کمالی گفت: در سالیان گذشته به مردم برخوار کم لطفی شده است و با توجه به ظرفیت ها و موقعیت این شهرستان و وجود منطقه صنعتی دولت آباد، حق این شهرستان بوده که یک بیمارستان مجهز داشته باشد و مردم دولت آباد حق دارند به خاطر آلودگی هایی که متحمل می شوند از یک بیمارستان مجهز بهره مند باشند.

به گزارش چشم برخوار،چندی پیش رسانه های استانی و کشور  پر شده بود از خبری که حکایت از انجام اولین عمل تعویض مفصل زانو توسط یکی از متخصصین ارتوپدی استان اصفهان (شهرستان برخوار) و تیم بیهوشی بر روی خانم ۸۱ ساله در بیمارستان خاتم الانبیا نطنز داشت که این عمل را با موفقیت به پایان رسانده بودند.

دکتر حسن کمالی دولت آبادی پزشکی است که موفق به انجام این عمل سنگین شده بود و این موضوع بهانه ای شد تا با وی به گفتگو بنشینیم و علاوه بر معرفی این پزشک متخصص به عنوان افتخاری برای مردم برخوار، از جزئیات این عمل باخبر شویم.

*لطفا مختصری در مورد خودتان بفرمایید.
بنده حسن کمالی در شهر دولت آباد محله سربند به دنیا آمدم. تحصیلات مقدماتی را در دبستان شهید فتاحی و راهنمایی را در مدرسه حاج محمد رفیعی ادامه دادم و در سال 1374 با شرکت در آزمون تیزهوشان در دبیرستان نمونه سلامتیان شاپور جدید اصفهان پذیرفته و با معدل 19/75 و با رتبه اول این مقطع را نیز به پایان رساندم. در سال 1377 در آزمون کنکور سراسری شرکت کردم و با رتبه 66 در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدم و مدت هفت سال در این دانشگاه به تحصیل پرداختم. در سال 86 به خدمت مقدس سربازی و پادگان شهید بهشتی اصفهان رفتم و در سال 1390 در آزمون تخصصی دستیاری شرکت کردم اما رشته هایی مانند جراحی و داخلی را قبول شدم؛ بنا بر این مصمم شدم سال 91 بار دیگر در آزمون سراسری شرکت کنم و خوشبختانه در رشته ارتوپدی در دانشگاه جندی شاپور اهواز قبول شدم و از سال 91 تا 95 به مدت چهار سال در این رشته به تحصیل پرداختم و مدتی در درمانگاه امام رضا علیه السلام دولت آباد و بیمارستان نطنز مشغول به کار شدم.
کل شهرستان نطنز متخصص ارتوپد ندارد و به خاطر تخصصی که داشتم و تعداد زیاد مراجعه کننده در آن بیمارستان به سراغ کارهایی که کمتر کسی انجام می دهد مانند تعویض مفصل رفتم و موفق شدم برای اولین بار در شهرستان نطنز سه عمل موفق در زمینه تعویض مفصل انجام دهم.
غالبا متخصصان ارتوپد پس از گذشت سال ها از فعالیت خود و کسب تجربه اقدام به جراحی های سنگین می کنند اما بنده به یاری خداوند این نوع جراحی های سنگین را از ابتدا آغاز کردم.

*جراحی و تعویض مفصل در نطنز چه ویژگی خاصی داشت که در رسانه های کشور بازتاب پیدا کرد؟
همانطور که می دانید تعویض مفصل عمل جراحی سنگینی است و خونریزی زیادی دارد بنا بر این باید حتما در مراکز استان ها یا در شهرهای بزرگ و در کنار آس سی یو و سی سی یو باشد چون ممکن است نیاز به یکسری اقدامات پیدا کند و به دلیل اینکه شهرستان نطنز 130 کیلومتر تا اولین مرکز آی سی یو فاصله دارد، کمتر کسی چنین ریسکی را می پذیرد که با حداقل امکانات چنین عمل سختی را انجام دهد.

photo_2017-01-07_12-33-19

*چه بیمارانی نیاز به تعویض مفصل دارند؟
بیماری های مفصلی که نیاز به جراحی های سنگین دارند را می توان به سه دسته تقسیم کرد: افراد مسن که بر اثر کهولت سن، فعالیت و زمینه های ژنتیکی دچار دردهای آرتروزهای شدید و دردناک می شوند که تا حدودی قابل پیشگیری است و یا کسانی هستند که اضافه وزن دارند و یا به دلیل رعایت نکردن بهداشت کار دچار این عارضه شده اند.
دسته دوم؛ کسانی هستند که به صورت مادرزادی و DDH یا در رفتگی مفصل در دوران نوزادی می شوند در این خصوص وزارت بهداشت اقداماتی پیشگیرانه را دارد و سومین دسته کسانی هستند که بر اثر تصادف و یا حادثه دچار شکستگی مفصل می شوند و نیاز است تعویض مفصل صورت بگیرد.
*آیا در شهرستان برخوار ظرفیت و توان چنین عملی وجود دارد؟
متاسفانه در سالیان گذشته به مردم برخوار کم لطفی شده است و با توجه به ظرفیت ها و موقعیت این شهرستان و وجود منطقه صنعتی دولت آباد، حق این شهرستان بوده که یک بیمارستان مجهز داشته باشد و مردم دولت آباد حق دارند به خاطر آلودگی هایی که متحمل می شوند از یک بیمارستان مجهز بهره مند باشند، اما شرایط به گونه ای است که هم اکنون برخی بیماران این شهرستان به نطنز مراجعه می کنند و دو عمل آخری بنده از شهروندان برخواری بوده اند.

بنده نیز اعلام می کنم که آمادگی دارم در صورت راه اندازی اتاق عمل در همین شهرستان، بیماران را درمان و جراحی کنم.
*آیا در بیمارستان های دیگر نیز دعوت به همکاری شده اید؟ و چرا برخوار را انتخاب کردید؟
بله، در اهواز از طرف اساتیدم دعوت به همکاری شدم اما به خاطر علاقه به مردم شهرستانم فعالیت در برخوار را ترجیح دادم.
به نظر من شهرستان برخوار یک شهرستان محروم است که مردم از لحاظ اقتصادی زیر خط متوسط قرار دارند و بنده افتخار می کنم که برای همشهریانم خدمتی داشته باشم. اگر شرایط و امکانات پزشکی و درمانی مهیا شود بسیاری از کسانی که از این شهرستان بوده اند اما پس از اخذ تخصص به شهرهای دیگر رفته اند باز خواهند گشت و در این شهرستان مشغول به فعالیت می شوند.
*چه تقاضایی از مسوولان شهرستان دارید؟ در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟
از خیران و مسوولان شهرستان تقاضا دارم شرایطی را فراهم کنند که شهروندان برخواری مجبور نشوند برای درمان به شهرهای مجاور بروند؛ چراکه از حقوق مردم این شهرستان این است که یک بیمارستان با تمام امکانات داشته باشند.
امیدوارم با همکاری و تلاش خیران و مسوولان شهرستان امکانات، تجهیزات و مجوزهای لازم برای راه اندازی اتاق عمل در شهرستان فراهم شود تا عرصه برای خدمت بیش از پیش فراهم شود.

انتهای پیام/ ط