در همایش اسب سواری در دولت آباد:

سوارکاری بانوان، در سایه بی تفاوتی مسئولان +فیلم

سکوت ائمه جمعه و سایر مسئولان شهرستان پس از گذشت یک هفته از برگزاری همایش سوارکاری در شهر دولت آباد، ما را بر آن داشت هر چند مختصر به نقد و بررسی این همایش بپردازیم.

به گزارش چشم برخوار؛ سکوت ائمه جمعه و سایر مسئولان شهرستان پس از گذشت یک هفته از برگزاری همایش سوارکاری در شهر دولت آباد، ما را بر آن داشت هر چند مختصر به نقد و بررسی این همایش بپردازیم.

دوچرخه سواری و سوارکاری بانوان چند وقتی است که به شدت از طرف برخی روشنفکران سیاسی و اجتماعی زن در سطح کشور مطرح می شود که با حمایت، تشویق و تبلیغات سعی می کنند زنان ایرانی را به دوچرخه سواری و سوارکاری سوق دهند و مدعی هستند که این یک ورزش است و نباید حقوق زنان پایمال شود؟! و  از این امر مهم که تناسب وزنی به آنها می دهد، نهی شوند؟ و مسائل دیگری که این روزها از گوشه و کنار کشور می شنویم.
گویا در سایه غفلت و بی توجهی مسئولان فرهنگی و انتظامی، برخی زنان و دخترانی که فقط در محیط های مخصوص بانوان مشغول دوچرخه سواری یا اسب سواری بوده اند؛ جرات پیدا کرده و به سطح شهر و پارک ها آمده یا در مسابقات ورزشی و همایش های سوارکاری با حضور مردان شرکت کنند و با اوضاع بسیار اسف بار و با تشویق زنان به ظاهر روشنفکر مشغول دوچرخه سواری و اسب سواری شوند و فرهنگ اسلامی و ایرانی بانوان پاکدامن و عفیف شهرمان را زیر چرخ ها و سم اسب هایشان له کنند.
بر اساس گزارش ها و مشاهدات از شهر دولت آباد؛ برخی زنان و دختران به صورت آزادانه بر خلاف فرامین اسلام، عرف و قوانین جامعه در خیابان های اصلی هم دوچرخه سواری می کنند و به تازگی در اقدامی جدید و در همایش اسب سواری که در جوار امامزاده محمود بن موسی بن جعفر علیه السلام و مقابل قبور مطهر شهدا برگزار شد، از یک سوارکار زن شاهین شهری دعوت شد تا در جمع مردان، اقدام به اسب سواری و اجرای حرکات نمایشی کند.

پخش موسیقی های تند و نامناسب در این مراسم، موجبات ناراحتی خانواده های شهدا و اعضای هیئت امناء امامزاده محمود علیه السلام را به همراه داشت؛ که متأسفانه علی رغم تذکر آن ها، توجهی به این موضوع نشده است.

دانلود فیلم از چشم برخوار

حال ممکن است بپرسید که آیا دوچرخه سواری دختران ایراد و اشکالی دارد که به طرح چینین مسأله ای می پردازید؟ اصلا آیا در اسلام و فرهنگ غنیّ اهل بیت (علیهم السلام) به این امر توجهی شده است؟ آیا دوچرخه سواری دختران تأثیر منفی در رشد شخصیتی و روانی آنان می گذارد؟

پاسخ به این پرسش ها نیازمند فهم نگاه اسلام به جایگاه زن، نقش تربیتی زن در خانواده و جامعه، مسأله عفت و حیای زن، پوشش زن، تفاوت هایی که در تربیت دختران با پسران باید لحاظ شود و … دارد که در این نوشته کوتاه مجالی برای بیان  آن نیست. لکن از باب اینکه «آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید» به چند نکته اشاره می شود که در خانه اگر کس است یک حرف بس است و العاقل یکفیه الإشاره.

اسب سواری بانوان از دیدگاه روایات و احادیث:

امام صادق (علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل می کنند: که حضرت از سوار شدن زنان بر زین نهی کرده اند. (وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی۵/۵۱۶)(۱)در ادامه می فرمایند: زین مرکب نفرین شده ای برای زنان است. (وسایل الشیعه ۱۱/۴۹۷)(۲).

این دو روایت، بانوان را از نشستن بر زین و سوارکاری نهی می کند و شدت نهی در روایات دوم به حدی است که مرتکب این عمل مورد نفرین امام صادق (علیه السلام) قرار گرفته است.

امام صادق (علیه السلام) در ضمن روایت دیگری که علائم آخر الزمان را بیان می کنند، چنین فرمودند: « ( در آن زمان) زنان بر زین ها سوار می شوند». (مستدرک الوسایل۱۴/۲۶۱)(۳).

امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در حدیثی با اشاره به این نهی، می فرمایند: « زنان خود را، بر زین ها سوار نکنید، که این کار باعث تحریک و تهییج شدن آنان به سمت فساد و گناه می شود. »(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی ۵/۵۱۶)(۴).

تحلیل روان شناختی حاصل از روایات:

بنابراین، اسلام و آموزه های ارزشمند آن، عفت و حیا را بر زن می پسندد و از هر آنچه که باعث لطمه به آن شود نهی کرده است که یکی از اموری که زمینه این پرده دری را فراهم می کند دوچرخه سواری و اسب سواری دختران است.
نظر مراجع عظام تقلید نسبت به اسب سوارى دختران و بانوان در مجامع عمومى و در منظر نامحرم:
حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):
به‌طور کلى اسب سوارى براى دختران و بانوان در مجامع عمومى و در منظر نامحرم، موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافى با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتى که در منظر نامحرم نباشد، فى نفسه اشکال ندارد.

خانم‌ها باید از هر کارى که موجب جلب توجه نامحرم مى‌شود، اجتناب نمایند

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (ره):
چنانچه در معرض نامحرم نباشد فی نفسه مانعی ندارد.

ورزش بانوان اگر در خانه یا مدرسه و در شرائط مصون از فتنه و نگاه نامحرم صرفاً برای ورزش و منافع بدنی آن باشد جایز است و تعلیم و تعلم آن هم در مدت کوتاهی فراهم می‌شود. اما برگزاری مسابقات ورزشی بانوان و ورزشهایی که صرفاً جنبه نمایشی و سنت‌شکنی دارد غیر از ابتذال برای زنان نتیجه‌ای ندارد و این سبکی را که بعضی به تقلید از اجانب و کفار و هم‌آهنگی با آنها و حتی شرکت در مسابقات با آنها ترویج می‌نمایند همه فتنه‌زا و فسادانگیز است و مظهر جالب غرب‌زدگی، همین تبلیغات و ترویجات و تشویقاتی است که از زنان به اصطلاح ورزشکار می‌شود که از آنها هم قهرمان بسازند. در زیر این ترویجها مطالب دیگر و مطالب فسادانگیز دارند و شخصیت اسلامی زن و التزام و پای‌بندی او را به چادر و عفت و حجاب و پارسایی و پاکدامنی وترک اختلاط با مردان اجنبی را هدف قرار داده‌اند. بسیاری از این مسابقات برای مردها نیز امتیاز و ارزش نیست و بازیگری صرف است. به هر حال باید زن و مرد مسلمان بهوش باشند که در دامها و شبکاتی که با نامهای جالب و فریبنده در راهشان می‌اندازند گرفتار نشوند. بعضی از اینها که از ورزش ترویج می‌کنند همانند اینکه از موسیقی و نوازندگی و رقص و اختلاط زن و مرد و دوچرخه‌سواری بانوان و پوشیدن لباسهای تنگ و ترک التزام به پوشش چادر ترویج می‌کنند هدف آنها مطلب دیگر و وارد کردن بانوان در مفاسد دیگر است.

اگر مروری تاریخی هم به این قضیه داشته باشیم خواهیم دید که سیره و روش مسلمانان در صدر اسلام و تا مدت ها پس از آن چنین بوده است که در مسافرت-ها و جابجایی ها، خانم ها بر کجاوه سوار می شدند نه بر زین حیوانات و بر اساس روایتی که محمد بن مسلم از امام باقر(علیه السلام) نقل می کند، اولین زنی که در اسلام بر زین نشست عایشه بود، هنگامی که بعد از شهادت امام حسن(علیه السلام)سوار بر قاطری از منزل خارج شد و مردم را تحریک کرد تا نگذارند حضرت در کنار قبر شریف جدّشان(صلی الله علیه وآله) دفن شوند.۵

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
این کارها در محیط هاى مخصوص بانوان اشکالى ندارد. مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانى نگردد.

با توجّه به پیامدهاى سوئى که این گونه امور دارد، لازم است از آن پرهیز شود. و به وسوسه‌هایى که این و آن مى‌کنند توجّه نکنند.

آیت الله سیستانی(دامت برکاته):

اگر در معرض دید نامحرم باشد ووضع اوتحریک کننده باشد جایز نسیت.

آیت لله بهجت (ره):

هر چه زمینه  ساز فساد است، حرام است.

آیت الله سبحانی (ره):

این قبیل کارها زمینه ساز گسترش گناه در جامعه است، از آن اجتناب شود

علاوه بر پیامدهای فردی و شخصی دوچرخه سواری دختران یا سوارکاری زنان؛ نباید از پیامدهای زیانبار آن در عرصه اجتماع و تهدید امنیت اخلاقی و عفت عمومی جامعه هم غافل ماند.

شکی نیست بروز این نوع رفتارها و ناهنجاری ها از سوی دختران نوجوان و جوان در پارک ها، کوچه و خیابان ها، غالباً موجب تحریک نوجوانان و جوانان شده و مفسده های گوناگونی را برای شهرستان مان به همراه خواهد داشت.

شایسته است بر اساس آموزه های اسلامی در برنامه ریزی های تربیتی، آموزشی، اوقات فراغت، سرگرمی، تفریح و ورزش دختران و فرزندانمان، به جای الگوگیری از فرهنگ غربی؛ از آموزه های غنی و سالم فرهنگ اسلامی الگو بگیریم.

پی نوشت ها:

 1. عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:« نهی رسول الله (صلی الله علیه وآله) أن یرکب سرجٌ بفرج»(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی۵/۵۱۶)
 2. عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:« السرج مرکبٌ ملعون للنساء» (وسایل الشیعه ۱۱/۴۹۷)(سند هر دو روایت صحیح است).
 3. «… و رکبت ذات الفروج السروج…»( مستدرک الوسایل۱۴/۲۶۱)
 4. « لاتحملوا الفروج علی السروج فتهیّجوهنّ للفجور »(وسایل الشیعه۲۰/۱۷۸ و اصول کافی ۵/۵۱۶)
 5. محمد بن مسلم قال: سمعت اباجعفر(علیه السلام) یقول: لمّا حضرت الحسن الوفاه… الی أن قال: فخرجت عایشه مبادره علی البغل المسرج، فکانت اول امرأه رکبت فی الاسلام سرجا (وسایل۱۱/۴۹۷).

 


31 دیدگاه برای “سوارکاری بانوان، در سایه بی تفاوتی مسئولان +فیلم
 1. با سلام و خسته نباشی خدمت سایت محترم
  اغفال در این مورد عواقب بدی دارد…لطفا با قدرت به کار خود ادامه دهید وما نیز از شما حمایت می کنیم و سعی می کنیم مطالب مفید شما را باز نشر دهیم

 2. با دوستمون آقای رفیعی موافق ام.بابا دست از این حمیت های جاهلانه وردارید.
  شما شتر ول کردید جار شتر راگرفتتید.
  مسئولین محترم با اسلام گوش مردم و بیت المال مردم را دارند می برند.ی خبری از اونا تو سایتتون بگذارید…
  دزدیای شهرداری وشورا شهر.و هزار کارای دیگه که کردند.به مردم اطلاع رسانی کند.
  شما جواب خدا را هم باید بدید که چشمتون روی خیلی از مسائل میبند هر چی برای خود لوس کنی تو سایت میزارید

 3. واقعاًمتاسفم برای مسولان .حیا وعفت رادارن افراد غیر بومی بی حجاب که به دولت آباد می آین می برند .شهری که آیت الله ناصری برگوار بوده باید به این فساد بزرگ بی حجابی وسوار کاری ودوچرخه سواری زن های بد حجاب شود.مسولان اقدامی فرمایند تابی حجابی دراین شهر معنوی برود

 4. در کربکند از همایش سوارکاری به عنوان یک فرصت فرهنگی بهره برداری می شود و اتفاقا استقبال به مراتب بیشتری هم صورت میگیرد …
  چشم برخوار تنها میراث دار فرهنگی و مدافع حریم ارزشی برخوار در فقدان روحانیت مبارز و پویا

 5. باید به حال مسئولین سایت تاسف خورد که افکارشون هنوز مثل صد سال قبل میمونه
  خانم ها حق انتخاب و زندگی دارن
  به نظر شما این سوارکاری این خانم بیشتر به اسلام ضرر میزنه یا دزدی و اختلاس آقایون که به اسم اسلام انجام میشه؟؟؟

 6. آقای دیندار! حجاب در اسلام واجب است و اجباری کردن آن حرام است.
  چرا فکر میکنی همه باید مثل تو فکر کنند؟!

 7. شما چقدر بی‌غیرتید واقعاً. یعنی قبلاً زن‌ها در فضاهای زنانه دوچرخه و اسب سوار می‌شدند؟ وا اسلاما! وا قرآنا! وا دیناه! غیرت کجا رفته؟ دین کجا رفته؟ اصلاً چه معنی دارد که زن سوار دوچرخه شود؟ چه معنی دارد که سوار اسب بشود؟ اگر اسب تحریک بشود چه؟ اگر چند روز بعد یک مرد سوار همان اسبی بشود که زنی بر آن سوار بوده چه؟
  من هم با چشم برخوار موافقم. اصلاً باید زن‌ها را در خانه حبس کرد. زن فقط باید با مردش بخوابد، برای او پسرهای قوی بزاید، و بعد هم کهنۀ بچه‎‌هایش را بشوید. جز این اگر باشد حرام است. زن نباید جرأت پیدا کند که در اجتماع حاضر شود. هیچ زنی حقندارد بدون اجازۀ شوهرش خانه را ترک کند. وگرنه جرأت پیدا می‌کنند که فردا زندگی هم بکنند! شعر هم بخوانند! حکماً قرار است فردا از دیدن طبیعت خدا لذت هم ببرند! نخیر عزیزان. تا ما هستیم نمی‌گذاریم شما غرب‌زدگان خودفروختۀ جاسوسِ نفوذی اوامر ارباب‌های آمریکایی و صهیونیستتان را با پول دولت‌های خرپول عربی در برخوار اجرا کنید. اینجا برخوار است. و برخوار یک شهر مردانه است. کلاً ورزش، مردانه است، تحصیل، مردانه است، اشتغال، مردانه است. شادی هم مردانه است. البته شادی را همان مردها هم بهتر است انجام ندهند. فقط با شعرهای طنز مداح بزرگ اسلام، سید رضا نریمانی و آن هم فقط در ایام ولادت ائمه. زن‌ها که همین هم برایشان حرام است. زن باید بتمرگد گوشۀ خانه و برای شوهرش غذا بپزد تا مردش بتواند برود بیرون از خانه عربده‌های غیورانه بکشد. اما صد افسوس که در غفلت مسئولین، این زن‌های چشم سفید، زیادی پررو شده‌اند.
  نه. باید کاری کرد که زن‌ها جرأت نکنند خانه را ترک کنند. به نظر من باید از بسیجیان غیور شهر اصفهان الگو بگیریم و در صورت این بی‌حیاها اسید بپاشیم تا همۀ این‌ها از ترس جرأت نکنند درب خانه را هم باز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.