:

درباره وجه تسميه و نامگذاری شهر کمشچه مطالب گوناگونی نقل شده است. بنا به گفته برخی از محققان،کمشجه از واژه (کوم+شه+چه) تصغیر شکل گرفته که معنی نخجیر گاه و شکارگاه می دهد. از طرف دیگر نام كمشچه همان قنات كوچك يا قمشه كوچك است. نام اوليه آن قمشه يعني اقامتگاه شاهان و شكارگاه بوده است. كلمه قم بعدا تحت تاثير زبان فارسي به كلمه كم تغيير و قمشچه به كمشچه تغيير يافت.
بنا به گفته بعضی از محققان، کمشچه از ترکیب «کومی شوئه» یعنی اینکه چه کسی می رود، به وجود آمده است که این نشان از عدم انسجام ایشان در کارهایشان دارد به طوری که بنا بر یک حکایت این ترکیب ساخته شده است.
علاو ه بر این در مورد شهر «قمشه» (شهرضا) می گویند که در اصل «کمشه» یا «کم شه» یا «کوم شه» بوده است که معنی خانه ی شاه را می دهد که طبق این نظر باید این شهر خانه ی کوچک شاه بوده باشد!

%da%a9%d9%85%d8%b4%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%ac

آب و هوا و وضعیت اقلیمی شهر:
آب و هوای شهر کمشجه مانند دیگر نقاط اصفهان دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و خشک است. شهر به صورت دشت نسبتا همواری است که به جز چند رشته کوه منفرد و کم ارتفاع محلی، عوارض دیگری در آن به چشم نمی خورد. شیب اصلی منطقه از طرف شمال به جنوب و شیب فرعی از غرب به شرق ادامه دارد.

منابع آب کشاورزی:
منابع آب کشاورزی آن در گذشته توسط هشت رشته قنات و هم اکنون توسط چندین حلقه چاه عمیق و همچنین کانال جدید الاحداث پل تامین می گردد و آب شرب این شهر نیز از شهر اصفهان تامین می شود.

موقعیت جغرافیایی:
این شهر دارای طول جغرافیایی 51 درجه و 45 دقیقه و 15 ثانیه و عرض جغرافیایی 32 درجه 54 دقیقه و 20 ثانیه است. ارتفاع آن نسبت به سطح دریا و آب های آزاد یک هزار و 555 متر است.
شهر در فاصله شش کیلومتری شهر حبیب آباد، 17 کیلومتری مرکز شهرستان برخوار (دولت آباد) ،35 کیلومتری شاهین شهر و 25 کیلومتری مرکز استان واقع شده و به دلیل قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی اصفهان – اردستان از موقعیت ممتازی برخوردار است.
تاریخ شهر:
کمشچه در سال ۱۳۸۱ خورشیدی به عنوان شهر شناخته شد.

%da%a9%d9%85%d8%b4%da%86%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%82%d8%a7%d8%b3%d9%85%db%8c

جمعیت و مساحت:
کمشچه شهر نان و برکت و از توابع بخش مرکزی شهرستان برخوار با 5 هزار و 529 جمعیت در سال 1381 است و با یک هزار و 72 خانوار از قدیمی ترین شهرهای منطقه محسوب می شود.
مذهب و زبان:
اهالی كمشچه با لهجه اي از زبان و گويش ايران باستان تكلم مي كنند. بین خود مردم این دیار چنین معروف است گبـر بوده اند که این حکایت از بهدین بودن ایشان دارد.
مراسم و سنن:
مهمان نوازی مردم این نقطه به نحوی افراطی است که می توان آنها را «غریب پرست» دانست.

از نظر ظاهری چهره ای که بیشتر از ایشان به نظر می آید چنین خصوصیاتی دارد:

– رنگ پوست دو سوم از ایشان سبزه است.
– معمولا رنگ چشمهایشان قهوه ای مایل به عسلی است.
– بسیاری از ایشان دارای مژه های فر خورده به بالا هستند.
– قد مردها معمولا حدود 170 سانتیمتر است.
– رنگ چشمهای سبز و آبی در برخی طایفه ها مثل (غلامی ها) اکثریت دارد.

آثار تاريخي:
از آثار تاريخي آن مي توان برج و باروي قديمي، بناهای مخروبه در سمت غرب روستا، خانه حاج قاسمي، مسجد جامع شهر و حمام تاريخي آن را نام برد.

جاذبه های طبیعی:
قلعه هاي شاهوازی و علی آباد را می توان نام برد.
رودخانه های فصلی این محل عبارتند از: رودخانه شاهوازی، رودخانه لاردن و رودخانه جهان آباد.
نخستين بار در جهان يك منطقه منحصر به فرد ژئوفيزيكي با فسيل هاي 220 ميليون ساله در شهرستان «برخوار» كشف شد که اين منطقه در شهر «كمشچه» شهرستان برخوار قرار دارد و بررسي ها نشان مي دهد اين منطقه در گذشته دريا بوده و انواع فسيل دريايي مانند نرم تنان، جلبك ها و گونه هاي آبي در آن قابل مشاهده است. اين اولين بار است كه چنين منطقه اي در دنيا مشاهده مي شود و از نظر زمين شناسي مكاني منحصر به فرد است.اين منطقه دو سال قبل توسط يك ايراني الاصل مقيم آلمان كه استاد يكي از دانشگاه هاي اين كشور است كشف شد و سپس كارشناساني از آلمان و اتريش براي بررسي آن به اصفهان آمدند. پيش از اين قرار بود در اين منطقه معدن ايجاد شود،‌ با همكاري اداره صنايع و معادن، اين منطقه از حوزه معدن خارج و محصور شده است. ويژگي هاي اين منطقه مي تواند در توسعه اكوتوريسم موثر واقع شود.

صنایع دستی:
از هنرهاي سنتي و صنايع دستي آن قالي بافي و پخت نان محلي را مي توان نام برد، مخصوصاً نان خشک و بِرِشتِه آن که هر روزه 18 تن آرد در این شهر به نان تبدیل و به شهرهای مجاور در استان صادر می گردد.

اقتصاد:
اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی، کارگری، صنایع دستی و خدمات استوار است.
ويژگي هاي اقتصادي:

كمي بارندگي و خشك شدن قناتها و پايين رفتن سطح آب هاي زيرزميني، باعث پايين آمدن سطح زير كشت شده است. محصول كشاورزي اين منطقه منحصر به گندم، جو، صيفي، خربزه ،هويج و چغندر قند است. از محصولات درختي تعدادي درخت پسته وجود دارد، البته با طرح توسعه آبرساني از طريق تونل سوم كوهرنگ در آينده نزديك تا حدودي مشكلات آب و آبياري برطرف خواهد شد.

صنايع كارخانه اي كه در اين منطقه واقع شده عبارت است از پالايشگاه نفت، نيروگاه برق، كارخانه هاي نساجي قدس، بهريس، بارش، شير پاستوريزه، كارخانه سنگبري و ابزارسازي و كوره هاي آجرپزي كه اغلب توسط مردم اصفهان احداث شده و تا اندازه اي در وضع اقتصادي اهالي تاثير دارد.

کشاورزی:
عمده محصولات کشاورزی شهر گندم، جو ، چغندرقند، علوفه دامی و از محصولات سر درختی انار و انگور قابل ذکر است.

1416650851_irantraveller-kameshche1

محصولات كشت شده در منطقه:
محصولات را مي توان به دو دسته محصولات زميني يا زراعت و محصولات دائمي مثمر تقسيم بندي کرد.
زراعت شامل: گندم، جو، محصولات جاليزي و علوفه اي، دانه هاي روغني، چغندر قند، سيب زميني، پنبه و ذرت دانه اي و محصولات دائمي مثمر شامل: سيب، انگور، پسته، انار، ميوه جات هسته دار است.

اشتغال:
بعد از کشاورزی کارگری مهم ترین فعالیت مردم این شهر را تشکیل می دهد.

اصناف:
نزدیک به 400 واحد نانوایی خانگی در این شهر وجود دارد که روزانه نان حدود 200 هزار نفر از شهروندان شهر اصفهان را تامین می کند.
صنعت:
کارگاه ها و کارخانه های واقع در حریم این شهر عبارتند از: کارخانه های تولید قطعات و لوازم یدکی، کاغذ سازی، مقوا سازی، ریسندگی، گونی بافی، لوله پلی اتیلن و…و نیز یک واحد کشتارگاه دام و یک واحد کشتارگاه مرغ در این منطقه وجود دارد.
معادن:
معادنی همچون سنگ، گچ، ماسه و شن در این منطقه وجود دارد.