نورمحمدیان گفت: به مناسب هفته منابع طبیعی 7 هزار اصله نهال از انواع گونه های کاج، سرو، زبان گنجشک، ارغوان، زیتون تلخ، توت و سنجد طبق سنوات قبل در محل های اقامه نماز جمعه در سطح شهرستان توزیع می شود.

به گزارش چشم برخوار، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان برخوار در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان گفت: به مناسب هفته منابع طبیعی 7 هزار اصله نهال از انواع گونه های کاج، سرو، زبان گنجشک، ارغوان، زیتون تلخ، توت و سنجد طبق سنوات قبل در محل های اقامه نماز جمعه در سطح شهرستان توزیع می شود.
ناصر نورمحمدیان در خصوص مشکلات مراتع و منابع طبیعی شهرستان برخوار اظهار کرد: مشکلی که در حوزه مراتع با آن روبرو هستیم، مسئله ثابت بودن چراگاه دامداران است چراکه در اغلب شهرستان ها دامداران با کوچ نشینی در طول سال، این فرصت را به مراتع می دهند که بازسازی شوند اما در این شهرستان دامداران از مراتع در کل سال استفاده می کنند که این امر باعث افزایش بیابان در این شهرستان شده است.
وی اظهار کرد: از 100 هزار مرتع در شهرستان بخش قابل توجهی به بیابان تبدیل شده است که امسال در راستای سامان دهی دامداران 19 پرونده تشکیل شده و از چرای بی رویه دام در مراتع جلوگیری شده است.

این مسئول در خصوص اقدامات لازم برای بیابان زدایی با استفاده از کاشت نهال با بیان اینکه در سال گذشته 50 هکتار از اراضی بیابان زدایی شده است، گفت: یک هزار هکتار از اراضی بیابانی شهرستان برخوار با کشت نهال در سال جاری و سال آینده بیابان زدایی خواهد شد که امسال همزمان با هفته منابع طبیعی 27 هکتار از اراضی بیابانی شهرستان نهال کاری و بیابان زدایی می شود.
نورمحمدیان بیان کرد: پنج هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ در شهرستان برخوار وجود دارد که این درختان بیش از 50 سال قدمت داشته و در جلوگیری از ریزگردها نقش مهمی دارند.

عضو شورای حفاظت از منابع طبیعی شهرستان برخوار تصریح کرد: در شهرستان برخوار 25 معدن از 50 معدن فعال هستند که برخی از آن ها، تصرف در زمینهای ملی داشتند که با تشکیل هشت پرونده توانستیم حدود 64 هکتار زمین های تصرف شده را بازگردانیم.
این مسئول با اشاره به اینکه یکی از معضلات شهرستان برخوار، قطع جنگل های طاق و غره داغ است، گفت: قاچاقیان چوب و متخلفان با اره این درختان را قطع و تبدیل به زغال می کنند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان برخوار تصریح کرد: در سال جاری بیش از 12 هزار و 30 کیلوگرم چوب بلوط، 2 هزار و 380 کیلوگرم چوب تاغ و 2 هزار و 327 کیلو گرم ذغال از گونه های درختان بلوط و تاغ با همکاری نیروی انتظامی شهرستان کشف و ضبط شد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

نورمحمدیان خاطرنشان کرد: شهرستان برخوار بیش از 218 هکتار مساحت دارد که 150 هکتار آن مربوط به عرصه منابع طبیعی است که شامل یک هزار هکتار مرتع، 45 هزار هکتار بیابان و 5 هزار هکتار جنگل دست کاشت طاق و غره داغ است.

رئیس منابع طبیعی برخوار استفاده از پسآب فاضلاب و تصرف زمین های ملی را از دیگر مشکلات این شهرستان برشمرد و افزود: 16 هکتار زمینی که توسط کشاورزان متخلف تصرف شده بود را بازگرداندیم و با متخلفان برخورد شد.

وی پل ارتباطی مردم و یگان حفاظت منابع طبیعی برای برخورد با متخلفان عرصه های منابع طبیعی را تلفن رایگان 1504 معرفی کرد.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: در سال جدید و با نظر به مصوبات اقتصاد مقاومتی استان، 123 پروژه در حوزه‌های مختلف منابع طبیعی، جنگل‌داری و آبخیزداری مورد تصویب قرار گرفت که برای آن 425 هزار و 344 میلیون ریال تصویب اعتبار شد.

محمدحسین شاملی افزود: از کل این طرحها، 18 طرح شروع‌شده که اعتبار آن بالغ بر 54 میلیارد ریال بوده و بیشترین تعداد آن در حوزه آبخیزداری تعریف شده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بیابان‌زدایی تصریح کرد: پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه شمال اصفهان به دشت سگزی آغاز شده که طول کانال آن 12 کیلومتر است و نیاز به سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 300 میلیون ریالی دارد.

شاملی ادامه داد: نهال‌کاری و قلمه کاری با استفاده از پساب این انتقال، باعث ایجاد پوشش گیاهی در 2 هزار هکتار اراضی بیابانی استان می‌شود و سرمایه مصوب آن 2 میلیارد ریال است.

به گفته مدیرکل اداره منابع طبیعی استان، نهال‌کاری محدوده شهرستان‌های اصفهان و برخوار به میزان 854 هکتار و با اعتبارات ملی و استانی به مبلغ 16 میلیارد و 556 میلیون ریال اتمام یافته است و مراقبت سنواتی پوشش گیاهی آران بیدگل، اصفهان، به میزان هزار و 114 هکتار در سال جاری صورت گرفته است.

وی همچنین از جلوگیری از ییلاق زودهنگام در یک میلیون و 750 هزار هکتار از مراتع استان خبر داد که با استفاده از احداث و تجهیز 18 پایگاه ثابت در شهرستان‌های استان صورت گرفته است.

شاملی در ادامه از قرق هزار و 642 هکتار از مراتع استان خبر داد و افزود: 70 هکتار از دیمزارهای کم بازده استان به مرتع تبدیل شده و 295 هکتار از مراتع نیز مجدد بذرکاری شده‌اند.

ادامه صحبت‌های مدیرکل اداره منابع طبیعی استان به بهره‌برداری‌های این اداره اختصاص داشت و شاملی در این رابطه تصریح کرد: در قالب طرح بهره‌برداری و فروش، مجموعاً 100 هزار و 956 کیلو کتیرا، 3 هزار کیلو ضمغ آنغوزه و 448 هزار کیلو برگ کرفس برداشت شده و اشتغال این طرح‌ها، برابر با 173 هزار و 603 نفر گزارش شده است.

وی میزان ممیزی صورت گرفته در اراضی ملی را 65 هزار و 482 هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: 72 هزار و 792 هکتار از اراضی ملی مجهز به سند دفترچه‌ای شده‌اند.

انتهای پیام/