خطیب جمعه دولت آباد:

تجزیه کردستان عراق نقشه جدید دشمن علیه کشورهای اسلامی است

محمودآبادی امام جمعه دولت آباد گفت: حالا که دست دشمنان از همه جا کوتاه شده، کردهای عراق را تحریک کرده اند که مستقل شوند؛ این توطئه جدیدی علیه کشورهای اسلامی است، البته مقامات ایران اقداماتی انجام داده اند؛ چرا که این اقدام دشمن نشان دهنده این است که دشمن خوی درندگی و گرگ صفتی خود را همیشه دارد.

به گزارش چشم برخوار، امام جمعه دولت آباد در خطبه اول نماز جمعه در رابطه با موضوع حمایت عاطفی از مؤمن گفت: هر مؤمنی نسبت به مؤمن دیگر وظایفی دارد که یکی از آن وظایف حمایت عاطفی است.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسین محمودآبادی در ادامه به روش های حمایت عاطفی اشاره و اولین آن ها را؛ شریک غم و شادی دیگران شدن عنوان کرد.
وی ادامه داد: شریک بودن در شادی و غم مؤمنان به نوعی حمایت عاطفی است، همانگونه که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله با آن همه مشغله، دعوت مؤمنان را می پذیرفت و سر سفره آنان می نشست.

محمودآبادی افزود: معروف است که امام حسن مجتبی علیه السلام می فرماید: مادرشان حضرت زهرا سلام الله علیها در دعا اول به دیگران دعا می کردند بعد به خانواده خود، امام حسن (ع) عرض کردند شما اول به دیگران دعا کردید، حضرت زهرا (س) فرمودند: « الجار ثم الدار. اول همسایه بعد اهل خانه » خوب این حمایت عاطفی است.

این کارشناس مذهبی در ادامه به حدیثی از حضرت رسول (ص) اشاره کرد که فرموده اند: « من سرّ مؤمناً فقد سرّنی و من سرّنی فقد سرّ الله؛ هر کس مؤمنی را شاد کند مرا شاد کرده و هر کس مرا شاد کند خدا را شاد کرده است»، خوب چقدر ثواب دارد؟
مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر برخوار ادامه داد: امام صادق می فرماید: « إِذَا بَعَثَ اللَّهُ الْمُؤْمِنَ مِنْ قَبْرِهِ خَرَجَ مَعَهُ مِثَالٌ یقْدُمُ أَمَامَهُ کلَّمَا رَأَى الْمُؤْمِنُ هَوْلًا مِنْ أَهْوَالِ یوْمِ الْقِیامَهِ قَالَ لَهُ الْمِثَالُ: لَا تَفْزَعْ وَ لَا تَحْزَنْ وَ أَبْشِرْ بِالسُّرُورِ وَ الْکرَامَهِ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ حَتَّى یقِفَ بَینَ یدَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَیحَاسِبُهُ حِسَاباً یسِیراً وَ یأْمُرُ بِهِ إِلَى الْجَنَّهِ وَ الْمِثَالُ أَمَامَهُ فَیقُولُ لَهُ الْمُؤْمِنُ: یرْحَمُک اللَّهُ نِعْمَ الْخَارِجُ خَرَجْتَ مَعِی مِنْ قَبْرِی وَ مَا زِلْتَ تُبَشِّرُنِی بِالسُّرُورِ وَ الْکرَامَهِ مِنَ اللَّهِ حَتَّى رَأَیتُ ذَلِک فَیقُولُ: مَنْ أَنْتَ؟ فَیقُولُ: أَنَا السُّرُورُ الَّذِی کنْتَ أَدْخَلْتَ عَلَى أَخِیک الْمُؤْمِنِ فِی الدُّنْیا خَلَقَنِی اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْهُ لِأُبَشِّرَک.

محمودآبادی در بیان معنی روایت عنوان کرد: وقتی خداوند، مؤمن را از قبرش [در روز قیامت] بر می‌انگیزاند، همراه او [شخص] مثالی خارج می‌شود که پیشاپیش وی حرکت می‌کند و هرگاه مؤمن هولی از اهوال قیامت را ببیند (و آ‌ن هول سبب هراس او ‌شود)، آن مثال به وی می‌گوید: نگران و محزون مباش، تو را از جانب خداوند بشارت باد به کرامت و خوشحالی، تا این که در برابر خداوند جلیل ایستاده و حق‌تعالی از او حسابی آسان کشیده و او را به بهشت امر می‌کند؛ در حالی‌که [شخص] مثالی در جلو او [در حال حرکت] است، مؤمن به او می‌گوید: خداوند، تو را رحمت کند، چه خوب با من از قبرم خارج شدی و دائماً مرا به شادی و کرامت از ناحیه خداوند بشارت دادی تا این که آن را دیدم، پس مؤمن می‌گوید:‌ تو کیستی؟ آن مثال می‌گوید: من همان شادی و سروری هستم که تو آن را بر قلب برادر مؤمنت در دنیا داخل کردی. خداوند جلیل مرا از آن سرور خلق کرده است تا تو را خوشحال کنم.»
این کارشناس دینی دومین روش حمایت عاطفی را تکریم برادر مؤمن دانست و افزود: پیامبر گرامی اسلام فرمودند : « من اکرم اخاه المسلم بکلمه یلطفه بها و فرج عنه کربته، لم یزل فی ظل الله الممدود، علیه الرحمه ما کان فی ذلک؛ کسی که برادر مسلمان خود را با کلمه ای مهرآمیز تکریم کند و غم را از [دل] او بزداید، در سایه بلند [لطف] خدا است و تا این صفت پسندیده در او باشد، همواره رحمت [الهی] بر او خواهد بود ».

وی تاکید کرد: تکریم مؤمن هم از حمایت های معنوی مؤمن است، بنا بر این سبک زندگی اسلامی اگر ترویج شود، هم در دنیا زندگی خوبی دارد هم در آخرت وضع خوبی خواهد داشت.
وی عیادت مؤمن را سومین روش برشمرد و گفت: امام صادق (ع) می فرماید: « هر کس مریض شد برادران مؤمن خود را آگاه کند تا آن ها به عیادت او بیایند و هم خودش و هم آنان از این عیادت بهره می برند و مریضی که دیگران را به بیماری خود آگاه کند خداوند ده حسنه به بیمار می دهد، ده گناه او را می بخشد و ده درجه او را بالا می برد»؛ البته عیادت مریض هم آداب و شرایطی دارد که باید رعایت شود.
مسئول قرارگاه فرهنگی برخوار خاطرنشان کرد: چهارمین روش، ارتباط غیر حضوری با مؤمن است که امام صادق در این رابطه فرمودند: « اَلتَّواصُلٌ بَینَ الاِخوانِ فی الحَضَرِ التَّزاوُرُ، وَ التَّواصُلُ بینهم فِی السَّفرِ التکاتب؛ پیوند میان برادران دینی در وطن، دیدار و در سفر، نامه نگاری است که امروزه ارتباط غیر حضوری با پیامک و تماس تلفنی و فضای مجازی و نامه نگاری انجام می شود.
محمودآبادی ترک تقاضا از مؤمن را پنجمین روش حمایت عاطفی برشمرد و اذعان کرد: امام صادق (ع) فرمودند: « لاتسئلوا إخوانکم الحوائج فیمنعوکم فتغضبون فتکبرون؛ حاجت های خود را از مؤمن نخواهید که باعث شود شما را محروم کنند، در نتیجه شما عصبانی شوید و کدورت پیدا کنید ».

امام جمعه دولت آباد در خطبه دوم نماز جمعه در رابطه با دست استکبار در تجزیه طلبی کردستان عراق عنوان کرد: دخالت مستقیم در کشورهای مسلمان از انهدام برج های دوقلو آغاز شد و دشمنان با این که خودشان طراحی حادثه ۱۱ سپتامبر را انجام دادند ولی این را بهانه ای کردند برای دخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی و حضور در افغانستان، حضور در عراق، حضور در سوریه، مبارزه با جریان مقاومت و… به وقوع پیوست.
محمودآبادی افزود: نقش مقام معظم رهبری در پیروزی جریان مقاومت نقش محوری بود که سید حسن نصرالله هم در مصاحبه ای به آن اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: حالا که دستشان از همه جا کوتاه شده، کردهای عراق را تحریک کرده اند که مستقل شوند؛ این توطئه جدیدی علیه کشورهای اسلامی است، البته مقامات ایران اقداماتی انجام داده اند؛ چرا که این اقدام دشمن نشان دهنده این است که دشمن خوی درندگی و گرگ صفتی خود را همیشه دارد.
• جشن نیکوکاری به همت کمیته امداد امام خمینی ره
جمع آوری کمک های مردم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید برای نیازمندان، اقدام خوبی است که هر ساله توسط نیروهای خدوم کمیته امداد امام خمینی ره انجام می گیرد. همانطور که شما سعی می کنید فرزندانتان چیزی کم و کسر نداشته باشند برای ورود به مدارس، به دیگران هم کمک کنید که فرزندان آنان از حداقل امکانات جهت تحصیل فرزندانشان برخوردار باشند.
هم از کمیته امداد تشکر می کنیم هم از آموزش و پرورش که واقعا در این چند روز زحمت می کشند و جهت آرامش دانش آموزان و خانواده های آنها اقداماتی انجام میدهند. همچنین از هلال احمر که ایستگاه جمع آوری کمک برای مسلمانان مظلوم میانمار برپا کرده اند تشکر میکنیم و انشاءالله که با تأسی به امیرالمؤمنین علیه السلام که حتی در حال رکوع به فقرا کمک می کردند، ما هم در حد توان خود به نیازمندان کمک کنیم.

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.