امام جمعه دولت آباد مطرح کرد؛

چرایی امامت امام جواد (ع) در سنین کودکی از منظر آیات و روایات

حجت الاسلام محمودآبادی امام جمعه دولت آباد گفت: خداوند در قرآن می فرماید: ما به یحیی در کودکی فرمان نبوت دادیم، درباره حضرت یوسف (ع) می فرماید: هنگامی که او به حدّ رشد رسید، به او حکم (نبوت) و علم دادیم» و نیز درباره حضرت موسی (ع) می فرماید: چون به سنّ رشد و بلوغ رسید، به او حکم (نبوت) و علم دادیم» بنا بر این، همان گونه که ممکن است خداوند، علم و حکمت را در سنّ چهل سالگی به شخصی عنایت کند، ممکن است همان حکمت را در دوران کودکی نیز عطا کند.

به گزارش چشم برخوار، امام جمعه دولت آباد در جمع مردم پیرامون زندگی امام جواد علیه السلام خصوصاً بحث به امامت رسیدن ایشان در سن هشت سالگی با توجّه به روایات، گفت: امام جواد علیه السلام در سال ۹۵ هجری قمری در مدینه منوره به دنیا آمد، پدر بزرگوارشان امام رضا علیه السلام بودند و مادر بزرگوارشان سبیکه که بانوی بزرگوار با فضیلت و کرامتی بودند و از نوادگان ماریّه (یکی از همسران پیامبر اسلام) بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین محمودآبادی افزود: امام جواد (ع) هشت ساله بودند که به امامت و در سنّ بیست و پنج سالگی هم به شهادت رسیدند و به همین دلیل جوان ترین امامی بودند که به شهادت رسیدند.

وی افزود: سوالی که مطرح است این است که آیا کسی می تواند در سنّ هشت سالگی به امامت برسد؟ امامت یک امّت بزرگی را به عهده بگیرد؟ انسان به طور طبیعی مراحلی را در طول زندگی خود طی می کند که مراحل کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی است تا به یک علوم و تجاربی برسد که بتواند جامعه را اداره کند چه برسد به امام معصوم که مقدرات کل عالم هستی از طرف خدا به او واگذار شده است.

محمودآبادی در پاسخ به سوال خود عنوان کرد: ابتدا این که این مطالب فقط در مورد امام جواد علیه السلام نبوده بلکه در مورد برخی از پیامبران الهی نیز بوده است و دوم این که آن آثار و آن امور خارق العاده ای که از این امام بزرگوار به جا مانده مشخّص می کند که بله ایشان توان اداره امت را داشته اند.
این مسئول در ادامه به آیاتی از قرآن اشاره کرد:  خداوند درباره حضرت یحیی (ع) می فرماید: «و آتیناه الحکم صبیا؛ (۳۶) ما به یحیی در کودکی فرمان نبوت دادیم» و درباره حضرت یوسف (ع) می فرماید: «و لما بلغ اشده حکما و علما؛ (۳۷) هنگامی که او به حدّ رشد رسید، به او حکم (نبوت) و علم دادیم» و نیز درباره حضرت موسی (ع) می فرماید: «و لما بلغ اشده و استوی آتیناه حکما و علما؛ (۳۸) و چون به سنّ رشد و بلوغ رسید، به او حکم (نبوت) و علم دادیم» بنا بر این، همان گونه که ممکن است خداوند، علم و حکمت را در سنّ چهل سالگی به شخصی عنایت کند، ممکن است همان حکمت را در دوران کودکی نیز عطا کند.
امام جمعه دولت آباد خاطرنشان کرد: در روایت دیگری نقل شده که: روزی یکی از شیعیان در محضر امام رضا (ع) پرسید: اگر برای شما پیشامدی رخ داد، پس از شما امام مردم کیست؟ امام رضا (ع) در پاسخ فرمود: «پسرم ابوجعفر (حضرت جواد) است.» گویی پرسش کننده از شنیدن این پاسخ – از این رو که حضرت جواد (ع) کودک بود و حدود هفت سال داشت – قانع نشد، حضرت رضا (ع) به او فرمود: «خداوند حضرت عیسی (ع) را در کمتر از سن ابوجعفر (حضرت جواد) به عنوان پیامبر شریعت تازه ای برگزید. بنا بر این، چه مانعی دارد که همان خدا ابوجعفر را در خردسالی به امامت برساند؟ » حضرت عیسی وقتی که در قنداقه بود فرمود: « انّی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیاً. همانا من بنده خدا هستم و خدا به من کتاب عنایت فرموده است».

محمودآبادی در ادامه به کلام نورانی امام جواد علیه السلام اشاره کرد که می فرمایند: « وَ اعْلَمْ أنَّکَ لَنْ تَخْلو مِنْ عَیْنِ اللّهِ، فَانْظُرْ کَیْفَ تَکُونُ؛ و بدان که هیچ گاه از دیدگاه خداوند پنهان و مخفى نخواهى ماند، پس مواظب باش که در چه حالتى خواهى بود.»

وی خاطرنشان کرد: جمله معروف امام خمینی (ره) اشاره به همین روایت است که عالم محضر خداست در محضر خدا معصیّت نکنید.

مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان برخوار ادامه داد: حضرت علی (علیه السلام) می فرماید که: « اِتقوا معاصی الله فی خَلوات فإنَّ الشاهدَ هُوَ الحاکم» می فرماید: از گناهان خدا در خلوت ها بپرهیزید، یعنی آنجایی که فکر می کنی کسی تو را نمی بیند از گناه کردن بپرهیز چرا؟ “فان الشاهد هو الحاکم همان کسی که خودش نگاه می کند حکم کننده است.

مسئول قرارگاه فرهنگی برخوار در پایان تاکید کرد: بنا بر این تلاش کنیم تا گناه نکنیم و از خدا بخواهیم که این قدرت را به ما عنایت کند که ترک معصیّت داشته باشیم.

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.