آیت الله مهدوی:

علاوه بر بانوان، آقایان هم باید باحیا و باحجاب باشند/ حیا، عامل حجاب است

آیت الله مهدوی گفت: رابطه حیا و حجاب یک رابطه عقلی است که در وجود هر شخص است، بنا بر این حیا وقتی وجود داشته باشد، حجاب هم به وجود می آید.

به گزارش چشم برخوار، چهارمین نشست علمی تخصصی حجاب امروز با حضور حضرت آیت الله مهدوی و با حضور بانوان ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان برخوار در مدرسه صدر بازار اصفهان برگزار شد.

آیت الله مهدوی در این نشست پیرامون حجاب به سخنرانی پرداخته و حیا را عامل تحصیل حجاب برشمرد و گفت: حجاب عامل تاکید است.
امام جمعه موقت اصفهان افزود: این رابطه متقابلی و رابطه تحصیلی و تاکیدی است، نظیر ریشه درخت با ساق و برگ درخت که ریشه روی ساقه و برگ و شاخه و برگ روی ریشه اثر دارند اما اثر گذاری اینجا دو بعد است به طوری که ریشه درخت اگر اثر بگذارد روی شاخه و برگ، اثر تحصیلی است.
این عالم گرانقدر افزود: رابطه حیا و حجاب یک رابطه عقلی است که در وجود هر شخص است، بنا بر این حیا وقتی وجود داشته باشد، حجاب هم به وجود می آید.
آیت الله مهدوی تاکید کرد: بالاترین و بهترین پوشش هر زن مسلمان چادر مشکی است و این نظر عقلاست چون بالاتر از آن نیست.
وی با تاکید بر این که پوشش منحصر به بانوان نیست و آقایان هم باید باحیا و باحجاب باشند، خاطرنشان کردند: پوشش کامل نباید چسبان، با رنگ های زننده و تحریک کننده باشد و حتی در نئع دوخت لباس باید دقت کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: انسانیت فقط به ظاهر نیست، بلکه به رعایت نکات اخلاقی است؛ حیا یک نوع حیات است، کسی که حیا دارد، زنده است و کسی که حیا ندارد، مرده است.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: کسانی که دم از بی حیایی می‌زنند عملاً از لحاظ اخلاقی زنده نیستند و به کسی انسان می‌گویند که با حیوان متفاوت باشد.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: زمانی که به برخی از بانوان در مورد حجاب تذکر داده می شود، در پاسخ اظهار می کنند که قلب ما پاک است در حالی که این استدلال اشتباهی است؛ چرا که کسی که قلب پاک دارد، از عمل قبیح جلوگیری می کند و وقتی که قبح عملی ریخته شود در پیشگاه خداوند هم وجود ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری چند راهکار را برای این که متوجه باشیم در پشگاه خداوند متعال هستیم و باید حیا کنیم، عنوان کرد و این راهکارها را شامل: خدا مطلع است، خدا همه جا حاضر است، خداوند قادر است به مجازات انسان، مهربان است و لطف خدا همیشه زیاد است، خدا عظیم است و انسان از وجود عظیم حیا می کند و خدا دور نیست، برشمرد.

آیت الله مهدوی در ادامه به بیان ۱۴ عنوان مطلب روانشناسی پرداخت و تصریح کرد: همه این موارد از روایات گرفته شده و نشان دهنده مکتب غنی اهل و بیانگر این است که در حوزه روانشناسی دینی، بسیار قوی هستیم و از یک هزار و ۴۰۰ سال پیش این موضوعات را داشته‌ایم، بنابراین ما در فرهنگ خیلی جلوتر از غربی‌ها هستیم.

وی در ادامه گفت: وقتی حیا از فردی گرفته می‌شود سه چیز از او دور می‌شود؛ در مرحله اول ایمان از او گرفته می‌شود و کسی که ایمان ندارد رحمت در وجودش نیست و خداوند دین اسلام را از گردن چنین فردی برمی‌دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.