آیت الله ناصری مطرح کرد:

راز و راه راحت مُردن

استاد حوزه علمیه گفت: حضرت عزرائیل آن‌قدر قشنگ است که موقعی چشم به او انداختید، دیگر نمی شود چشم از او برداشت، مثل آهن ربا است، مردن خیلی لذت بخش بوده، خدا می داند، کاری هم ندارد، راه راحت مردن، این است که انسان اصلاً به چیزی دل نبندد.

  به گزارش چشم برخوار، استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه در جمع اقشار مردم، اظهار کرد: وقتی امیر المؤمنین علیه السلام در مورد شیعیان و متقین می فرماید اجل های اینها باعث شده در دنیا بمانند و الا به سمت آخرت پرواز می کردند؛

آیت الله محمد علی ناصری تصریح کرد:  ببینید خود پیغمبر چگونه بوده اند؟ پیغمبر مگر مرتب نمی فرمود: «یا حمیرا کلمینی؛ ای زن! با من حرف بزن!» این، به این دلیل بود که حضرت را از آن مراتب عالیه سیر نزولی بدهد و در این دنیا نگه بدارد.

وی ادامه داد:  حضرت به چه مناسبت نُه زن گرفتند؛ در حالی که هیچ پیغمبری مأمور به گرفتن این تعداد زن نبود؟ برای همین بود که مسئولیت حضرت زیاد بشود و حضرت را اینجا نگه بدارند؛ و گر نه، روح حضرت بدون اختیار، به ملأ اعلا پرواز می کرد.

‍استاد حوزه عنوانکرد: این مطلب، صریح آیات قرآن است که خداوند روح انسانها را قبض می کند، امثال انبیا را خود حضرت احدیت قبض روح می کند. («اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حینَ مَوْتِها». (زمر:۴۲) ولی امثال  من و شماها و اولیای الهی را حضرت عزرائیل‌ که یکی از ملائکه مقرب حضرت احدیت است، قبض روح می کند.

وی در ادامه تشریح کرد: یک نفر از بزرگان نجف حضرت عزرائیل را دیده بود مکرر می گفت : «حضرت عزرائیل آن‌قدر قشنگ است که موقعی چشم به او انداختید، دیگر نمی شود چشم از او برداشت. مثل آهن ربا است، نگاه کردن به او به قدری لذت بخش است که وقتی قبض روح می کند، نمی فهمید، یک دفعه می بینید صدای داد و بیداد بلند شد.،می گویید: «چه خبر است؟» می گویند: «مُردید». اصلاً قبض روح را نمی فهمید.

‍آیت الله ناصری خاطرنشان کرد: مردن خیلی لذت بخش است خدا می داند، کاری هم ندارد، راه راحت مردن، این است که انسان اصلاً به چیزی دل نبندد و دل را فقط برای خدا و اهل‌بیت علیهم السلام بگذارد.

وی اذعان کرد: خوشا به حال آن‌هایی که این حالت را دارند! من چند نفر از آن‌ها را در نجف دیدم و بعضی از آن‌ها را هم در اصفهان دیدم، آن‌ها همین طور بودن؛ هیچ دل به این عالم ماده نبسته بودند، اگر دنیا را آب می برد، هیچ باکی نداشتند؛ لکن چیزی که این قبیل افراد را در این دنیا نگه می داشته، مسئولیت‌های آن‌ها بوده است، انبیاء هم همین‌طور بودند، حتی نبی اکرم صلی الله علیه و آله هم این چنین بودند./ صاحب نیوز



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.