ثواب استغفار و صلوات در این ماه ۷۰ هزار برابر ماه های دیگر است، این ماه را غنیمت بشمارید؛ اول توبه از اعمال گذشته و سپس تصمیم برای ترک گناه در آینده، ملتزم شوید به نماز اول وقت و تسبیحات حضرت زهرا (س).

به گزارش چشم برخوار، حضرت آیت الله ناصری فرمودند: همه ما گناهکاریم و باید اعمال خود را مورد محاسبه قرار دهیم چون خداوند ما را برای بندگی و تجارت خلق کرده است.

ایشان افزودند: تجارت نه به آن معنایی که ما می فهمیم؛ تجارت یعنی اینکه در این دنیا زاد و توشه برای حیات ابدی در آخرت جمع آوری کنیم؛ چراکه اینجا جای عمل است و باید اعمالی را که خدا دستور داده عمل کنیم تا پاداش را در قیامت بدهند؛ این است مفهوم تجارتی که ما باید انجام دهیم.

استاد حوزه علمیه اصفهان ادامه دادند: ما متوجه آخرت نیستیم و این گناه است و این همه نعمات و صدها کارخانه ای که خداوند به ما داده است (کارخانه چشم، گوش، زبان و…) را نباید نادیده بگیریم و شکر آن ها را به جا نیاوریم؛ همانطورکه در روایت داریم دو نعمت در بین مردم خیلی مهم است النعمتان مجهولتان الصحه و الامان؛ قدر صحت را کسی تا بیمار نشود نمی دواند، قدر جوانی را تا پیر نشود نمی داند و دیگری نعمت مهم امنیت است.

این عارف ربانی با تاکید بر اینکه جوانی سرمایه و فرصت تجارت است، افزودند: دامن های همه ما آلوده است، با همین دامن آلوده برویم؟ نه، ماه شعبان برای همین است، شعبان ماه تخلیه و تحلیه است.

این استاد اخلاق اظهار کردند: این ماه نمونه است در بین ۱۲ ماه، چرا؟ چون سه امام: حضرت اباعبدالله، حضرت سجاد و حضرت بقیه الله علیهم السلام و سه امامزاده ممتاز و اولوالعزم: قمر بنی هاشم، حضرت زینب و حضرت علی اکبر علیهم السلام در این ماه متولد شده اند که اینها جزء امتیازات این ماه است.

آیت الله ناصری یادآوری کردند: این ماه به ماه رحمت و رضوان معروف است، این ماه ماهی است که خدا از همه راضی می شود، ماه تخلیه و تحلیه، ماهی است که خداوند گناهان چندین ساله را محو می کند، ماه توبه و انابه است و رحمت و  بخشش خداوند در ماه شعبان شامل حال گناهکاران می شود.

این عارف روشن ضمیر اضافه کردند: نیمه شعبان این ماه را با دو رکعت نماز و طلب توبه دریابید؛ چراکه اگر فرد راست بگوید تمام گناهانش بخشیده می شود، این ماه شفاعت است، ماهی است که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر کس بر من صلوات بفرستد من شفاعت او را در آخرت می کنم.

ایشان ادامه دادند: ثواب استغفار و صلوات در این ماه ۷۰ هزار برابر ماه های دیگر است، این ماه را غنیمت بشمارید؛ اول توبه از اعمال گذشته و سپس تصمیم برای ترک گناه در آینده، ملتزم شوید به نماز اول وقت و تسبیحات حضرت زهرا (س).

آیت الله ناصری تصریح کردند: برای رفع مشکلات دنیوی، تسبیحات حضرت زهرا (س) را در پنج نوبت نمازهای یومیه فراموش نکنید؛ چراکه کسی که بعد از نماز واجب تسبیحات حضرت زهرا را بگوید خداوند دو دعای مستجاب به او هدیه می دهد، این ماه ماهی است که خداوند متعال کسانی را که مستحق عذاب و آتش جهنم هستند را آزاد می کند.

این عالم جلیل القدر عنوان کردند: در روایت آمده است کسی که «استفغرالله الذی لااله الا هو الرحمن الرحیم الحی القیوم و اتوب الیه» را بگوید اگر به عدد ستاره های آسمان گناه داشته باشد، خداوند او را می بخشد.

ایشان خاطرنشان کردند: یکی از دلایل عظمت این ماه به خاطر مولودی است که همتای آن تا کنون متولد نشده است، امام زمان (عج) افضل از همه انبیا است، یگانه کسی است که از اول خلقت تا کنون می تواند عدل الهی را پیاده کند و در این ماه درهای رحمت به خاطر امام زمان (عج)، امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل، حضرت علی اکبر و حضرت زینب علیهم السلام باز است.

آیت الله ناصری یادآور شدند: امام زمان (عج) از ما عمل می خواهند، در آیات قرآن می خوانیم «یوم لتسئلن یومئذ عن النعیم» خدا روز قیامت از ما درباره نعمت هایی که داده است سوال می کند، از ما می پرسند از فرمایشات کدام عمل کردی؟ حضرت بقیه الله امام زمان شما نبود آیا متابعتش را کردی؟ چه بگوییم؟ نعیم در این آیه به معنای نعمت هایی است که از طرف امام زمان (عج) به ما رسیده است و از ما می پرسند!

این استاد اخلاق خاطرنشان کردند: هر عملی که  ما انجام می دهیم خداوند می بیند و می داند، ائمه اطهار و امام زمان هم می بینند و می دانند و در آیات متعدد قرآن آمده است که ائمه روز قیامت نسبت به اعمال ما شهادت می دهند «یا ایهاالنبی انا ارسلناک شاهدا و مبشرا و نذیرا» یا «قل اعملوا و سیری الله عملکم» هر عملی می خواهید انجام دهید همه اعمال شما محفوظ است و به شما نشان می دهیم.

استاد حوزه علمیه در پایان تاکید کردند: این ماه و مخصوصا شب نیمه شعبان که حکم شب قدر را دارد، بهترین فرصت برای تخلیه و پاک شدن است.