عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با « تهران نیوز » مطرح کرد

حمایت از تولید با سود کلان بانک‌ها امکان‌پذیر نیست

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با دادن نمره مردودی به دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی گفت: حمایت از تولید با سود کلان بانک‌ها امکان‌پذیر نیست.

به گزارش چشم برخوار، حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز ضمن تبریک یوم‌الله ۱۲ بهمن در ارتباط با نامگذاری سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل کشور اشرافیت کامل دارند و دوراندیش هستند.

وی گفت: رهبر انقلاب شعارهایی را که هر سال انتخاب می‌کنند بیانگر اولویت‌های کشور در آن مقطع زمانی است و باید به آن‌ها توجه شود و اگر هم بی‌توجهی شود، ضررهای زیادی به کشور وارد می‌شود.

 

اشتغال و تولید مکمل یکدیگر و مهم‌ترین موضوع فعلی کشور است

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سال‌هایی که به شعار سال پرداخته و توجه شده است، کشور از آن ناحیه آسیب ندیده است. بنا بر همین منطق، رهبر معظم انقلاب سال ۹۶ را به درستی سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» نامگذاری کردند چرا که بیشتر آسیب‌های کشور ما از این ناحیه است. اشتغال و تولید مکمل یکدیگر و مهم‌ترین موضوع فعلی کشور هستند.

وی در ادامه به کم کاری دولت در بخش اشتغال اشاره کرد و افزود: دولت یازدهم فرصت و وقت کافی برای موضوع اشتغال نگذاشته است. بخش خصوصی کشور با کمبود نقدینگی از یک طرف و عدم بازار فروش و رقابت قدرت‌های خارجی در بحث واردات قاچاق از سویی دیگر مواجه شده است و به همین دلیل، تولیدکنندگان ناامید و مایوس شده‌اند.

 

عوامل یاس و ناامیدی تولیدکنندگان / عدم توجه به بخش خصوصی سبب ناامیدی سرمایه‌گذاران داخلی شده است

حاجی دلیگانی بیان داشت: با توجه به شرایط فعلی، بسیاری از تولیدکنندگان صلاح را در این دیده‌اند تا سرمایه‌هایشان را در بانک بگذارند و به قول خودشان خیالشان هم آسوده‌تر باشد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به لزوم عملی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور تاکید کرد و گفت: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که هم مسئولیت را بپذیریم و هم در میدان به نحوی اقدام کنیم که به این خواسته رهبر معظم انقلاب جامه عمل بپوشانیم.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش نقش دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی را بسیار خطیر دانست و تصریح کرد: نقش دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است چرا که بیش از ۹۵ درصد امکانات، زیرساخت‌ها و نیروهای انسانی را در اختیار دارد.

 

رسیدگی سریع به وضعیت بانک‌ها / سود کلان بانک‌ها زمینه پشتیبانی از تولید را از بین می‌برد / تاکید بر اصلاح وضعیت بانک‌ها برای تامین نقدینگی امر تولید

وی با بیان این‌که فعالیت چرخه تولید نیازمند برداشتن چند گام اساسی است، افزود: نخستین قدم این است که اعتقاد داشته باشیم و باور کنیم که نسخه شفابخش اقتصاد کشور همان عمل کردن به اقتصاد مقاومتی است.

حاجی دلیگانی با بیان این‌که باید به سرعت باید وضعیت بانک‌ها را مشخص کنیم، اظهار داشت: با این سود کلانی که بانک‌ها می‌گیرند نمی‌توانیم از تولید پشتیبانی کنیم. این موضوعی است که برخی از مراجع تقلید هم به آن اعتراض کرده‌ و آن را ربا خونده‌اند. اصلاح وضعیت بانک‌ها برای تامین نقدینگی امر تولید از دیگر امور مهم است.

تهران

مردم هزینه‌ها و سرمایه‌های خود را در بورس و واحدهای تولیدی سرمایه‌گذاری کنند

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی دومین قدم در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی را اعتمادسازی و اطمینان‌بخشی برای مردم دانست و بیان داشت: مردم باید هزینه‌ها و سرمایه‌های خود را در بورس و واحدهای تولیدی سرمایه‌گذاری کنند و سهیم بشوند.

وی ادامه داد: گام بعدی ساماندهی واردات کشور و رد هوشمندانه واردات و همچنین جلوگیری از امر قاچاق کالا است. در بعضی از مواقع هم شاهد رشد چشمگیر واردات قاچاق بوده‌ایم.

 

انتقاد نسبت به قرارداد اخیر ایران و ترکیه / وضعیت قراردادهای دولت‌ با کشورهای هم‌جوار باید اصلاح شود / رشد ۲۵۵ درصدی واردات در سال‌های اخیر

وی به انتقاد از قرارداد اخیر ایران و ترکیه پرداخت و گفت: اصلاح وضعیت قراردادهایی که دولت با کشورهای هم‌جوار منعقد کرده نیز از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. به عنوان مثال قراردادی که با ترکیه بسته‌ایم، باید حتما اصلاح شود چرا که واردات کالاهایی که نیروی زیادی برای تولیدش نیاز است، در سال‌های اخیر ۲۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

تفکر انقلابی؛ رکن اصلی عملی شدن اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تفکر انقلابی را رکن اصلی تقویت و بهبود شعار سال ۹۵ دانست و افزود: دست‌اندرکاران و مجریان پشتیبانی از تولید باید تیمی منسجم و با تفکر انقلابی باشند که امروزه متاسفانه شاهد آن نیستیم. اگر تفکر انقلابی در بخش اقتصاد حاکم نشود، نمی‌توانیم توقع اصلاح وضعیت تولید و اشتغال را داشته باشیم.

حاجی دلیگانی در پایان نمره ۴ از ۲۰ در زمینه اقتصاد مقاومتی را به دولت داد و خاطرنشان کرد: در واقع دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی تجدید و رفوزه شده است. ما نباید بعد از گذشت سه سال و نیم از عمر فعالیت دولت، با یک چالش بزرگ اقتصادی مواجه شویم و این نشان از مردود شدن دولت در بخش اقتصاد مقاومتی است.

انتهای متن/*دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.