ثبت ملی نان کمشچه برخوار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از ثبت حریم ۱۵۵ اثر تاریخی در این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش چشم برخوار، فریدون الهیاری روز شنبه در نشست خبری جشنواره ‘سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری’، هدف از ثبت این آثار تاریخی را مشخص شدن وضعیت حقوقی محوطه و حریم آثار یاد شده برشمرد.

وی ادامه داد: این امر تا حد زیادی می تواند در راستای حفاظت از آثار تاریخی موثر باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان همچنین با اشاره به میدان نقش جهان به عنوان یکی از اصلی ترین آثار باستانی کشور اظهار کرد: قصد داریم حریم این میدان تاریخی را در یونسکو نیز به ثبت برسانیم.
استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.
وی همچنین بااشاره به اهمیت جشنواره’سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری’ در اصفهان، توجه به غذاهای سنتی را از منظر گردشگری، تمدنی، تاریخی و فرهنگی با اهمیت ارزیابی کرد.
وی خاطرنشان کرد: در طول سال های قبل به غذا به عنوان عامل جذب گردشگر، کمتر فکر شده است لذا باید توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشیم.
الهیاری، سفره و غذای اصیل ایرانی را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی یاد کرد و افزود: غذاهای ایرانی بویژه اصفهان می تواند مانند صنایع دستی آوازه جهانی پیدا کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: گردشگری از مهمترین صنایع برای توسعه پایدار است و اصفهان از قابلیت های فراوانی در این عرصه برخوردار است.
وی معرفی غذاهای هر منطقه، شهر یا روستا را فرصتی بی نظیر برای دیگر جاذبه های گردشگری آن خطه دانست.
الهیاری ادامه داد: قصد داریم نان کمشچه و پولک و نبات اصفهان را به ثبت ملی برسانیم.
کمشچه، شهری است در بخش بُرخوار شهرستان برخوار و میمه استان اصفهان که در ۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.
جشنواره ‘سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری’ قرار است با حضور نمایندگان پنج استان در اصفهان برگزار شود.
این جشنواره با هدف فرهنگ سازی، توجه بیشتر به غذا به عنوان مقوله ای مهم در صنعت گردشگری و عرضه غذاهای بومی و سنتی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حمایت سرمایه گذاران بخش خصوصی بصورت منطقه ای در استان های مختلف برگزار می شود.
این جشنواره در منطقه شش کشور با حضور استان های اصفهان، تهران، البرز، قم و مرکزی به مناسبت آغاز ماه ربیع الاول از ۱۱تا ۱۳ آذر به میزبانی مجموعه تاریخی کاخ چهلستون اصفهان برگزار خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.