چهره شاخص دوران انقلاب در برخوار:

برای انقلاب طعم زندان را هم چشیدم/امروز کسانی با انتقادهای بیجا باعث ناامیدی مردم از نظام و انقلاب می شوند

درست است که امروز نابرابری هایی وجود دارد که با دلسوزی مسوولان و پیگیری مردم قابل حل است و انقلاب می تواند به اهداف والای خود برسد اما این به این معنا نیست که از همه دستاوردها و موفقیت های انقلاب چشم پوشی کنیم و در نظر نگیریم؛ واقعا ناسپاسی است، ما باید به دستاوردهای انقلاب توجه داشته باشیم و با همبستگی های دولت و ملت در صدد رفع ضعف ها بر آییم

به گزارش چشم برخوار، سیدحسن حسینی چهره شاخص انقلابی شهرستان برخوار و شهر دولت آباد است، جوانی انقلابی، پویا و فعال در دوران انقلاب اسلامی و فردی باتجربه و پرتلاش در عرصه فرهنگی در زمان حاضر.

دهه فجر فتح بابی است تا لحظاتی شنوای سخنان جوانان انقلابی دیروز و ولایی امروز باشیم و با شنیدن خاطرات آن ها لحظات امروزمان را با واقعیت دیروزمان گره بزنیم و برای درک مفاهیم انقلاب اسلامی بیشتر بکوشیم.

این جوان انقلابی دیروز در گفتگوی اختصاصی خود با چشم برخوار، از انقلاب گفت، از حال و هوای آن روزهای مردم و کشور و در پایان از دستاورد انقلاب برای همه ما.

شما را به خواندن این گفتگو دعوت می کنیم:

فعالیت سیاسی خود را در زمان انقلاب با برگزاری جلسات قرآن با گرایش سیاسی و موضوعات روز آغاز کردم. من و دوستانم با نسل جوان ارتباط وسیعی داشته و آن ها را نسبت به وضعیت زمانه و رژیم آگاه می کردیم و به همین دلیل مورد حساسیت ساواک و رژیم قرار گرفتیم؛ به طوری که بنده و دوستان من را احضار کردند و مدتی ما را به زندانی فرستادند. پخش و توزیع اعلامیه های امام، نوارهای صوتی امام و آگاه سازی و روشنگری مردم از جمله اقداماتی بود که بنده و دوستانم از همان حجره در مدرسه علمیه نیماور اصفهان که پاتوق نیروهای اولیه انقلاب و اتاق فکر ساماندهی مردم و نیروهای انقلابی بود، انجام می دادیم.

در سال ۱۳۵۶ اطلاعیه ها و نوارهای زیادی در خانه ما پیدا کردند و به همین علت به مدت دو ماه و نیم به زندان افتادم اما زمانی که از زندان آزاد شدم مجددا فعالیت های انقلابی خود را ادامه دادم.

نیروهای انقلابی با هزینه های خودشان اعلامیه ها را چاپ و توزیع می کردند و در شهر دولت آباد نیز در هر هفته پنج الی شش جلسه هر شب در یکی از مساجد جامع، امام سجاد (مسجد آقا)، صاحب الزمان (سرجوب)، مسجد قائمیه و مسجد دوازده امام (ع) سخنرانی داشتیم.
در آن زمان شرق و غرب علیه نظام و انقلاب در رادیو صحبت و از شاه و اقدامات او سخت دفاع می کردند و با اینکه شرق و غرب گرایش فکری یکسانی نداشته و با هم اختلاف فکری و دیدگاهی داشتند اما در حفظ شاه با هم اتفاق نظر داشتند، جماهیر شوروی و انگلیسی نیز تا آخرین روزهای فرار شاه از نیروهای شاه حمایت و نیروهای انقلابی را تهدید می کردند.
در حقیقت امام در مقابل کل جهان استکباری آن روز بود و خداوند متعال همه آن ها را شکست داد و ناامید کرد. از طرفی یکپارچگی، شور و شعف مردم قابل تحسین بود و همه به پیروزی انقلاب فکر می کردند و برای مبارزه با شاه و کندن ریشه و بنیان طاغوت ۱۵۰۰ ساله متحد شده بودند، از رهبری امام و موضع های ایشان حمایت و اطاعت می کردند و مردم نیز همه توان خود را برای خدمت به انقلاب صرف می کردند به عنوان مثال هنگامی که جوانان از دست ماموران فرار می کردند درب همه خانه های شهر به روی آن ها باز بود.
پس از انقلاب اکثر خانم ها با حجاب شدند، ارزش های اسلامی در جامعه پررنگ شده بود البته کسانی بودند که نقش ضدانقلاب را ایفا می کردند و طرفداران نظام شاهنشاهی هم بودند که تحت عنوان چماق بدستان تا روزهای آخر مقاومت می کردند.
از سیاست های شاه بود که ملت را مقابل ملت قرار می داد و حتی روزهای آخر این کار انجام می شد؛ به طوری که ضد انقلاب جلوی ماشین های مردم انقلابی را می گرفتند و مزاحم آن ها می شدند، چماق بدستان دست نشانده های ساواک نیز در شهر بودند و حتی شیرزاد رئیس پاسگاه دولت آباد در مساجد می آمد و جلسات آن ها را بهم می ریخت.

*چه انگیزه ای وجود داشت که شما با ۱۷ سال سن به مبارزات خود ادامه می دادید؟
ما با اندیشه های امام و رهنمودهای ایشان از سال ۱۳۴۱ آشنا بودیم. رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی که با حمایت انگلستان و آمریکا روی کار آمده بودند را خوب می شناختیم و می دانستیم که شاه ایران دست نشانده آن ها است و آن ها در ایران حکمرانی می کنند.
کشورمان به غرب و شرق وابسته بود و این فکر غلط را فراگیر کرده بودند که آمریکایی ها نوکر ایرانی ها هستند و آن ها کار می کنند تا ایرانیان مصرف کنند و اصلا به تولید ملی توجهی نداشتند. ظلم و فساد در همه جای کشور مشهود بود این موارد از جمله انگیزه هایی بود که هر انسان مسلمان را وادار می کرد که علیه رژیم قیام کند و به روشنگری بپردازد.

*رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در چه می دانید؟
اول گرایش دینی و اسلامی و همبستگی دینی مردم بود و دوم؛ وحدت کلمه به این معنا که مردم به خاطر وظیفه دینی و اعتقادی خود پشت سر رهبر کبیر انقلاب قیام کردند.

*آیا مردم با افکار و اندیشه های امام خمینی (ره) آشنایی داشتند؟
امام خمینی قیامشان را از سال ۱۳۴۱ شروع کردند و مردم با افکار و اندیشه های امام آشنا بودند، مردم کم و بیش آگاهی داشتند و با مبارزات سیاسی از طریق اعلامیه ها و نوارها آشنا می شدند.

*نقل است که یکی از بستگان شاه به دولت آباد سفر کرده و مردم از او استقبال کرده اند، این قول صحیح است؟ علت استقبال چه بود؟
بنده در آن زمان در سنین کودکی بودم. در آن دوران بخشدار اویسی بود و از همه مردم دعوت کرده بود که بیایند و استقبال باشکوهی از مادر همسر محمدرضاشاه داشته باشند.

علت استقبال مردم این بود که اوایل انقلاب عموم مردم در دولت آباد با دستگاه فاسد شاهنشاهی و مفهوم مبارزه علیه شاه آشنا نبودند و افراد کمی بودند که با رژیم شاهنشاهی مخالفت می کردند و فقط در چند شهر مانند قم، شهر ری و تهران جمع زیادی در این مبارزات شرکت می کردند اما در برخی شهرها این مبارزات و مخالفت ها با رژیم شاهنشاهی چندان چشمگیر نبود.
در شهر دولت آباد هم انقلاب به صورت جدی مطرح شد، اقشار عمومی مردم در صحنه آمدند و هماهنگ با کل کشور در راهپیمایی ها و مبارزات علیه شاه شرکت می کردند. مردم حتی مقابل پاسگاه هم راهپیمایی کردند و روحانیون، دانشجویان و فرهنگیان حضور فعال و جدی داشتند.

*آیا کمیته انقلاب در دولت آباد هم تشکیل شد؟
کمیته انقلاب در سراسر کشور تشکیل شد. در دولت آباد نیز در محل سابق دفتر امام جمعه روبروی داروخانه بوعلی کمیته انقلاب با هدف تحت نظر قرار دادن ضد انقلاب و آسیب های آنان تشکیل شد و اعضای این کمیته افراد فاسد و شرور و ضد انقلاب را شناسایی می کردند تا امنیت مردم را حفظ کنند اما چون نیروی ارتش و نیروی انتظامی در جامعه حضور چشمگیر و ساماندهی چندانی نداشتند، حفظ امنیت مردم کاری دشوار بود.
آیت الله ناصری ازجمله کسانی بودند که در مسجد علی بن ابیطالب علیه السلام و مسجد میرهادی علیه نظام سخنرانی می کردند به طوری که شیرزاد رئیس ژاندارمری منبر ایشان را به هم زد و در بهمن ماه ۵۷ آیت الله ناصری را از منبر پایین کشیدند؛ چراکه با صحبت های ایشان و آیت الله نجفی بود که حضور مردم را به جبهه مبارزه با نظام شاهنشاهی بیشتر جذب می کرد.

*مردم در شب و روز ۲۲بهمن چه حس و حالی داشتند؟
مردم در حالت استرس و وحشت و نگرانی به سر می بردند اما هیچ کدام از این عوامل باعث نشد سرد بشوند، مردم منتظر راهپیمایی بودند و علی رغم برخورد نامناسب ماموران شاه و چماق بدستان، مردم در راهپیمایی های مبارزاتی خود پرشور و پررنگ بودند.
روزی که قرار بود امام بیاید مردم نگران حضور ایشان بودند و روزنامه های دیواری و اطلاعیه های زیادی در مکان های مختلف نصب شده بود.
وصف شادی مردم پس از پیروزی انقلاب توصیف ناپذیر است، تجمع های مردم در مساجد و تکایا و اینکه تا سال ها این ۱۰ روز جشن گرفته می شد و شور و نشاط ویژه در بین مردم در ایام ۲۲ بهمن دیده می شد.

حکومت نظامی از اصفهان شروع شد و پس از آن در کل استان و شهر دولت آباد اجرا می شد و کسی حق نداشت شب از خانه بیرون بماند و تجمع داشته باشند، رژیم وقتی خیابان ها را حکومت نظامی اعلام کرد مردم به پشت بام ها رفتند و با فریاد الله اکبر بر روی پشت بام تظاهرات می کردند و «مرگ بر شاه» و «الله اکبر» می گفتند و شب پیروزی انقلاب نیز با آمدن بر روی پشت بام خانه ها، فریاد الله اکبر سر می دادند و این رسم فریاد الله اکبر در شب ۲۲ بهمن و یاد و خاطره آن روزها هنوز ادامه دارد.

*چه مواردی امروز ما و قشر جوان ما را تهدید می کند؟
امروز کسانی در داخل و خارج با انتقادهای بیجا باعث بدبینی و ناامیدی مردم به نظام و انقلاب اسلامی می شوند که مقام معظم رهبری هم بر این مساله تاکید دارند و در سخنرانی های خود تاکید داشته اند که حرف هایی نزنید که به ناامیدی مردم منجر شود و همه ما باید بدانیم امروز برکات اقتدار و دستاوردهای انقلاب قابل شمارش نیست و ما باید شکرگزار این همه موفقیت و توفیقاتی که خداوند به ما داده است باشیم.

اگر وضعیت زمان طاغوت را با زمان فعلی مقایسه کنیم متوجه می شویم که تا چه اندازه ما در زمان طاغوت وابسته بودیم اما امروز قدرت های جهان از اقتدار نظامی ما دلهره دارند و آمریکا در مقابل ایران شکست خورد. آمریکا در لبنان، افغانستان، سوریه و عراق با ایران جنگید و می جنگد اما هم اکنون ایران در بسیاری از صحنه ها و عرصه ها حرف برای گفتن دارد.
در همه ابعاد ما پیشرفت های غیر قابل انکار داریم و در بیشترین صنعت ها جزء رتبه های برتر جهان هستیم. درست است که معایبی در نظام اسلامی وجود دارد اما آیا در رژیم شاه این کمبودها نبود؟ وضعیت اکثر مردم در زمان شاه بسیار اسف بار و سخت بود اما امروز بحمدلله فقر غذایی وجود ندارد اما در زمان شاه فقر غذایی، معضل اصلی مردم بود.
درست است که امروز نابرابری هایی وجود دارد که با دلسوزی مسوولان و پیگیری مردم قابل حل است و انقلاب می تواند به اهداف والای خود برسد اما این به این معنا نیست که از همه دستاوردها و موفقیت های انقلاب چشم پوشی کنیم و در نظر نگیریم؛ واقعا ناسپاسی است، ما باید به دستاوردهای انقلاب توجه داشته باشیم و با همبستگی های دولت و ملت در صدد رفع ضعف ها بر آییم و در نظر داشته باشیم که امروز در همه جای دنیا مشکل اقتصادی وجود دارد و حتی کشورهای مدرن و پیشرفته نیز با مشکل رکود مواجه هستند.

*چه توصیه هایی به نسل های بعد از انقلاب دارید؟
توصیه می کنم که تاریخ انقلاب اسلامی را مطالعه کنند و وضعیت ما در قبل از انقلاب و شرایط سخت آن دوران را مطالعه کنند، شهدا و ایثارگران و جانبازان و اسرا را مورد توجه قرار بدهند، با توطئه های دشمنان علیه نظام اسلامی آشنا باشند و دشمن امروزمان و توطئه های آن را بشناسند و با آن ها مقابله کنند.
کشور ما از روزی که انقلاب ما پیروز شده یک روز آرامش نداشته است و مرتب تحریک و تحریم شده ایم و دشمنان انقلاب نیز با استفاده از رسانه ها و ماهواره علیه جوانان ما فعالیت می کنند، بنا بر این اگر جوانان شرایط زمانه را خوب بشناسند موضع گیری های منفی نسبت به انقلاب و نظام اسلامی نخواهند داشت.

انتهای پیام/


دیدگاه برای “برای انقلاب طعم زندان را هم چشیدم/امروز کسانی با انتقادهای بیجا باعث ناامیدی مردم از نظام و انقلاب می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.