بررسی جریان نفوذ در کشور/لزوم توجه به بیانات رهبر انقلاب در باب نفوذ

نفوذ، ابعاد و سطوح مختلفی دارد که در هر سطح و در هر بعد دشمن به دنبال پیاده کردن اهداف خود در آن زمینه و در مواردی به دنبال دگرگونی و تغییرات در سطح جامعه به نفع خود است و سطوح مختلف نفوذ از کلام رهبری به ابعادی چون: نفوذ اقتصادی، نفوذ امنیتی، نفوذ فرهنگی و… تقسیم می شود.

چشم برخوار – محمد طغیانی*/ مسئله ای که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم، موضوعی است که در روزهای اخیر توسط رهبر معظم انقلاب بسیار مورد بررسی و گوشزد به مردم و مسئولان قرار گرفته و آن جریان نفوذ است.

شاید همه ما کم و بیش آشنایی مختصری با جریان نفوذ داشته باشیم، اما آن چه که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم جریان نفوذ و رخنه آن در جمهوری اسلامی ایران است.

مقدمه 

نفوذ مسئله ای است که در این روزها در کشور ما بسیار توسط رهبر انقلاب به مردم و مسئولان تذکر داده  شده است، اگر کمی دقت به خرج دهیم خواهیم دید که در این جریان اگر نیروها و پتانسیل انقلابی و مردم بصیرت به خرج ندهند و دیر بجنبند نفوذ بر کشور تاثیر مخرب و غیر قابل جبرانی خواهد گذاشت به گونه ای که شاید کشور را در رسیدن به توسعه و رشد در ابعاد مختلف بسیار به عقب بیندازد و شاید نتوانیم دیگر به آنچه که می خواهیم برسیم. اما همان طور که از اسم نفوذ مشخص است، این جریان ها توسط دشمنان انقلاب در اکثریت موارد در خارج از کشور و در مواردی خاص در داخل کشور طرح و برنامه ریزی شده است و توسط مزدوران و خود فروشان داخلی طرح های دشمنان انقلاب عملیاتی می شود که در اکثریت موارد این طرح ها خنثی و با شکست مواجه می شود.

پیام های برداشت شده از کلام رهبر معظم انقلاب در باب جریان نفوذ

نفوذ، ابعاد و سطوح مختلفی دارد که در هر سطح و در هر بعد دشمن به دنبال پیاده کردن اهداف خود در آن زمینه و در مواردی به دنبال دگرگونی و تغییرات در سطح جامعه به نفع خود است.

سطوح مختلف نفوذ از کلام رهبری به ابعادی چون: نفوذ اقتصادی، نفوذ امنیتی، نفوذ فرهنگی، نفوذ سیاسی و نفوذ اجتماعی تقسیم می شود که سعی بر آن است در این مقاله آن ها را توضیح دهیم.

نفوذ اقتصادی:

در نفوذ اقتصادی، دشمنان انقلاب خود را بر آن واداشته اند که در سطح اقتصاد ایران ورود کنند و از اهدافی که دنبال می کنند این است که بازار های ایرانی را به دست بگیرند، تولید داخلی را به تعطیلی بکشانند و کارگر و نیروی کار ایرانی را بیکار کنند، زیر ساخت های اقتصادی ایران را نابود کرده و وابسته به خود کنند، محصولات وارداتی تولید شده از کشور های خود یا مورد تایید خود را وارد بازار  ایران کرده و جایگزین نمونه های داخلی کنند، افزایش کالاهای قاچاقی در بازار ایران و …..  که همه این ها در مواردی با هوشیاری به موقع مردم و مسئولان خنثی شده و برخی از آن ها با تعلل خنثی شده که متاسفانه در برخی موارد ضرر هایی به کشور وارد شده است اما همچنان کشور به طرف جلو حرکت می کند.

اگر بخواهیم به عنوان نمونه کشورهایی که در آن ها نفوذ اقتصادی انجام شده است را مثال بیاوریم کشورهای مسلمان عربی حاشیه خلیج فارس  هستند که به دلیل خود فروختگی به غرب اسیر  نفوذ در ابعاد مختلف مانند بخش اقتصادی شده اند؛ همچنان که که اگر کشورهای غربی لحظه ای دست از حمایت های سیاسی و اقتصادی کشورهای عربی بردارند، آن ها هیچ گونه سرمایه ی داخلی و دستاوردی که بتوان به آن سرمایه ملی و داخلی گفت، در اختیار ندارند.

البته کشورهای عربی در این مقاله در مصداق های گوناگون به دلیل بهره مندی از آن مصداق ها طرف مقابل مثال قرار می گیرند  و مسائل نفوذ که در آنها رخنه شده است مورد بررسی قرار می گیرد.

نفوذ امنیتی:

از برنامه های اساسی و بنیادی که دشمن بسیار بر روی آن مانور داده و سعی در خدشه دار کردن آن کرده است، نفوذ امنیتی بوده است؛ چنان چه در این چند سال اخیر و با توجه به قوت گرفتن ابزار و وسایل مجازی دشمن سعی در حمله های سایبری و هدف گرفتن ابزار و و سایل مهم امنیتی کشور کرده است که اگر بخواهیم مصداق های نفوذ امنیتی را در کشور بیان کنیم، به موارد زیر می توان اشاره کرد: سعی در وارد شدن به سایت های نظامی، نفوذ به سرویس های امنیتی و حملات سایبری و وارد کردن ویروس های کامپیوتری به دستگاه های دولتی، ایجاد اختلال در شبکه های مجازی، سرقت یا رصد اطلاعات کاربران ایرانی، ایجاد اختلال و جوسازی در فضای عمومی کشور، ایجاد اغتشاش و بر هم زدن نظم عمومی، خدشه دار کردن سازمان های امنیتی و جو سازی علیه آنان و ….؛ همه این مصداق ها در کشورهایی خودباخته و مستعمره فرهنگی کشورهای غربی از جمله کشورهای عربی قابل مشاهده است و همه این موارد از مصداق های نفوذ امنیتی است که دشمن بر سر راه جمهوری اسلامی ایران قرار داده که با هوشیاری و اشرافیت دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی ایران بر جو عمومی کشور خنثی شده است.

نفوذ فرهنگی و اجتماعی:

نفوذ فرهنگی و اجتماعی مهم ترین موردی است که دشمن تمامی تلاش و تحرک خود را معطوف به آن کرده و خود را بسیار بر روی آن متمرکز و تمامی ابزار و وسایل خود را در این خصوص خرج می کند؛ چنانچه دشمن در این بحث هر دفعه با حربه ای وارد می شود و سعی در وارد کردن تفکرات خود در میان اکثریت جامعه دارد.

به عبارت دیگر نفوذ فرهنگی و اجتماعی همانند یک جنگ نرم است که دشمن در آن سعی در تغییر نگرش و تفکرات مردم جامعه دارد و از مصداق های نفوذ اجتماعی و فرهنگی می توان به هجمه ضد فرهنگی علیه جامعه هدف، ترویج فساد و بی بند و باری، تغییر و تحول افکار مردم و غربی کردن آنان یا همان پدیده غرب زدگی، ایجاد روحیه ی یاس و ناامیدی در میان عموم مردم، ایجاد سرخوردگی از حکومت و تشویق و ترغیب مردم به اغتشاش علیه حاکمیت جامعه، ترویج روی گردانی از اسلام ناب محمدی و سرخوردگی از آن و روی آوردن به عرفان های کاذب و نوظهور، ترویج و معمولی جلوه دادن فحشا در نگاه مردم و بی قید و بند بون به آداب و سنن، ترویج خشونت در میان جوانان و گرایش دادن آنان به مصرف مواد مخدر، قرار دادن ابزاری ضد فرهنگ و ضد دینی به نام ماهواره در میان کانون خانواده و به تباهی کشاندن کانون گرم خانواده و جدایی اعضای خانواده از هم، رواج بد حجابی، رواج بی اعتمادی و از بین بردن مشارکت عمومی و نیکی کردن در میان مردم و… اشاره کرد که همه و همه از حربه های دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی ایران است که متاسفانه در این نفوذ، کشور ما در برخی از مصداق ها ضربه های بدی را متحمل شده است و اگر بصیرت و هوشیاری به خرج ندهیم وضعیت اجتماعی کشور به سمت و سوی بسیار اسف ناک تری خواهد رفت و این همان چیزی است که دشمن خواسته و همواره در همه ی رسانه های خود اذعان به آن کرده که ما کمر جمهوری اسلامی ایران را با تغییر در باور ها و ارزش های حاکم در آن می شکنیم، این همان چیزی است که تهدیدی بزرگ برای ما به حساب می آید و ما باید تمامی وقت خود را صرف در جهت مقابله با نفوذ فرهنگی و اجتماعی کنیم؛ همانطور که رهبر معظم انقلاب از همه مردم با بصیرت و مسئولان انتظار دارد که کشور را در این جنگ مخفی ولی سرنوشت ساز یاری کنند.

نفوذسیاسی:

نفوذ سیاسی نیز از مواردی است که رهبر معظم انقلاب به مسئولان کشور در سخنرانی های اخیر بسیار توصیه و تاکید پیرامون آن کرده و همیشه موضوع نفوذ دشمن را یادآوری کرده اند، البته نفوذ سیاسی صرفا به رئیس جمهور یا معاون یا محدود به قوه ی مجریه نیست بلکه شامل هر پست و مقام سیاسی که در کشور وجود دارد خواهد شد و  هر مسئول و رجل سیاسی باید مواظب تیرهای غیب دشمن باشد و همیشه در راستای منویات رهبری پیش برود.

اما نفوذ سیاسی چگونه اتفاق می افتد؟ تا چه حد می تواند به کشور ضربه وارد کند؟ راه پیشگیری از نفوذ سیاسی در کشور چیست؟ آیا راهی برای جبران نفوذ سیاسی وجود دارد یا خیر؟ و سوالاتی از این قبیل ……

همه ی اینها سوالاتی است که در رابطه با نفوذ سیاسی به ذهن خطور می کند و در پاسخ به چنین سوالاتی باید این  موضوع را مطرح کرد که نفوذ سیاسی تنها راهکار آسانی است که دشمن به وسیله ی ابزاری همچون: تطمیع، ترغیب، تهدید، مکر و حیله می تواند کارهای بزرگی از جمله ضربات جبران ناپذیری را به کشور هدف وارد آورد از جمله اینکه یک عنصر سیاسی داخلی را بر آن دارد که اطلاعات حساس و مهم کشور را در اختیار دشمن قرار دهد، یا اینکه دستگاه دیپلماسی کشور را به گونه ای جلو ببرد که دشمن تشخیص می دهد یا مرعوب قدرت های غربی شود و یا با تکیه بر حمایت قدرت های خارجی بیگانه عناصر داخلی کشور را فریب دهد و همچنان به راه و شیوه ای که دشمن و عامل خارجی تشخیص می دهد، عمل کند.

این موارد در قبل از انقلاب در کشور ایران مشاهده شد و طبق شواهد تاریخی دیدیم که به خاطر اعتماد به آمریکا و نفوذ سیاسی امریکایی ها در بدنه و ساختار دولت محمد مصدق، سرانجام دولت او به وسیله کودتای آمریکایی ها منحل شده و توسط همین امریکایی های به ظاهر دوست محاکمه شد و در آخر دولت مصدق به خاطر همکاری و دوستی در مقابل مردم نیز مقبولیت آنچنانی نیافت.

اما امروزه مصداق نفوذ سیاسی، کشور های عربی حاشیه خلیج فارس و بعضی کشورهای دیگر از جمله لیبی، مصر و….. هستند که ما با توجه به آنچه که از حاکمیت و فضای سیاسی آن ها می بینیم و آنچه که در بیداری اسلامی و انحلال دولت های دیکتاتوری عربی و عدم حمایت غرب از آنان دیده شد  و حتی دخالت نظامی کشورهای غربی باعث نابودی زیر ساخت های دولت های هدف شد و در این شرایط تنها سخنان رهبری به ذهن خطور پیدا می کند که همواره جریان نفوذ سیاسی و اعتماد نداشتن به امریکای جنایتکار را به مردم و مسئولان تذکر می دهند.

نتیجه سخنان رهبر معظم انقلاب این است که به دشمنان اسلام، در راس آنان شیطان بزرگ امریکا نمی توان اعتماد کرد و نتیجه ی اعتماد به آن؛ چیزی جز پشیمانی برای دولت و مردم به بار نمی آورد به گونه ای که در این کشور ها می بینیم که جو سیاسی حاکم  هیچ اختیاری از خود ندارد و فقط در راستای پیشبرد اهداف کشورهای غربی عمل می کند و حالتی که  در این جامعه فائق امده است که همانند کاپیتولاسیون سیاسی است به این معنی که حاکمان سیاسی در یک کشور مانند یک مهره بی مصرف هستند و صرفا در راستای پیشبرد اوامر اربابان غربی خود هستند و حتی با چنین اعمالی که انجام می دهند موجب  خواری و خفت ملت خود نیز خواهند بود.

بنا بر این مصداق نفوذ سیاسی که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده است باید بسیار مورد اهمیت و توجه واقع شود چرا که کشور در صورت اینکه دچار نفوذ سیاسی شود ضرباتی کاری از جانب دشمنان اسلام و عوامل داخلی عجیر شده خواهد خورد و این موضوع منجر به خفت و ذلت ملت و نادیده گرفتن خون شهدا خواهد شد; چرا که آن ها با جان فشانی هایی که در راه امام و  انقلاب انجام دادند، هدفی جز حفظ حاکمیت اسلام، حفظ آرمان ها و ارزش های دینی و ملی، حفظ ارزش و کرامت انسانی و کوتاه کردن دست بیگانگان از جمهوری اسلامی ایران نداشتند، بنا بر این وظیفه هر مسئول و رجال سیاسی این است که دغدغه مند و انقلابی با بغض انقلابی با دشمنان و قدرت های بیگانه برخورد کند و  طبق رهنمود و منویات رهبری پیش برود.

امید است که بتوانیم دغدغه مند و انقلابی به راه امام و شهدای گرانقدر ادامه دهیم و جریان نفوذ دشمن در زمینه های مختلف  بیش از پیش با قوت هرچه تمام تر خنثی شود.

و اما سخن پایانی

منابعی که در این مقاله به آن ها استناد شده و بر اساس آن شاکله مقاله طرح شده، رهنمود ها و تذکرات رهبری و نکات برداشت شده از سخنان اخیر ایشان در باب جریان نفوذ در کشور  است.

*دانشجوی کارشناسی حقوق

انتهای پیام/


2 دیدگاه برای “بررسی جریان نفوذ در کشور/لزوم توجه به بیانات رهبر انقلاب در باب نفوذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.