چند کلمه حرف حساب با مسئولان شهرستان و شهر حبیب آباد؛

زمان باز شدن قفل مشکلات تردد کامیون ها نرسیده؟/ در پارکینگ شهدای برخوار جا برای همه است الا خودروهای سنگین!

تردد بیش از حد وسایل نقلیه سنگین در کوچه ها و معابر شهر حبیب آباد مشکلی است که داد شهروندان را در آورده است و این شهروندان از مسئولان درخواست کرده اند هر چه سریع تر این مشکل را برطرف کنند.

به گزارش چشم برخوار، شهروندان حبیب آبادی و تعدادی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین در شهر حبیب آباد، نسبت به تردد بیش از حد وسایل نقلیه سنگین در کوچه ها و معابر این شهر و نبود یک پارکینگ و شرایط مناسب برای وسایل نقلیه سنگین اظهار گله مندی کرده اند.

حضور کامیون ها و ماشین های سنگین در سطح شهر حبیب آباد، موضوعی است که اسباب ناراحتی زیادی را برای شهروندان فراهم کرده است.

البته در کنار نارضایتی و اظهار گله مندی شهروندان، اظهارات بیشمار کامیون داران نیز مبنی بر درخواست های اجابت نشده ی آنها برای انجام اقداماتی از طرف مسئولان برای حل این مشکل نیز مزید بر علت شده است.

وارد شدن صدمات بسیار جدی به زیرساخت‌های شهری اعم از آسفالت، تاسیسات آب، برق و …، تهدید امنیت جانی و سلامتی شهروندان و ایجاد آلودگی‌ها حاصل از عبور وسایل نقلیه سنگین در این چند ساله از جمله مشکلات تردد کامیونها و وسایل نقلیه سنگین برای شهر و شهروندان حبیب آباد بوده است.

اما سوالی که مطرح می شود این است که عبور و مرور و پارک وسایل نقلیه سنگین در خیابان های پرتردد شهر و در ساعات ممنوعه تا چه زمانی ادامه دارد و برخورد با چنین موارد خلاف قانون بر عهده کدام شخص یا نهاد است؟! آیا این روند که مسئولان وظایف را بر دوش یکدیگر بیندازند و از انجام وظایف خود سر باز زنند باز هم ادامه خواهد داشت؟

آنچه تا امروز شاهد آن هستیم این است که به دلیل پیگیری نکردن به موقع مسئولان و ارگان های ذیربط، علی رغم درخواست های مکرر مردم و برخورد نکردن قاطع نهادهای مربوطه با این موضوع، همچنان در اکثر کوچه ها، معابر و خیابان ها شاهد رفت و آمد و همچنین پارک سنگین ترین وسایل نقلیه هستیم!

در زمان یکی از شهرداران سابق شهر حبیب آباد، طرحی در خصوص پارکینگ خودروهای سنگین طرح ریزی شد تا از عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین در سطح شهر جلوگیری شود ولی پس از ساخت و تکمیل آن، قسمت اعظم این فضا برای وسایل نقلیه توقیفی و موتورسیکلت های اسقاطی استفاده می شود و طبق اظهارات رانندگان وسایل نقلیه سنگین، جا برای همه در این پارکینگ است؛ الا وسایل نقلیه سنگین!

رانندگان وسایل نقلیه سنگین: در پارکینگ شهدای برخوار، جای همه است الا وسایل نقلیه سنگین!

تعدادی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین ضمن اظهار نارضایتی، اعلام کرده اند: از ما خواستند ماشین هایمان را داخل شهر نبریم و ما قبول کردیم، شهرداری هم اقدام به راه اندازی پارکینگ با فضای خوبی کرد اما از شما می خواهیم خودتان وضعیت امروز این پارکینگ را ملاحظه کنید که اگر همه ما رانندگان خودروهای سنگین بخواهیم یک شب وسیله خود را در این پارکینگ، پارک کنیم فضای کافی وجود ندارد و با توجه به اینکه اکثر شهروندان حبیب آباد دارای وسایل نقلیه سنگین هستند، این مشکل بیشتر مشهود است.

این رانندگان ادامه داده اند: از این مشکل که پارکینگ را به دو قسمت تقسیم کرده اند و سهم رانندگان خودروهای سنگین قسمت راست پارکینگ و در واقع قسمت بدون امکانات این پارکینگ است، هم بگذریم باید بگوییم همین محدوده ای را هم که برای وسایل نقلیه سنگین در نظر گرفته اند را برای خودروها و موتورهای اسقاطی هم در نظر گرفته اند! حال شما بگویید؛ آیا این شرایط نباید برای ما رانندگان ناراحت کننده باشد؟!

img_3759

آنچه روشن است این است که در شهری مانند حبیب آباد که اکثر خیابان ها بافت فرسوده دارد و اکثر شهروندان با کامیون داری ارتزاق می کنند، اگر تدبیری از طرف مسئولان و ارگان های ذیربط نشود، قطعا شاهد رشد مشکلات شهری در سطح شهر خواهیم بود.

به راستی کلید قفل این مشکل و همچنین جلوگیری از خسارات وارده و غیر قابل جبران ناشی از پارک و عبور و مرور کامیون ها در سطح شهر در دست کیست؟
در ادامه راهکارهایی از طرف شهروندان برای مسئولان پیشنهاد شده است که در صورت صلاحدید این موارد را در جلسات شورای ترافیک در شهرستان مورد بررسی قرار دهند، که می توان به برخورد قاطع با کامیون های سطح شهر، نصب بنر و پخش تراکت توسط فرمانداری و شهرداری ها در سطح شهرستان و خصوصا شهر حبیب آباد، تذکر لسانی و اعمال قانون به رانندگان متخلف اشاره کرد.

انتظار می رود با توجه به موجود بودن پارکینگ در شهر حبیب آباد به منظور فرهنگ سازی شهر و از طرفی پیشگیری از سرقت وسایل کامیون ها و جلو گیری از مزاحمت و سلب آسایش و آرامش برای شهروندان و وارد نشدن خسارت به کامیون ها، از پارکینگ وسایل نقلیه سنگین (پارکینگ شهدای برخوار) برای هدف اصلی تاسیس آن که پارکینگ مخصوص وسایل نقلیه سنگین بوده است، استفاده شود.

یکی دیگر از شهروندان حبیب آباد راهکاری را خدمت مسئولان ارائه کرده و در این خصوص اظهار کرده است: پیشنهاد می شود شهرداری برای خریداری کیوسک راهنمایی و رانندگی و درخواست پلیس راهور از فرماندهی انتظامی شهرستان و استقرار آن در فلکه مرکزی شهر حبیب آباد اقدام کند که با انجام آن نتایج مثبتی مانند جلوگیری از تخلفات رانندگی، خودداری افراد و بالاخص نوجوانان موتورسوار بدون گواهینامه از سوار شدن موتورسیکلت به علت حضور پلیس راهور در شهر، کاهش حوادث در معابری که فاقد علائم هندسی ترافیکی و نقاط حادثه ساز هستند، پیشرفت و ارتقای فرهنگ با حضور پلیس و تشکیل کلاس های فرهنگ ترافیک و آموزشی در مقاطع تحصیلی، کاهش جولان دادن کامیون ها در سطح شهر و در نهایت؛ داشتن شهری با نظم و امن با حضور پلیس در شهر حاصل می شود.

در پایان با توجه به موارد مطروح از طرف شهروندان، شایسته است مسئولان ذیربط برای حل این مشکل فکر اساسی کرده و با تلاش و درایت برای رسیدگی به این موضوع تلاش کنند.

انتهای پیام/ طدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.