گزارش پیگیری وضعیت آب شرب شهرستان برخوار+ پاسخ مسئولان

در حالی که بو و طعم نامطبوع آب حکایت از آلوده بودن آب در اکثر نقاط شهرستان برخوار دارد، مسئولان اعلام کرده اند از آب چاه برای تامین آب شرب استفاده نمی شود و در صورت استفاده از آب چاه نیز، از آب آزمایش شده استفاده خواهد شد.

به گزارش چشم برخوار، پیگیری موضوع مشکل آب در شهرهای مختلف شهرستان برخوار و انعکاس این مشکلات در کانال خبری چشم برخوار و همچنین پیگیری با مسئولان ذی ربط، طی روزهای اخیر و همزمان با اوج گرمای تیرماه، توسط پایگاه خبری چشم برخوار انجام شد.

تعداد زیادی از مردم نیز در این گرمای طافت فرسا در حالی با مشکل کم آبی، بی آبی و یا عدم کیفیت آب دست و پنجه نرم کردند که پاسخی ضد و نقیض از طرف ارگان های ذی ربط و مسئولان برای سوالات خود می شنیدند.
ع. ر (شهروند دولت آبادی)، یکی از شهروندان دولت آباد به نمایندگی از مردم با ارسال پیامی از طعم نامطلوب آب شهر دولت آباد گلایه کرد و از مسئولان درخواست رسیدگی عاجل به این موضوع را داشت.این شهروند در پیام خود آورده بود: اضافه کردن آب چاه و تسویه نشده باعث مشکلات زیادی برای مردم خواهد شد که در این میان سنگ کلیه و مشکلات گوارشی را نمی توان نادیده کرفت! مسئولان مرتبط آب بدانند حق الناس نابخشودنی است؛ چرا که آب مایه حیات است و حق مسلم همه ما استفاده آب در بهترین شرایط و کیفیت است.
م.م (شهروند دستگردی)
چند روزی هست آب شرب دستگرد بد طعم و شور شده است، یا مسئولان آب نمی خورند یا اقدام نکرده اند؟! از مسئولان خواستار رسیدگی فوری به وضعیت آب شهر دستگرد را داریم.
ر. ن (شهروند محسن آبادی)لطفاً در مورد مشکل آب آشامیدنی دولت آباد و ادامه این مسیر تا محسن آباد اقدام کنید. آیا این انصاف است که برخی شهرها بهترین آب آشامیدنی را دارند اما ما این آب که از طعم آن مشخص است آب چاه است را استفاده کنیم؟ بنده و زن و فرزندانم بیش از یک ماه است که به انواع بیماری های گوارشی مانند: اسهال، استفراغ، دل درد و …) مبتلا شده ایم و بنده زمانی که فرزندم بیمار بود و در ماه مبارک رمضان از قبل افطار تا پاسی از شب در بیمارستان بودم متوجه شدم افراد دیگری هم دچار همین علائم هستند و هرچه به دکتر می گویم مشکل چیست پاسخ متفرقه می دهد و از داروهای تجویزی می شود فهمید که مشکل به وضعیت نامطلوب آب بر می گردد و جالب تر این که متوجه شدم اغلب افراد و دوستان و آشنایان هم همین مشکلات را دارند! چه کسی پاسخگوی علت سکوت پزشکان است؟ شبکه بهداشت؟ فرمانداری؟ شرکت آب و فاضلاب شهرستان برخوار؟ و…و چندین پیام دیگر از مردم شهرهای مختلف شهرستان برخوار که همگی حکایت از افت بیش از حد فشار آب و طعم و بوی نامطبوع آب دارد.

واکنش مسئولان برخوار نسبت به وضعیت نامطلوب آب شرب شهرستان

 پس از انتشار این پیام ها و پیگیری موضوع آب شهرستان از طریق مسئولان، شبکه بهداشت و درمان شهرستان برخوار از پیگیری سلامت آب شرب شهرستان برخوار خبر داد و به نقل از واحد روابط عمومی آبفا شهرستان گفت: کنترل و تست سلامت آب شرب شهرستان برخوار از لحاظ (آزمایشات میکروبی و شیمیایی، میزان کلر، کدورت، EC) با قید فوریت در دستور کار رابط کنترل کیفی آب آبفا قرار گرفته است.

فرماندار برخوار: بر خلاف انتشار برخی اخبار غیر مستند در شبکه های اجتماعی، تا کنون از چاه های محلی برای تأمین آب شرب برخوار استفاده نشده است

 برگزاری جلسه هماهنگی و بررسی وضعیت آب شرب با حضور تعدادی از مدیران و رؤسای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان و مسؤلان شرکت آب و فاضلاب استان به ریاست فرماندار شهرستان برخوار از دیگر اقداماتی بود که انجام شد.

فرماندار برخوار در این جلسه با اشاره به وضعیت منابع آب شرب و موقعیت خاص کشور و استان و معضل کم آبی، بر تأمین آب شرب مورد نیاز مردم از حیث کمیت و استاندارد بهداشتی تأکید کرد.

اسفندیار تاجمیری در توضیحاتی به موقعیت فعلی تأمین آب شرب شهرستان از طریق پنج خط خورزوق، دولت آباد، دستگرد، حبیب آباد و کمشچه و ظرفیت ها و محدودیت های موجود از جمله قرار داشتن در انتهای سامانه بزرگ اصفهان و نداشتن منبع ذخیره استراتژیک اشاره و اظهار امیدواری کرد: با ارتقاء خط انتقال شهر دستگرد و افزایش ظرفیت آن، زمینه پوشش کاستی های احتمالی و مشکلات ناشی از حوادث و اتفاقات بخش آب شهرستان فراهم شود.

وی با استناد به گزارش امور آبفا، بر استفاده نشدن از چاه های محلی در شرایط فعلی اشاره و اظهار کرد: بر خلاف انتشار برخی اخبار غیر مستند در شبکه های اجتماعی و برخی کانال های تلگرامی تا کنون از چاه های محلی برای تأمین آب شرب شهرستان استفاده نشده و در صورت نیاز به استفاده، مسائل بهداشتی آن رعایت خواهد شد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان برخوار و سه نفر از مدیران ستادی شرکت آب و فاضلاب استان در ادامه در رابطه با وضعیت فعلی آب شرب استان و شهرستان از جمله قرار داشتن ۸۵ درصد از مشترکین شهرستان در محدوده الگوی مصرف و انتظارات و نیازمندی های شرکت آبفا به ویژه مبادرت همگانی به صرفه جویی در ۴۵ روز آینده و… توضیحاتی ارائه کرده و به سوالات و ابهامات مسئولان محلی پاسخ دادند.

همچنین معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان با اشاره به انجام آزمایش های میکروبی و شیمیایی منابع آب موجود، از عدم وجود مشکل در این زمینه خبر داد.

در این جلسه در رابطه با فرهنگ سازی و تبلیغ صرفه جویی همگانی، مدیریت مصرف و نصب مخازن استراتژیک در ادارات و مجموعه های عمومی، برخورد با نصب پمپ و انشعابات غیر مجاز، تقویت نظارت بهدشتی، پایش حوزه مصرف و برخورد با مشترکین پرمصرف، اقدامات تشویقی، آماده سازی چاه های محلی برای استفاده مورد نیاز احتمالی، تقویت بررسی های فنی، اصلاح شبکه ها و توزیع مناسب آب و تبیین و اطلاع رسانی عمومی مناسب از موضوع تبادل نظر و تصمیم گیری شد.دیدگاهها بسته شده است.