رحیمی گفت: همیشه کسانی هستند که علاقمند هستند بدانند اوقات شرعی آن ها در محل سکونتشان چه زمانی است؛ بنا بر این به دلیل درخواست های مردمی، تقویم اوقات شرعی به مختصات شهدای گمنام دولت آباد تهیه شد که برای دولت آباد بزرگ (زمان آباد نرمی لودریچه، کربکند و محسن آباد) و شهرهای اطراف صدق می کند.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار چشم برخوار، از تنظیم تقویم اوقات شرعی به مختصات شهدای گمنام دولت آباد خبر داد.

مهدی رحیمی گفت: ما در موضوع تقویم نگاری و محاسبه اوقات شرعی  یکسری پارامترها و شاخص هایی داریم که در رشته نجوم محاسباتی بررسی می شود.

مدیر سایت هلال ماه در کشور، تشریح کرد: هر نقطه ای نسبت به یک نقطه دیگر، زمان های متفاوتی می تواند داشته باشد، به عنوان مثال منطقه حبیب آباد نسبت به دولت آباد در حد چند ثانیه متفاوت است و گاهی اوقات این زمان  بین دو نقطقه یک استان تا شش دقیقه تفاوت دارد ولی برای همه نقاط ، طبق قراردادی یک اذان گفته می شود.

رحیمی عنوان کرد: همیشه کسانی هستند که اوقات شرعی دقیق برایشان اهمیت دارد و علاقمند هستند بدانند اوقات شرعی آن ها در محل سکونتشان چه زمانی است؛ بنا بر این به دلیل درخواست های مردمی، بنده این تقویم را برای دومین بار به مختصات شهدای گمنام شهر دولت آباد تهیه و تنظیم کردم که برای دولت آباد بزرگ (زمان آباد نرمی لودریچه، کربکند و محسن آباد) و شهرهای اطراف صدق می کند.

این کارشناس نجوم ادامه داد: زمان های شرعی در این جدول  بر اساس موقعیت مزار مطهر «شهدای گمنام دولت آباد» به مختصات عرضی جغرافیایی: ۳۲٬۴۷۵۰ و طول جغرافیایی ۵۱:۴۱:۴۵ محاسبه شده است که در این تقویم علاوه بر محاسبه اوقات شرعی و زمان دقیق محاسبه، جهت قبله بر اساس سایه شاخص و خورشید محاسبه شده است.

وی اضافه کرد: به منظور مشخص کردن «جهت قبله»، در هر روز ماه میارک رمضان امسال، می توانید یک قطعه چوب صاف یا یک میله که حداقل یک متر طول داشته باشد را به صورت کاملاً عمود، در زمین فرو کرده در لحظه اعلام شده در جدول، سایه شاخصی را علامت گذاری کنید؛ حال چنانچه مخالف جهت سایه بایستید، رو به کعبیه ی مکرمه (قبله) ایستاده اید.
رحیمی به منظور اطلاع علاقمندان اعلام کرد: سمت جغرافیایی قبله در شهر دولت آباد، برابر با ۲۲۵٫۰۸ است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری عنوان کرد: غالباً این مشکل در برخی مکان های عمومی یا مساجد و حسینیه ها وجود دارد که به دلیل وجود امواج الکترونیکی، قطب نما نمی تواند جهت دقیق قبله را مشخص کند و لازم است با استفاده از خورشید و شاخص سایه آن را مشخص کرد.

مدیر سایت هلال ماه در کشور اعلام کرد: بنده آمادگی دارم در صورت درخواست شهروندان خدمات و اقدامات لازم را برای مساجد و یا نقاطی که نیاز به مشخص کردن جهت دقیق قبله دارند، انجام دهم.

رحیمی در ادامه گفت: از قابلیت های دیگر این جدول مشخص بودن مدت زمان در طول روز است، برای کسانی که می خواهند بدانند چند ساعت در روز را روزه می گیرند.

وی یادآور شد: زمان های درج شده با دقت (ثانیه: دقیقه ساعت) درج شده است، بنا بر این بر اساسی قرارداد وضع شده توابط مرکز تقویم موسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران، می توان اعداد آن را به صورت گرد، لحاظ کرد مثلاً در روز شنبه ششم خرداد، زمان اذان مغرب ۲۰:۲۳:۰۲ اعلام شده که می توان آن را گرد کرده و ساعت ( ۲۰:۲۳) را مبنا قرار داد و یا در همین روز، زمان طلوع آفتاب ۰۵:۵۷:۴۶ ذکر شده که برابر آنچه بیان شد؛ می توان گقت، زمان طلوع خورشید، ساعت ۰۵:۵۸ است.
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت رویت پدیری هلال شوال 1438 و زمان عید سعید فطر اذعان کرد: مقارنه ماه و خورشید برای ماه شوالی ۱۴۳۸ روز شنبه سوم تیرماه ۹۶ برابر با ۲۹ رمضان ۱۴۳۸ و ۲۴ ژوئن ۲۰۱۷ در ساعت (۱۶: ۰۷:۰۰) (ثانیه دقیقه ساعت) به وقوع می پیوندد و در غروب این روز، ماه تنها ۱۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه بعد از خورشید غروب می کند بنا بر این همه معیارهای جهانی، رویت این هلال را در پهنه کشور ایران و خاورمیانه غیر ممکن عی دانند.

رحیمی ادامه داد: در این روز، هلال ماه تنها در بخش هایی از قاره آمریکا نظیر کشورهای پرو و کلمبیا یا چشم غیر مسلح روبت می شود و در قسمت های زیادی از این قاره و قاره آفریقا، با دوربین دوچشمی و یا تلسکوپ قابل مشاهده خواهد بود و در دیگر مناطق کره ی زمین امکان رویت هلال ماه، وجود ندارد.

این کارشناس در پایان گفت: بنا بر این هلال ماه شوال یک شنبه چهارم تیرماه برابر با 30 رمضان 1438 در سراسر کشور به راحتی قابل مشاهده و روز دوشنبه پنجم تیرماه برابر با اول شوال و روز عید سعید فطر خواهد بود.

انتهای پیام/