در همایش اسب سواری در دولت آباد:

سوارکاری بانوان، در سایه بی تفاوتی مسئولان +فیلم

سکوت ائمه جمعه و سایر مسئولان شهرستان پس از گذشت یک هفته از برگزاری همایش سوارکاری در شهر دولت آباد، ما را بر آن داشت هر چند مختصر به نقد و بررسی این همایش بپردازیم.

به گزارش چشم برخوار؛ سکوت ائمه جمعه و سایر مسئولان شهرستان پس از گذشت یک هفته از برگزاری همایش سوارکاری در شهر دولت آباد، ما را بر آن داشت هر چند مختصر به نقد و بررسی این همایش بپردازیم.

دوچرخه سواری و سوارکاری بانوان چند وقتی است که به شدت از طرف برخی روشنفکران سیاسی و اجتماعی زن در سطح کشور مطرح می شود که با حمایت، تشویق و تبلیغات سعی می کنند زنان ایرانی را به دوچرخه سواری و سوارکاری سوق دهند و مدعی هستند که این یک ورزش است و نباید حقوق زنان پایمال شود؟! و  از این امر مهم که تناسب وزنی به آنها می دهد، نهی شوند؟ و مسائل دیگری که این روزها از گوشه و کنار کشور می شنویم.
گویا در سایه غفلت و بی توجهی مسئولان فرهنگی و انتظامی، برخی زنان و دخترانی که فقط در محیط های مخصوص بانوان مشغول دوچرخه سواری یا اسب سواری بوده اند؛ جرات پیدا کرده و به سطح شهر و پارک ها آمده یا در مسابقات ورزشی و همایش های سوارکاری با حضور مردان شرکت کنند و با اوضاع بسیار اسف بار و با تشویق زنان به ظاهر روشنفکر مشغول دوچرخه سواری و اسب سواری شوند و فرهنگ اسلامی و ایرانی بانوان پاکدامن و عفیف شهرمان را زیر چرخ ها و سم اسب هایشان له کنند.
بر اساس گزارش ها و مشاهدات از شهر دولت آباد؛ برخی زنان و دختران به صورت آزادانه بر خلاف فرامین اسلام، عرف و قوانین جامعه در خیابان های اصلی هم دوچرخه سواری می کنند و به تازگی در اقدامی جدید و در همایش اسب سواری که در جوار امامزاده محمود بن موسی بن جعفر علیه السلام و مقابل قبور مطهر شهدا برگزار شد، از یک سوارکار زن شاهین شهری دعوت شد تا در جمع مردان، اقدام به اسب سواری و اجرای حرکات نمایشی کند.

پخش موسیقی های تند و نامناسب در این مراسم، موجبات ناراحتی خانواده های شهدا و اعضای هیئت امناء امامزاده محمود علیه السلام را به همراه داشت؛ که متأسفانه علی رغم تذکر آن ها، توجهی به این موضوع نشده است.

دانلود فیلم از چشم برخوار

حال ممکن است بپرسید که آیا دوچرخه سواری دختران ایراد و اشکالی دارد که به طرح چینین مسأله ای می پردازید؟ اصلا آیا در اسلام و فرهنگ غنیّ اهل بیت (علیهم السلام) به این امر توجهی شده است؟ آیا دوچرخه سواری دختران تأثیر منفی در رشد شخصیتی و روانی آنان می گذارد؟

پاسخ به این پرسش ها نیازمند فهم نگاه اسلام به جایگاه زن، نقش تربیتی زن در خانواده و جامعه، مسأله عفت و حیای زن، پوشش زن، تفاوت هایی که در تربیت دختران با پسران باید لحاظ شود و … دارد که در این نوشته کوتاه مجالی برای بیان  آن نیست. لکن از باب اینکه «آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید» به چند نکته اشاره می شود که در خانه اگر کس است یک حرف بس است و العاقل یکفیه الإشاره.

اسب سواری بانوان از دیدگاه روایات و احادیث:

امام صادق (علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل می کنند: که حضرت از سوار شدن زنان بر زین نهی کرده اند. (وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی۵/۵۱۶)(۱)در ادامه می فرمایند: زین مرکب نفرین شده ای برای زنان است. (وسایل الشیعه ۱۱/۴۹۷)(۲).

این دو روایت، بانوان را از نشستن بر زین و سوارکاری نهی می کند و شدت نهی در روایات دوم به حدی است که مرتکب این عمل مورد نفرین امام صادق (علیه السلام) قرار گرفته است.

امام صادق (علیه السلام) در ضمن روایت دیگری که علائم آخر الزمان را بیان می کنند، چنین فرمودند: « ( در آن زمان) زنان بر زین ها سوار می شوند». (مستدرک الوسایل۱۴/۲۶۱)(۳).

امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در حدیثی با اشاره به این نهی، می فرمایند: « زنان خود را، بر زین ها سوار نکنید، که این کار باعث تحریک و تهییج شدن آنان به سمت فساد و گناه می شود. »(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی ۵/۵۱۶)(۴).

تحلیل روان شناختی حاصل از روایات:

بنابراین، اسلام و آموزه های ارزشمند آن، عفت و حیا را بر زن می پسندد و از هر آنچه که باعث لطمه به آن شود نهی کرده است که یکی از اموری که زمینه این پرده دری را فراهم می کند دوچرخه سواری و اسب سواری دختران است.
نظر مراجع عظام تقلید نسبت به اسب سوارى دختران و بانوان در مجامع عمومى و در منظر نامحرم:
حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):
به‌طور کلى اسب سوارى براى دختران و بانوان در مجامع عمومى و در منظر نامحرم، موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافى با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتى که در منظر نامحرم نباشد، فى نفسه اشکال ندارد.

خانم‌ها باید از هر کارى که موجب جلب توجه نامحرم مى‌شود، اجتناب نمایند

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (ره):
چنانچه در معرض نامحرم نباشد فی نفسه مانعی ندارد.

ورزش بانوان اگر در خانه یا مدرسه و در شرائط مصون از فتنه و نگاه نامحرم صرفاً برای ورزش و منافع بدنی آن باشد جایز است و تعلیم و تعلم آن هم در مدت کوتاهی فراهم می‌شود. اما برگزاری مسابقات ورزشی بانوان و ورزشهایی که صرفاً جنبه نمایشی و سنت‌شکنی دارد غیر از ابتذال برای زنان نتیجه‌ای ندارد و این سبکی را که بعضی به تقلید از اجانب و کفار و هم‌آهنگی با آنها و حتی شرکت در مسابقات با آنها ترویج می‌نمایند همه فتنه‌زا و فسادانگیز است و مظهر جالب غرب‌زدگی، همین تبلیغات و ترویجات و تشویقاتی است که از زنان به اصطلاح ورزشکار می‌شود که از آنها هم قهرمان بسازند. در زیر این ترویجها مطالب دیگر و مطالب فسادانگیز دارند و شخصیت اسلامی زن و التزام و پای‌بندی او را به چادر و عفت و حجاب و پارسایی و پاکدامنی وترک اختلاط با مردان اجنبی را هدف قرار داده‌اند. بسیاری از این مسابقات برای مردها نیز امتیاز و ارزش نیست و بازیگری صرف است. به هر حال باید زن و مرد مسلمان بهوش باشند که در دامها و شبکاتی که با نامهای جالب و فریبنده در راهشان می‌اندازند گرفتار نشوند. بعضی از اینها که از ورزش ترویج می‌کنند همانند اینکه از موسیقی و نوازندگی و رقص و اختلاط زن و مرد و دوچرخه‌سواری بانوان و پوشیدن لباسهای تنگ و ترک التزام به پوشش چادر ترویج می‌کنند هدف آنها مطلب دیگر و وارد کردن بانوان در مفاسد دیگر است.

اگر مروری تاریخی هم به این قضیه داشته باشیم خواهیم دید که سیره و روش مسلمانان در صدر اسلام و تا مدت ها پس از آن چنین بوده است که در مسافرت-ها و جابجایی ها، خانم ها بر کجاوه سوار می شدند نه بر زین حیوانات و بر اساس روایتی که محمد بن مسلم از امام باقر(علیه السلام) نقل می کند، اولین زنی که در اسلام بر زین نشست عایشه بود، هنگامی که بعد از شهادت امام حسن(علیه السلام)سوار بر قاطری از منزل خارج شد و مردم را تحریک کرد تا نگذارند حضرت در کنار قبر شریف جدّشان(صلی الله علیه وآله) دفن شوند.۵

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
این کارها در محیط هاى مخصوص بانوان اشکالى ندارد. مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانى نگردد.

با توجّه به پیامدهاى سوئى که این گونه امور دارد، لازم است از آن پرهیز شود. و به وسوسه‌هایى که این و آن مى‌کنند توجّه نکنند.

آیت الله سیستانی(دامت برکاته):

اگر در معرض دید نامحرم باشد ووضع اوتحریک کننده باشد جایز نسیت.

آیت لله بهجت (ره):

هر چه زمینه  ساز فساد است، حرام است.

آیت الله سبحانی (ره):

این قبیل کارها زمینه ساز گسترش گناه در جامعه است، از آن اجتناب شود

علاوه بر پیامدهای فردی و شخصی دوچرخه سواری دختران یا سوارکاری زنان؛ نباید از پیامدهای زیانبار آن در عرصه اجتماع و تهدید امنیت اخلاقی و عفت عمومی جامعه هم غافل ماند.

شکی نیست بروز این نوع رفتارها و ناهنجاری ها از سوی دختران نوجوان و جوان در پارک ها، کوچه و خیابان ها، غالباً موجب تحریک نوجوانان و جوانان شده و مفسده های گوناگونی را برای شهرستان مان به همراه خواهد داشت.

شایسته است بر اساس آموزه های اسلامی در برنامه ریزی های تربیتی، آموزشی، اوقات فراغت، سرگرمی، تفریح و ورزش دختران و فرزندانمان، به جای الگوگیری از فرهنگ غربی؛ از آموزه های غنی و سالم فرهنگ اسلامی الگو بگیریم.

پی نوشت ها:

 1. عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:« نهی رسول الله (صلی الله علیه وآله) أن یرکب سرجٌ بفرج»(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی۵/۵۱۶)
 2. عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:« السرج مرکبٌ ملعون للنساء» (وسایل الشیعه ۱۱/۴۹۷)(سند هر دو روایت صحیح است).
 3. «… و رکبت ذات الفروج السروج…»( مستدرک الوسایل۱۴/۲۶۱)
 4. « لاتحملوا الفروج علی السروج فتهیّجوهنّ للفجور »(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی ۵/۵۱۶)
 5. محمد بن مسلم قال: سمعت اباجعفر(علیه السلام) یقول: لمّا حضرت الحسن الوفاه… الی أن قال: فخرجت عایشه مبادره علی البغل المسرج، فکانت اول امرأه رکبت فی الاسلام سرجا (وسایل۱۱/۴۹۷).

 


31 دیدگاه برای “سوارکاری بانوان، در سایه بی تفاوتی مسئولان +فیلم
 1. لطفا در مورد بدعت دست زدن در مجلس شادی اهل بیت و درس خواندن خانمها که خود آقا فکر کنم مخلف باشند همچنین پخش انواع موسیقی از صدا و سیما و نوحه خواندن به سبک آهنگها و زیاد بیرون آمدن خانم ها از خانه استفاده از آلات موسیقی در تعزیه و قافله های عزا و …مطلب بگذارید با تشکر از سایت واقعا مسلمان

 2. لعنت به بی غیرت هایی که برا این زن یابو سوار سوت و کف می زنند.و اونایی هم که اقدامی نکردند سکوت کردند و با سکوت تایید کردند این فضاحت و رسوایی مرکز شهرستان دولت اباد رو.!! بی غیرتها برید سیبیلادونا بتراشید بجاش سرخاب بمالید.
  چشم برخوار مرد باش همه ی نظرهارو بذار کارا بی مسئولیتهای دیگران را پیش نگیر.

 3. باز هم تفکرات ……
  آقا تو رو خدا نگذارید این خبرهاروووو
  خجالت بکشید تفکرات قرون وسطایتون رو دور بریزید
  آفرین و احسنت بر این خانم که اسیر این محدودیتهای که متاسفانه این جامعه برا خانم ها فراهم کرده نشده
  شما اگه میخواهید در زمینه دین و اخلاق مثمر ثمر باشید برید نهی از منکر فساد ها و کثافت کاری های افرادی که تو این جامعه سنگ اسلام رو به سینه میزنن رو انجام بدید
  برید یه خبر از شهرداری دولت آباد و زد و بند اداریش که شهرداری خیلی کوچیک محسوب میشه جمع آوری و منتشر کنید که خون مردم رو توی شیشه کردن
  برید یه گزارش خبری از مدارس فرسوده دولتی دولت آباد و وضعیت اسف ناک آموزش و پرورش برخوار تهیه کنید
  برید یه گزارش تهیه کنید از چگونگی بالا کشیدن پول خیریه ها
  یه گزارش د ر مورد بانکداری اسلامیتون که مبتنی بر نظام اسلامی بدون ربا است تهیه کنید
  برید از جاده های بین شهری دولت اباد حبیب آباد شاپور اباد و سین تهیه کنید
  برید یه گزارش از وضعیت معتادین و ساغی های مواد مخدر دولت آباد تهیهه کنید که هر روز در حال افزایش هستن

  به خدا قسم زشته رفتید از پاهای ناموس مردم عکس گرفتید گذاشتید توی سایتتون

  در ضمن سوار کاری این خانم که با پوشش کامل هم هست جرم نیست که ایادی حکومتی بخواهند اظهار نظر کنن و اگه از منظر شما گناهی مرتکب شده خودش میدونه و خدای خودش

 4. باعث تاسف بود
  چراماسعی داریم گناه راباگناه دیگر بپوشانیم
  حیاوعفت زنانگی کجا رفته
  ستادامربه معروف شهرستان برخوار اگر نمیتوانید اقدامی داشته باشید خواهشا بکشید کنار
  این سکوت شماست که باید جواب هزاران خون شهید رابدهد
  چرافقط شعار
  چرااقدام نمیکنید
  کارتون شده جلسه گرفتن وعکس ورزومه کاری
  پس حق وحقوق شهروندان چی
  بسیج جامعه زنان برخوار شما چراسکوت کردید چرا از حق زنانگی خود دفاع نکردید
  والله مدیون فرزندان یتیم شهداهستید
  اداره ورزش مگر تصمیم گیرنده این شهرستان هست؟؟؟

 5. اسب سواری یا دوچرخه سواری پسر و دختر نداره بابا اینم رشته ورزشیه حالا یه زن سوار اسب شده همه شدن کاسه داغ تر از آش و آیه یا حدیث قرائت میکنن ول کنین بابا این عقب افتادگی اجتماعی رو دست ور دارین بابا بخدا این سایت رو جمعش کنین تا بیش از این ابروریزی نکردین‌ برید به زندگیتون برسید اخه شمارو چه به راه اندازی سایت اینم سایته به این مزخرفی که خبری واس پخش ندارین و این سایت شمام پر شده از چیزای پیش پا افتاده والا

 6. خداوند به شما اجر دهد اصلا به نظر بنده خانمها باید عقط داخل منزل به امور خانواده برسند وبیرون نیایند واگر هم خواستند در شرایطی از منزل خارج شوند حتما با روبنده بیرون بیایند واما در مورد اسبها نیز دیده شده که رانها و قسمت انتهایی اسب گاهی باعث تهیج جوانان می شود که با مساعد و فرهنگ سازی این سایت خوب این قسمت از بدن اسبها با پارچه یا چیزی شبیه شلوارک پوشانده شود
  و من الله توفیق

 7. جناب ناشناس لطفا اظهار نظرنکن
  اینکه میگیم شخصیت زن بالاتر ازاین حرفاست عقب افتادگی نیست.عقب افتادگی را تونشان دادی که یک زن اومده اسب سواری جلوی هزاران مرد نامحرم
  ما مخالف ورزش بانوان نیستیم .فقط در مکانی که مخصوص خود بانوان باشد نه هزاران مرد…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.