جریمه ۵۰ هزار تومانی خودروهای فرسوده به ازای هر مورد تردد

رئیس پلیس راهور شهرستان اصفهان گفت: خودرو هایی که در سن فرسودگی باشند برابر مصوبه هیات وزیران حق تردد در کلانشهرها را ندارند و به استناد کد ۲۱۷۳ ، مبلغ ۵۰ هزار تومان به ازای هر مورد ترددشان اعمال قانون می شوند.

به گزارش چشم برخوار، تردد یک میلیون و ۳۵۰ هزار خودروی فرسوده در کشور از عوامل مهم آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرهاست. در صورتی که در هر سال حدود ۴۰۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شود، می توان در مدت سه تا چهار سال آینده همه این خودروها را نوسازی کرد.

 آلودگی شهرهای کشور به ویژه کلانشهرها و شهرهای بزرگ با سرعت زیادی در حال پیش روی است که از عوامل اصلی آلوده کننده هوا هستند.
حدود ۲۹ میلیون وسیله نقلیه موتوری در کشور در حال تردد بوده که از این تعداد ۱۸ میلیون دستگاه خودرو است. برخی صاحب نظران بر این عقیده هستند که آلودگی ایجاد شده توسط موتورسیکلت ها بسیار بیشتر از خودروها بوده و باید برای آنها نیز چاره اندیشی شود.
محدودیت تردد خودروهای فرسوده برای کاهش آلودگی هوا
افزایش تردد خودروها در کلانشهرها در سال های گذشته مشکلات فراوانی را به همراه داشته است. ترافیک ، آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ،مصرف سوخت و مسایل بسیار دیگری باعث شده تا مسوولان شهری طرح های مختلفی را برای حل این مشکلات اجرا کنند. محدوده طرح ترافیک برای کاهش تردد در بخش های مرکزی کلانشهرها یکی از این طرح هاست. بررسی‌ها نشان داده  طرح زوج و فرد حجم تردد را کاهش می‌دهد؛ اما نمی‌تواند راهکار مطلوبی برای کاهش آلودگی باشد. در بسیاری از کشورها به منظور بهبود کیفیت هوا

افزایش تردد خودروها در کلانشهرها در سال های گذشته مشکلات فراوانی را به همراه داشته است. ترافیک ، آلودگی هوا ، آلودگی صوتی ،مصرف سوخت و مسایل بسیار دیگری باعث شده تا مسوولان شهری طرح های مختلفی را برای حل این مشکلات اجرا کنند.

معمولا در روزهایی که هوا آلوده است برای خودروهای آلوده کننده محدودیت‌هایی قائل می‌شوند.
خروج خودروهای فرسوده از چرخه مصرف یکی از برنامه های جدی دولت است که خروج بیش از ۲۰ هزار خودروی فرسوده از جمله این برنامه ‌ها است، ارتقای سطح استانداردها، متوقف شدن شماره گذاری موتورسیکلت‌ های کاربراتوری و تولید موتورسیکلت‌ های انژکتوری از دیگر برنامه ‌های دولت است.


آغاز جریمه خودروهای فرسوده در هشت کلان‌شهر
سن خودروی فرسوده در کلانشهرها ۲۰ سال است و در صورتی که در شهر تردد کنند، به ازای هر ۲۴ ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.
رئیس پلیس راهور ناجا اذعان کرد: در سال ۸۴ بیش از ۲۷ هزار و ۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این آمار در پایان سال ۹۴ با کاهش ۱۱ هزار نفری به بیش از ۱۶ هزار تن رسید.
وی با بیان اینکه خودروهای فرسوده دارای بیست سال سن باید از هشت کلانشهر تهران، کرج، تبریز، اهواز، اراک، اصفهان، مشهد، شیراز و … خارج شوند گفت:سن خودروی فرسوده در کلانشهرها ۲۰ سال است و در صورتی که در شهر تردد کنند، به ازای هر ۲۴ ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.
سردار تقی مهری افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران، عمر مفید خودروها در کلان‌شهرها برای خودروی سواری شخصی ۲۰ سال، وانت ۱۵، مینی بوس و تاکسی ۱۰ سال، موتورسیکلت ۸ سال، اتوبوس شهری ۸ سال، اتوبوس برون شهری ۱۰ و کامیون و کشنده ۲۰ سال است. همانطور که گفتم این خودروها در صورت تردد در شهر هر ۲۴ ساعت ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.
وی تعداد خودروهای فرسوده در کشور را یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: حدود سه تا چهار میلیون موتورسیکلت هم از سن فرسودگی عبور کرده‌اند.
جریمه ۲۴ ساعته خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور
مهری با بیان اینکه در ۹ ماهه سال ۹۵ نسبت به پارسال ۳۲ درصد افزایش اعمال قانون داشتیم، گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به‌زودی خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور اعم از شهرها و جاده‌ها در تمام ساعات شبانه‌روز توسط ماموران و دوربین‌ها جریمه خواهند شد.
رئییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در شماره‌گذاری وسایل نقلیه پلیس بر اساس مقررات رفتار می‌کند، گفت: برای ما پیگیری ارتقاء کیفیت خودرو و جاده مهم است و پیگیر آن هستیم. عدم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری هم ناشی از همین اصرار پلیس برای اجرای

رئیس پلیس راهور ناجا اذعان کرد: در سال ۸۴ بیش از ۲۷ هزار و ۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این آمار در پایان سال ۹۴ با کاهش ۱۱ هزار نفری به بیش از ۱۶ هزار تن رسید.

قانون است.


نیروی انتظامی خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد جریمه می‌کند
مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه هوای پاک مصوب کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد در مناطقی که ممنوع اعلام شده جریمه می‌کند.
نمایندگان مجلس در ماده‌ای از لایحه هوای پاک مصوب کردند؛ تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین و موتورسیکلت مکلفند وسایل‌نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسؤولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند. تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده، براساس آیین‌نامه‌ای است که حداکثر ظرف مدت سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌تصویب هیأت ‌وزیران می‌رسد.
بنابر این قانون حمل بار و مسافر، ‌صدورگواهی معاینه فنی،‌ تخصیص بیمه شخص ثالث، ‌خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع  است. پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را  به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، ‌محدوده‌ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است جریمه می‌کند.
بر اساس تبصره یک ذیل این ماده دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل ‌و ‌نقل عمومی با خودروهای‌ نو را فراهم کند. در تبصره دو این ماده نیز دولت مکلف‌ شد در بودجه سالیانه ردیفی به‌منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده موجود با کارمزد چهاردرصد(۴%) با بازپرداخت ۱۰ ساله تعیین کند و  به‌تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.
خودرو های

رئیس پلیس راهور شهرستان اصفهان با تاکید به این نکته که اعمال قانون در دسترسی به هوای پاک و کاهش ترافیک بسیار موثر است، بیان کرد: با توجه به اینکه این ابلاغ سه ماه ابلاغ شده، به طور یقین برخورد قاطعانه در این زمینه در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها تاثیر زیادی خواهد داشت و علاوه بر کاهش ترافیک موجب دسترسی به هوای پاک و سالم می شود.

فرسوده حق تردد در کلانشهرها را ندارند
رئیس پلیس راهور شهرستان اصفهان در این زمینه به خبرنگار” ایمنا” گفت:  بر اساس دستور العمل ابلاغی از  راهور ناجا خودرو هایی که در سن فرسودگی باشند برابر مصوبه هیات وزیران حق تردد در کلانشهرها را ندارند و به استناد کد ۲۱۷۳ مبلغ ۵۰ هزار تومان به ازای هر مورد ترددشان اعمال قانون می شوند.
سرهنگ ابوالقاسم چلمقانی با اشاره به سن فرسودگی خودروها می گوید: سواری های شخصی که از سال تولید آنها ۲۰ سال گذشته باشد در سن فرسودگی قرار می گیرند و سواری های دولتی ۱۵ سال، سواری های تاکسی و کار ۱۰ سال، مینی بوس ۱۵ سال، اتوبوس درون شهری ۱۰ سال،  اتوبوس برون شهری ۱۵ سال، کامیون های کشنده ۲۵ سال، وانت ها ۱۵ سال، موتور سیکلت ۱۰ سال  و سایر وسایل نقلیه باروری  و مسافر بری ۲۵  سال است که به استناد( بند ج) ماده ۱۴ و تبصره ذیل آن هیات وزیران  سن فرسودگی خودرو ها مشخص شدند.
سن فرسودگی شامل همه وسایل نقلیه می شود
این مقام انتظامی تصریح کرد: سن فرسودگی شامل همه وسایل نقلیه می شود و این موضوع وابسته به نوع کاربری وسیله است. مثال: تاکسی، کامیون، وانت و یا مینی بوس هایی که بیشتر در حالت کاربری هستند، فرسودگی بیشتری دارند. خودرو هایی که بیشتر در خدمت ناوگان حمل ونقل عمومی اند، تاکسی ها، اتوبوس ها و  مینی بوس ها سن فرسودگی شان زودتر خواهد بود. تاکسی ها مدام در معابر در حال نقل و انتقال مسافران هستند، اما سواری های شخصی در پارکینگ منازل اند و سفرهای درون شهری و برون شهری کمتری دارند. فعالیت خودروهای عمومی بیشتر بوده و سن مفیدشان کمتر شده و زودتر به سن فرسودگی می رسند.


اعمال قانون در دسترسی به هوای پاک و کاهش ترافیک بسیار موثر است
رئیس پلیس راهور شهرستان اصفهان با تاکید به این نکته که اعمال قانون در دسترسی به هوای پاک و کاهش ترافیک بسیار موثر است،  بیان کرد: با توجه به اینکه از ابلاغ این دستور سه ماه می گذرد، به طور یقین برخورد قاطعانه در این زمینه در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها تاثیر زیادی خواهد داشت و علاوه بر کاهش ترافیک موجب دسترسی به هوای پاک و سالم می شود.
به گفته سرهنگ چلمقانی، خودروهایی که دارای سن فرسودگی اند، بیشترین آلودگی را برای هوای کلانشهرها دارند. به همه رانندگانی که بنا به دلایل و مشکلاتی مجبوربه تردد با این خودروها هستند توصیه می کنیم که این خودروها را به شهرستانهای اطراف کلانشهرها ببرند و نسبت به تعویض خودروها با خودروهای نو اقدام کنند و از استفاده و تردد با این نوع خودروها در محدوده کلانشهرها خودداری نمایند.
وی تاکید کرد: چنانچه رانندگان با خودروهایی در شهر تردد کنند که دارای سن فرسودگی اند و آلودگی را برای هوای کلانشهرها دارند ، همکارانم برابر با مقررات اقدام نموده و راننده خودروی فرسوده  برای هر بار تردد مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد./ ایمنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.