به گفته مدیرکل اداره منابع طبیعی استان، نهال‌کاری محدوده شهرستان‌های اصفهان و برخوار به میزان 854 هکتار و با اعتبارات ملی و استانی به مبلغ 16 میلیارد و 556 میلیون ریال اتمام یافته است و مراقبت سنواتی پوشش گیاهی آران بیدگل، اصفهان، به میزان هزار و 114 هکتار در سال جاری صورت گرفته است.

به گزارش چشم برخوار، محمدحسین شاملی در نشستی خبری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: در سال جدید و با نظر به مصوبات اقتصاد مقاومتی استان، 123 پروژه در حوزه‌های مختلف منابع طبیعی، جنگل‌داری و آبخیزداری مورد تصویب قرار گرفت که برای آن 425 هزار و 344 میلیون ریال تصویب اعتبار شد.

وی در ادامه افزود: از کل این طرحها، 18 طرح شروع‌شده که اعتبار آن بالغ بر 54 میلیارد ریال بوده و بیشترین تعداد آن در حوزه آبخیزداری تعریف شده است.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بیابان‌زدایی تصریح کرد: پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه شمال اصفهان به دشت سگزی آغاز شده که طول کانال آن 12 کیلومتر است و نیاز به سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 300 میلیون ریالی دارد.

شاملی همچنین افزود: نهال‌کاری و قلمه کاری با استفاده از پساب این انتقال، باعث ایجاد پوشش گیاهی در 2 هزار هکتار اراضی بیابانی استان می‌شود و سرمایه مصوب آن 2 میلیارد ریال است.

وی به نهال‌کاری محدوده بیابانی پایگاه هوایی شهید بابایی نیز اشاره داشت و خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتبار 22 میلیارد ریال و به مساحت 500 هکتار آغاز به کار کرده است.

به گفته مدیرکل اداره منابع طبیعی استان، نهال‌کاری محدوده شهرستان‌های اصفهان و برخوار به میزان 854 هکتار و با اعتبارات ملی و استانی به مبلغ 16 میلیارد و 556 میلیون ریال اتمام یافته است و مراقبت سنواتی پوشش گیاهی آران بیدگل، اصفهان، به میزان هزار و 114 هکتار در سال جاری صورت گرفته است.

شاملی مساحت بذرکاری در شهرستان‌های نایین، آران و بیدگل، خور و بیابانک و کاشان را 593 هکتار اعلام کرد.

وی اقدامات صورت گرفته در حوزه جنگل‌های استان را نیز این گونه شرح داد: جنگل‌کاری و توسعه درختکاری در بخش غیر جنگلی روستای قرغن گلپایگان به مساحت 35.7 هکتار پایان یافته و 11 میلیارد و 250 میلیون ریال بودجه صرف آن شده است.

شاملی همچنین اظهار داشت: در شهرستان‌های سمیرم، شهرضا، فریدون‌شهر، اردستان، چادگان، گلپایگان و کاشان، مجموعاً 194 هکتار بذرکاری جنگلی صورت گرفته و سازمان منابع طبیعی در قراردادی مشارکتی با صندوق توسعه ملی، چهار پروژه زراعت چوب به مساحت 8.6 هکتار را آغاز کرده که در دوره‌ای 10 ساله هزار و 863 تن چوب از آن تولید خواهد شد.

به گفته مدیر کل اداره منابع طبیعی، مجموعاً در 6 هزار و 900 هکتار از مراتع استان، طرح مرتع‌داری در سال جاری انجام شده و در شهرستان خوانسار نیز انتقال آب به میزان 3 هزار و 700 متر و احداث آبشخور به تعداد 40 دستگاه صورت گرفته است.

وی همچنین از جلوگیری از ییلاق زودهنگام در یک میلیون و 750 هزار هکتار از مراتع استان خبر داد که با استفاده از احداث و تجهیز 18 پایگاه ثابت در شهرستان‌های استان صورت گرفته است.

شاملی در ادامه از قرق هزار و 642 هکتار از مراتع استان خبر داد و افزود: 70 هکتار از دیمزارهای کم بازده استان به مرتع تبدیل شده و 295 هکتار از مراتع نیز مجدد بذرکاری شده‌اند.

ادامه صحبت‌های مدیرکل اداره منابع طبیعی استان به بهره‌برداری‌های این اداره اختصاص داشت و شاملی در این رابطه تصریح کرد: در قالب طرح بهره‌برداری و فروش، مجموعاً 100 هزار و 956 کیلو کتیرا، 3 هزار کیلو ضمغ آنغوزه و 448 هزار کیلو برگ کرفس برداشت شده و اشتغال این طرح‌ها، برابر با 173 هزار و 603 نفر گزارش شده است.

وی میزان ممیزی صورت گرفته در اراضی ملی را 65 هزار و 482 هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: 72 هزار و 792 هکتار از اراضی ملی مجهز به سند دفترچه‌ای شده‌اند.

انتهای پیام/