فرماندار و مجری انتخابات شهرستان برخوار:

کاندیدا با معرفی برنامه هایشان، خودشان را در معرض انتخاب مردم قرار بدهند

رقابت های داوطلبان باید رقابتی سالم باشد و انتظار ما از کاندیداهای شورای شهر و روستا این است که با معرفی برنامه هایشان، خودشان را در معرض انتخاب مردم قرار بدهند.

به گزارش چشم برخوار، کمتر از یک ماه از زمان برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهرها باقی مانده است و آنچه اهمیت دارد تلاش مردم برای انتخاب افراد اصلح در این دوره برای اعضای شورای اسلامی شهرها است، افرادی که عملکرد آن ها تاثیر و ارتباط مستقیم برای پیشرفت شهر می تواند داشته باشد.

گفتگوی پیش رو با اسفندیار تاجمیری فرماندار و مجری انتخابات شهرستان برخوار است، تاجمیری در این گفتگو علاوه بر تبیین شاخصه ها و ویژگی های یک فرد اصلح در جایگاه شورای شهر، در خصوص وظایف داوطلبان نیز نکاتی را عنوان کرده است.

تا پایان این گفتگو با ما باشید:

*با توجه به ثبت نام ۲۳۲ نفر برای انتخابات شورای شهر و روستا در برخوار، شما به عنوان فرماندار و مجری انتخابات در شهرستان برخوار، چه توصیه ها و انتظاراتی برای داوطلبان این دوره دارید؟

اولین درخواست ما از داوطلبان و انتخاب شوندگان شورای شهر و روستا، رعایت قانون و مقررات است و به همان میزان که ما مجریان انتخابات را مکلف به رعایت موازین می کنیم، انتظار داریم انتخاب شوندگان نیز خود را به رعایت مر قانون ملزم بدانند.

طبیعی است که باید کسانی که خودشان را در معرض انتخاب مردم، آن هم در یک جایگاه قانونی و مهم قرار داده اند، نسبت به رعایت قانون انتخابات هم در مراحل و فرآیندهای انتخابات به خصوص در فضای تبلیغات انتخاباتی و هم طرفدارانشان پایبند باشند و توصیه ما به کاندیداها این است که از ارائه وعده های غیرعملی و نامرتبط با مسئولیت هایشان خود داری کنند.

همچنین یکی از مواردی که بارها مورد تأکید بزرگان نظام قرار گرفته است، رعایت اخلاق انتخاباتی است؛ به تعبیر دیگر رقابت های داوطلبان باید رقابتی سالم باشد و انتظار ما از کاندیداهای شورای شهر و روستا این است که با معرفی برنامه هایشان، خودشان را در معرض انتخاب مردم قرار بدهند و نسبت به مسئولیت ها و اختیارات قانونی خود در جایگاه شوراها اشراف داشته باشند و بدانند در چه جایگاه مهم مدنی قدم نهاده اند.

بنا بر این امیدواریم در اردیبهشت ماه شاهد انتخاباتی باشیم که در آن تخطی از قانون و ضوابط آن صورت نگیرد و در یک فضای آرام و سالم، رقبای انتخاباتی به معرفی برنامه های خود بپردازند.

*مهمترین شاخصه های یک کاندیدای اصلح در جایگاه شورای اسلامی شهر و روستا چیست؟

امانت داری، سلامت اخلاقی و اقتصادی، رفتار شفاف و صادقانه در چارچوب قوانین؛ از شاخص ها و انتظارات مهم مردم از انتخاب شوندگان است.

منتخبان در چارچوب مسوولیت های قانونی باید منافع و مصالح عمومی مردم و شهر را در نظر بگیرند و طبیعتا در این صورت است که مورد حمایت مردم و افکار عمومی قرار می گیرند.
*مردم در انتخابات امسال چه شاخصه هایی را باید بیشتر مدنظر قرار دهند؟
مردم باید در انتخابات به دنبال انتخاب اصلح و شایستگی ها و ملاک های قانونی داوطلبان باشند و به توانمندی ها و ظرفیت هایی که هر یک از داوطلبان از خودشان نشان می دهند توجه کنند.
مهم ترین شاخصه کارآمدی در انجام وظایف قانونی است که می تواند برآیند تعهد و تخصص باشد و به تعبیر مقام معظم رهبری ملاک مشروعیت در نظام جمهوری اسلامی، مردم سالاری دینی است؛ به معنای دیگر کسی که در انجام وظایف قانونی خود کارآمد باشد از مشروعیت لازم برخوردار است و می تواند به عنوان یک شاخص مهم محسوب شود، البته کارآمدی یک عقبه هم دارد و آن هم تخصص و تعهد، سلامت نفس، سلامت اخلاقی و اقتصادی و… است چون در غیر این صورت کارآمدی خود را از دست می دهد.
رسانه های مکتوب و غیر مکتوب اعم از وبسایت ها و شبکه های اجتماعی چه الزاماتی را باید در رابطه با انتخابات رعایت کنند؟
رسانه های خبری مسوولیت بسیار مهمی در عرصه انتخابات و افکار عمومی دارند، رسانه ها در مدیریت افکار عمومی و تنویر آن نقش بسزایی دارند، اما  مهم ترین وظیفه ای که رسانه ها فرای سلایق، گرایش ها و علایق خاص جناحی دارند این است که می توانند مردم و افکار عمومی را به سمت انتخاب شایسته سوق بدهند.
رسانه ها می توانند شرایط قانونی، سوابق افراد، ملاک های انتخاب اصلح و نیازهای خاص شهرستان و کمبودها و کاستی های زیربنایی شهرستان را به مردم معرفی کنند، همچنین می توانند ضمن تهییج مردم برای حضور و مشارکت حداکثری مردم که یک ضرورت حاکمیتی و عقلانی در جامعه است، مردم را به سمت و سوی انتخاب آگاهانه سوق بدهند بدون آن که بخواهند سلایق خود یا کاندیدای خاصی را ترویج و یا به مردم تحمیل کنند.

همچنین رسانه ها به اندازه وسع و تاثیری که روی افکار عمومی و جامعه هدف دارند می توانند بستر جامعه را برای انتخاب شایسته مردم فراهم کنند و قطعا نقش رسانه ها در این امر مهم انکارناپذیر است.

*داوطلبان در چه زمانی می توانند برای انجام تبلیغات اقدام کنند؟

طبق زمانبندی، داوطلبان از بیستم تا ۲۷ اردیبهشت ماه فرصت دارند در چارچوب موازین قانونی تبلیغات خود را انجام دهند و روز ۲۹ اردیبهشت ماه نیز رأی گیری و انتخابات اجرا می شود، تایید صلاحیت داوطلبان نیز از ۱۷ تا ۲۳ فروردین ماه در هیئت های اجرایی بررسی می شود و پس از طی مراحل نظارتی خود مراتب به نمایندگان در سوم اردیبهشت ماه اعلام و ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.