شهردار سابق دولت آباد:

ملاک در انتخابات شایسته سالاری باشد نه طایفه گرایی

یکی از چالش های اساسی که شهرستان ما با آن مواجه بوده و هست میل به رفتارهای قومی و قبیله ای است و تا زمانی که این چالش از بین نرود مشکلات شورا به همین صورت باقی خواهد ماند.

به گزارش چشم برخوار، کمتر از یک ماه دیگر تا برگزاری انتخابات اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها فرصت باقی است و زمان آن است که ملت ایران نهایت درایت خود را برای انتخاب فرد یا افراد اصلح به کار گیرند. در این میان استفاده از تجارب افرادی که در این زمینه فعالیت داشته اند و روزی خود بر کرسی شورای شهر تکیه زده بودند خالی از لطف نیست.

محمد زارعان عضو شورای اسلامی شهر دولت آباد و شهردار دولت آباد در ادوار گذشته در گفتگو با خبرنگار چشم برخوار، به بیان راهکارها و نقطه نظرات خود در خصوص شاخصه های یک عضو شورای شهر و انتخاب افراد اصلح پرداخت.

شما را به خواندن این گفتگو دعوت می کنیم، با ما باشید؛

*با توجه به این که شما دو دوره عضو شورای شهر دولت آباد و یک دوره شهردار دولت آباد بوده اید، نقش شورا را چگونه ارزیابی می کنید؟
معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با هدایت دلسوزانه خود شالوده نظام را بر اساس شورا بنیان کر د که در قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش بی بدیلی در اداره نظام ولایی دارد؛ همانطور که بسیاری از بخش های مهم جامعه به صورت شورایی اداره می شود. شورای انقلاب، شورای عالی دفاع مجلس شورای اسلامی، شورای آموزش و پرورش، شورای پول و اعتبار، شورای انقلاب فرهنگی، شورای فضای مجازی، شورای عالی استان ها، شهرها، روستاها و بخش و شهرستان و …

*شورای اسلامی شهر چه نقشی در اداره شهر دارد؟
شورای اسلامی طبق روح قانون در نقش یک مجلس محلی است و اعضای آن نیز نقش نمایندگی مردم را دارند اما در یک فضای محدودی تری این وظایف انجام می شود.

*شورای اسلامی شهر چه وظایفی دارد؟
آنچه در قانون اساسی پیش بینی شده است شوراها در یک فرآیند درازمدت قرار است مدیریت جامع شهری را به دست بگیرند یعنی همه ادارات و ارگان ها و شرکت های دولتی و خدماتی باید در فضای مدیریت جامع شهری فعالیت کنند و از یک جا هدایت و مدیریت شوند که در این صورت با هدایت واحد در شهر؛ از دوباره کاری ها و هدر رفتن سرمایه ملی جلوگیری می شود؛ برای مثال امروز شهرداری خیابان را احداث می کند، فردا اداره آب آن را تخریب، روز بعد اداره گاز و روز دیگر ارگان های دیگر خدمات رسان آن را تخریب می کنند که اگر مدیریت جامع شهری باشد دخل و خرج شهر یکی می شود و در این صورت در ابتدا خدمات آب و برق و گاز و… آماده می شود و سپس خیابان آسفالت می شود و از هزینه های بیجا و دوباره کاری جلوگیری می شود، اما به طور کلی طبق قانون که در قالب ۳۴ ماده و ۹ تبصره وارد شده است از وظایف مهم شورا، انتخاب شهردار، ارتباط تنگاتنگ با مردم، تسهیل در امور و نظارت بر فعالیت شهرداری و دیگر ارگان ها است.

*دو دوره عضو شورای اسلامی شهر دولت آباد بوده اید، چه مشکلی بین اعضای شورای قبلی بود که در طول چهار سال شورا، شهر دچار التهاب و نابسامانی بود؟
اولا مردم باید در انتخاب اعضای شورا دقت کنند و بر اساس دلایل فامیلی و محلی و… و دیگر پارامترهای موجود و رایج، رای ندهند بلکه ملاک شایسته سالاری باشد نه طایفه گری. یکی از چالش های اساسی که نظام ما با آن مواجه بوده و هست میل به رفتارهای قومی و قبیله ای است و تا زمانی که این چالش از بین نرود وضع به همین صورت باقی خواهد ماند، این مساله کار فرهنگی می طلبد و وظیفه روحانیت و دیگر بخش های فرهنگی جامعه را سنگین می کند.
اما در رابطه با سوال شما به صورت خلاصه بگویم که همسویی اعضای منتخب بسیار مهم و نزدیکی دیدگاه ها بسیار اثربخش است. دوره اول ما ۱۱ نفر فرهنگی بودیم و علی رغم اینکه از دو جناح سیاسی بودیم اما یک قرابت کاری در بین ما بود علت هم این بود که ما مستقل بودیم و از فردی خط نمی گرفتیم و دیدگاه سیاسی خود را در کار دخیل نمی کردیم.

نکته مهم تر اینکه شهردار باید مانند نخ تسبیح باشد و اعضای شورا را به هم نزدیک و دیدگاه های آنان را هماهنگ و نزدیک کند، چون هر جا و در هر دوره ای که شهردار از تفرقه و ناهماهنگی شورا قصد سوء استفاده داشته در نهایت اختلاف به اوج رسیده و آتش شعله خشم اعضای شورا او را هم نابود کرده است.
حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: ۱۲۴ هزار پیامبر آمدند حتی در یک زمان ۷۰ پیامبر با هم بودند اما هیچ اختلافی نداشتند چون همه برای رضای خداوند کار می کردند، این را هم می دانم هر جا اختلاف باشد بدون شک غیر خدا حضور پیدا می کند.
*چه رهنمودی برای مردم در خصوص انتخاب اصلح دارید؟
امیدوارم همه کسانی که آمده اند و تایید شده اند قابلیت های لازم را داشته باشند و مسوولان اجرایی و نظارت نیز در تایید صلاحیت ها خوب به وظیفه خود عمل کرده باشند. اما من توصیه می کنم که گرایش انتخاب مردم به نیروهای متدین و تحصیل کرده باشد چون همسویی و همگرایی در بین نیروهای تحصیلکرده بالاتر است، چراکه هر جا اختلاف زیاد شد کارها قفل می شود و در یک کلام دشمن دانا بلندت می کند بر زمینت می زند نادان دوست.
*بودجه شهرداری از چه منابعی تامین می شود؟
بودجه از کدهای درآمدی زیادی تامین می شود اما مهم ترین آن عوارض ساختمانی، درآمد ناشی از ماده ۱۰۱، عوارض ارزشی افزوده است و زمانی که بنده به عنوان شهردار دولت آباد فعالیت خود را آغاز کردم، ارزش افزوده یک سال شهر ۷۹ میلیون تومان بود و تعداد ۱۷ کارخانه تحت اشراف اداره دارایی استان بود که با یک حرکت جهادی حدود یک هزار و ۴۰۰ کارخانه شناسایی شد و ارزش افزوده به چهار میلیارد تومان رسید و حدود ۴۰۰ کارخانه هم هنوز شناسایی نشده بودند که ماموریت من به شهرداری در شهرداری به پایان رسید و اطلاعاتی از روند بعد از آن ندارم.

انتهای پیام/


9 دیدگاه برای “ملاک در انتخابات شایسته سالاری باشد نه طایفه گرایی
 1. شاید این جعه بیاید شاید ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ در ۱۰:۲۹ ق.ظ - پاسخ

  سلام ایشون درست میگند انتخابهای ما شده قومی و طایفه ای هیچ کس تخصصی و بنا بر اگاهی وارد نمیشد یعنی دیگه ادم دلسوز برای مردم نیست وگرنه همه چیز درست میشد بعضی کاندیدها برای منافع خودشون میاند نه برای مردم انشالله که به زودی زود درست بشه حداقل با فرج اقا امام زمام الهی امین

 2. مردی که خودش را در معرض انتقادات قرار داد با کار جهادی و بسیار زیاد تا شهر پیشرفت کنه و شهرداری دولت آباد تا صد سال دیگه هم مدیون ایون هست … اقداماتی که ایشون در شهرداری کرده مثل قطب صنعتی ۱۷۰۰ هکتاری منطقه صنعتی ، نقشه جامع شهر و … ده ها سال گذشته و آینده کس دیگری نه نکرده و نخواهد کرد…

 3. متاسفم واسه این مردم

  مردم مراقب باشید گول امسال اینگونه افراد به ظاهر متدین را نخوردید
  الان که این حرفها را می زند دنبال منافع خودش هست . دنبال مقاصد خودش هست
  اگه این آقایون و امسال ایشون دلشون واسه این شهر و مردم می سوخت چرا باید وضعیت شهر الان این باشد و…….

 4. با سلام خدمت آقای کثیری
  باید عرض کنم هرجایی پیشرفتی بوده حاصل کار جهادی انسانهای متدین بوده.
  همه مردم شهر میدانند دلیل عدم پیشرفت شهر وجود نفوذ عده ای رانت خوار و زمین خوار به شورای شهر از دوره دوم شورای شهر بوده است.
  مردم اتفاقا هواسشون رو جمع میکنند و به افرادی که به نا حق تایید شدند رای نخواهند داد.

 5. آقای هم شهری درست می فرماند
  با کار جهادی ایشون در زمان ریاست شورای شهر و بعد هم در زمان شهردار بودن کوچه آیت الله محقق به یک منطقه صنعتی و کارگاهی مزاحم تبدیل شده و این همه اعتراض و نامه نگاری و رفت و آمد به شهرداری توسط خانواده های ساکن ، و اعتراض و تذکر دائم هم باعث اجرای قانون نشد.

 6. سلام اقای زارعان توخودت برای رسیدن به قدرت درپرتواقای حسینی مهمترین عامل تفرقه بودی یادت هست میگفتی یاید نماینده از خودمون باشه دولت ابادی باشه خجالت بکش دستت رو بیار پایین……

 7. فرزند دولت آبادی ۱۳۹۶/۰۲/۱۸ در ۸:۱۸ ق.ظ - پاسخ

  آقای زارعان بروخجالت بکش اگه همین طوری سر صدا کنی مجبوریم زمان عضویت شورای شهر وشهرداری دولت اباد همه رارسانه ای کنیم.

 8. میدونید folani و جریان حامی ایشون چه اهدافی دارن که دنبال جذب شوراها و انتخاب شهرداری هستن که در یدشون باشه میدونید چرا
  پرونده های میلیاردی این جریان مانند زاءر سرا ، تفکیکی های منطقه صنعتی متعلق به این جریان ، پرونده حوزه علیمه و صدها پرونده دیگر در شهرداری از این جریان و گروه که سالها ست همه زندگیشون به شهرداری گره خورده دارن بروید ببینید این جریان منفعت طلب به زاهر متدین و دین دار خودشان و عواملشان چقدر عوارض به شهرداری دادن و چقدر از شهرداری منافع بردن
  آقای زارعان یادت هست که به بچه خواهرات گفتی میخوای در تفکیکی های شهرخیابان کشی و جدول گذاری و آسفالت بریزی برن زمین های ارزان قیمت را بخرن و مدتی صبر کنن تا خیابانها جدول گذاری و آسفتالت شود و بعد برن با قیمت گزافی بفروشن یادت هست منابع مالی این خرید و فروشها از جیب مردم و پولهایی که مردم در قرض الحسنه صاحب الزمان داشتن تامین شد و آن سرنوشت دچار قرض الحسنه گردید . تاکی میخوای دروغ بگی و مردم را با فریبکاری و تزویر گول بزنی مردم بیدار شدن برو خجالت بکش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.