تحلیلی بر سخنان اخیر مقام معظم رهبری

جنگ ادراک ها

جنگ ادراک ها
شناسه خبر : 123400 | تاریخ انتشار : 19 اسفند 1395 - 10:01 | تعداد دیدگاه : 0 | پرینت

امروز در ادبیات سیاسی و تجاری، جنگ را جنگ ادراک ها می دانند. دشمن آن قدر در ذهن و روح ما نفوذ می کند تا عقل و ایمان مان را در چهارچوب منطق به ظاهر درست اش قرار می دهدکه دیگر فهم شرایط برای مسئولین دشوار گشته و در واقع ادراک شان تحت تاثیر خواسته های دشمن قرار گرفته است.

چشم برخوار – حمیدرضا ارفع الرفیعی/ امروزه دیگر جنگ ها عمدتا قالب سخت ندارند و به نظر می رسد که پس از تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و نفوذ که رهبری فرمودند، در دیداراخیرشان با دست اندرکاران راهیان نور به ثمره “نفوذ” اشاره داشتند. امروز در ادبیات سیاسی و تجاری، جنگ را جنگ ادراک ها می دانند. دشمن آن قدر در ذهن و روح ما نفوذ می کند تا عقل و ایمان مان را در چهارچوب منطق به ظاهر درست اش قرار می دهدکه دیگر فهم شرایط برای مسئولین دشوار گشته و در واقع ادراک شان  تحت تاثیر خواسته های دشمن قرار گرفته است.

رهبری در سخنان اخیرشان در دیدار با دست اندرکاران راهیان نور این خطای ادراکی و محاسباتی را بار دیگر به مسئولین گوشزد نمودند و فرمودند:« آن ها در ما احساس ضعف کردند، احساس ضعف شما موجب تشویق دشمن به حمله به شماست.» لذا بایستی یاد بگیریم که جنگ ادراک فقط در عرصه نظامی نیست، هرچند که در این زمینه به خوبی توانسته ایم با شیوه های گوناگون(برگزاری رزمایش، اسیر نیروی های آمریکایی و جنگ در سوریه و تکنیک های ارتباطی و تصویری و..) ادراک آمریکایی ها را شکل دهیم و در ذهن شان ایرانی مقتدر و آمریکایی مملو از نقطه ضعف بسازیم که نفس ِ این کار باعث عدم حمله نظامی شان شده است به گونه ای که حتی به ذهن شان نیز خطور نکند!

اما در زمینه های اقتصادی و فرهنگی نتوانسته ایم ادراک و تصویر قدرتمندی از خودمان را در ذهن دشمن شکل دهیم و بلکه متاسفانه، بطور پیوسته نقاط ضعف مان را بواسطه رسانه ها آشکار و علنی ساخته ایم که این خود دو نتیجه در پی خواهد داشت؛ اولا دشمن در خود احساس غرور و تکبر بیشتری نماید و جسور و گستاخ تر شود و ثانیا احساس عدم توانایی و ناامیدی و توام با ترس  در بین مردم ایجاد کرده ایم. این در حالی است که در تاریخ اسلام و در میان اعراب نیزسنتی در جنگ های شان رایج بوده است بدین گونه که قبل از آغاز نبرد، از هرسو یک نفر رجز خوانی داشته است و با بیان نقاط قوت اش(اصل و نسب، مهارت، شهرت و شجاعت و محل زندگی و..) و هم چنین نقاط ضعف دشمن،  فرصتی را فراهم می نموده تا بواسطه آن پیش از شکست در کارزار، بر احساس و ذهن او مسلط گشته تا زمینه شکست حریف و پیروزی اش را فراهم نماید.

بنظر میرسد که این عمل اعراب از بدیهیات عقل می باشد ولی سوال اساسی این جاست که چرا بالاترین مسئول اجرایی کشور در همان اوایل شروع کارش، باید سخن از خالی بودن صندوق ذخیره بگوید؟ چرا بالاترین مقام ارشد وزارتخانه از قدرت موشک آمریکایی ها سخن می گوید؟ و چرا بالاترین مقام یک وزارتخانه باید از نقاط ضعف مان در جذب مخاطب به صداو سیما سخن گوید؟

از بیانات رهبری در دیدار اخیرشان، این طور می شود استنباط نمود که مسئولین نیازی نیست هر واقعیتی را را اعلام کنند و به عبارت دیگر مسئولین بایستی حقایق، واقعیات ونقاط قوت جبهه حق را در کنار نقاط ضعف دشمن بیان کنند. این در حالی است که در گفتار و رفتار مسئولین اجرایی عکسِ صحبت های مقام معظم رهبری را شاهد هستیم!!/ منبع: سابقات

برچسب ها
نوشته های مشابه
مولودی بسیار قدیمی و زیبا از محمود کریمی/دانلود
انتقادات تند جوان نخبه و واکنش رهبر انقلاب
اگر «گاندو» جریان نفوذ را در دولت نشان داده «بوی باران» جریان نفوذ را در صدا و سیما نشان می‌دهد
چشم برخوار، چشم بینا و دیده بانی مطمئن برای انعکاس رویدادهای شهرستان
چمن های زمین فوتبال حبیب آباد از بی مهری خشکید +پاسخ اداره ورزش
صوت/ مولودی‌خوانی محمود کریمی به مناسبت عید غدیر خم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیر در پایگاه خبری منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.