اسلام هراسی یا سیاست تلافی جویانه بودایی ها در میانمار

شدیدترین درگیری های میان بودایی ها و مسلمانان از دو ماه قبل و به بهانه تجاوز و کشته شدن یک زن بودایی به دست سه مرد مسلمان آغاز شد و به دنبال آن ماجرای اتوبوس و کشتارها و تجاوز به زن ها و تبعیدها پیش آمد.

به گزارش چشم برخوار؛ – محمد طغیانی/ اخیرا اخباری از کشور میانمار شنیده می شود که همه ی آنها تاسف بار و غم انگیز است و این اخبار مبنی بر آن است که نسل کشی مسلمانان در این کشور در حال وقوع است. این نسل کشی ها از مردم مظلوم مسلمان میانماری است که توسط بوداییان متعصب و خشن با پشتیبانی ارتش ظالم میانمار صورت می پذیرد.
اما امروز در عین سکوت مجامع جهانی این نسل کشی ها و قتل عام زن و کودک های خردسال ادامه دارد و تا به حال هیچ اقدام موثری در جهت وقفه یا پایان این وحشی گری ها صورت نگرفته است.
حال در این مقاله به بررسی کشور میانمار و ابعاد و ریشه این اختلافات و درگیری ها می پردازیم:
آشنایی مختصر با کشور میانمار
کشور میانمار کشوری است در قاره آسیا و از لحاظ مختصات در قسمت جنوب شرقی است که از شمال شرق با کشور چین از شرق با کشور لائوس ، جنوب شرق با کشور تایلند و از سمت غرب با بنگلادش، از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد. همچنین از جنوب غربی با خلیج بنگال از جنوب با دریای آندامان محصور است.

میانمار با مساحت تقریبی ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است. این کشور در سال ۱۸۲۴ میلادی توسط بریتانیا اشغال و ضمیمه حکومت هند که در آن زمان خود مستعمره بریتانیا بود شد.

در سال ۱۹۴۸ بریتانیا برمه (میانمار) را به همراه منطقه آراکان که اکنون به آن راخین نیز می گویند مستعمره ای جدا از حکومت هند خواند و آن را برمه بریتانیا خواند تا اینکه در سال ۱۹۴۸ بریتانیا اجازه داد تا برمه استقلال یابد و از آن زمان به میانمار تغییر نام یافت.
میانمار طبق بررسی به عمل آمده جمعیتی بالغ بر ۵۵ میلیون نفر برخوردار است.
۷۰ درصد میانمار بودایی هستند . در سال ۱۹۸۲ قانون حقوق شهروندی به تصویب رسید، که به واسطه ی این قانون از میان ۱۴۴ اقلیت موجود در میانمار ۱۳۵ اقلیت حق شهروندی دریافت کردند و ۹ دسته از اقوام اقلیت از حق شهروندی محروم شدند، که بزرگترین این اقلیت ها قوم روهینگیا است. روهینگیا ۴ درصد جمعیت میانمار را تشکیل می دهند و بیشتر در ایالت راخین در سواحل غربی میانمار ساکن هستند.
آمار رسمی جمعیت روهینگیا ۶ میلیون نفر است. اما طبق آمار غیر رسمی جمعیت این قوم ۱۰۰ درصد آنها مسلمان هستند به ۸ میلیون نفر می رسد.
نحوه ورود اسلام به کشور میانمار
تاریخ گسترش اسلام در میانمار به قرن اول هجری برمیگردد و بر اثر سفرهای دریایی که برای تجارت صورت میگرفت ایرانیان و عرب های مسلمان در این سفر ها دست به تبلیغ و انتشار دین اسلام زدند و بر این اساس در مناطق ساحلی توانستند افرادی را به دین اسلام دعوت کنند.

در سفرهای زمینی که بازرگانان عرب و ایرانی به قصد سفر به چین از منطقه غربی میانمار و منطقه آراکان یا راخین این کشور می گذشتند، به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز اقامت کردند و اولین مناطق مسلمان نشین را ایجاد کردند.

در بعضی منابع به نقل از تاجران چینی که در نوشته هایشان آمده است چنین بیان شده است: در مرزهای بین میانمار و یونن ( ایالتی در جنوب غربی چین ) مناطق ایرانی نشین مسلمان در قرن سوم میلادی وجود داشته داشته است که امروز در حدود ۸ میلیون در میانمار هستند و یک زبان محلی به نام روهینگیا دارند که در واقع مسلمانان میانمار را امروز به همین نام می شناسند و این زبان هم ترکیبی از عربی فارسی و ترکی است که نشان دهنده ی این است که اسلام از منطقه ی آسیای غربی به آن منطقه رفته است.
آغاز بحران برای مسلمانان مظلوم …..
موج جدید درگیری میان طرفین به بهانه ی کشته شدن یک زن بودایی بدست مسلمانان آغاز شده است. ابتدا در ماه مه۲۰۱۲ (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد ۹۱) یازده مسلمان بی گناه به دست نظامیان کشته شدند.

پس از آن خبری منتشر می شود مبنی بر اینکه یک زن بودایی مورد هتک حرمت سه مرد مسلمان قرار میگیرد و کشته می شود. این سه مرد دستگیر می شوند و یک نفر از آنها در زندان نظامیان می میرد و دو نفر دیگر نیز اعدام می شوند.
در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۱۱ تیر) یک اتوبوس حامل مسلمانان روهینگیایی مورد حمله بوداییان قرار می گیرد.

این بار یک بودایی می میرد و متعاقب آن شبه نظامیان تندروی بودایی که (ماگ) خوانده می شوند. به منطقه مسلمان نشین در استان راخین حمله می کنند و بیش از ۲۰ روستا و حدودا ۲۰۰۰ واحد مسکونی را به آتش می کشند.
روز دهم ژوئن (۲۱ خرداد) تین سین رییس جمهور میانمار در استان راخین وضعیت فوق العاده اعلام می کند.

حملات بوداییان تندرو به مسلمانان از این پس تحت حمایت ارتش این کشور آغاز می شود که ۱۰۰۰ نفر از مسلمانان بی گناه کشته ۵۰۰ نفر زخمی و ۳۰۰ نفر ربوده شدند.

این کشتار کماکان ادامه دارد ولی از آنجا که دولت به هیچ خبرنگاری اجازه حضور در منطقه راخین را نمی دهد کسی از ابعاد فاجعه و خشونت های همراهی باخبر نیست.

البته تصاویری که در اینترنت قرار گرفته است همگی صحنه های دلخراشی را روایت می کنند از جمله کشتار فجیع زنان و کودکان خردسال و یا نمایش صد ها جسد سوخته شده در محوطه یک مدرسه از جمله این صحنه ها و تصاویر است.
دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان سیاست کوچ اجباری کل ۶ میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرده است.

به واسطه این سیاست اتخاذ شده از جانب دولت ، قریب به ۱۵۰ هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش ، ۵۰ هزار نفر به تایلند، ۴۰ هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجهی به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند.

در آخرین اظهار نظر رییس جمهوری میانمار بیان شده است که ۸۰۰ هزار نفر از این قوم را باید از میانمار اخراج کرد تا تنش های به وجود آمده پایان یابد.
شمار زیادی از مسلمانان آواره (از ۹۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر ) هم اکنون در اردوگاه های مناطق مرزی نزدیک به بنگلادش به سر می برند اما از ظلم نظامیان میانمار و خشم طبیعت در امان نیستند.

از یک طرف در اردوگاه های مرزی که در آنها غذا به اندازه کافی یافت نمی شود، گرسنگی،باران های موسمی، بیماری های واگیردار آنها را آزار می دهد و از طرف دیگر نظامیان مردم مسلمان بی دفاع را مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

به زنان در جلوی چشم دیگران تجاوز می کنند و هرکسی را که دلشان می خواهد به قتل می رسانند در مقابل اگر مردم مسلمان با قایق به بنگلادش فرار کنند، پذیرفته نمی شوند چون دولت داکا می گوید گنجایش پذیرش بیش از ۳۰۰ هزار آواره میانماری را ندارد.

اگر به تایلند بگریزند، به دریا برگردانده می شوند تا بر اثر گرسنگی و تشنگی بمیرند یا امواج اقیانوس آنهارا ببلعد. به همین خاطر در سرزمین مادری خود می مانند و منتظر مرگ می نشینند.

مرگی که یا به دست بوداییان خشن و متعصب و تحریک شده رقم می خورد و یا بر اثر خشم طبیعت، باران ها و گرد بادهای موسمی و بیماری های واگیردار و خطرناک از راه می رسد
حال به بعضی از ظلم و ستم هایی که در حق مردم مسلمان میانمار تحمیل می شد و نهاد های رسمی و بین المللی از جمله سازمان ملل آن هارا اعلام کرده است ولی هیچ اقدام موثری انجام نداده در جهت رفع آن اشاره می کنیم:
*رژیم میانمار از صدور کارت هویت برای مسلمانان امتناع می کند و به همین خاطر مردم مسلمان نمی توانند در داخل کشور تردد کنند. علاوه بر آن برای مسلمانان گذرنامه صادر نمی کند و لذا آنها از مسافرت های خارجی محروم هستند.
*دولت میانمار به مسلمانان روهینگیا اجازه سفر نمی دهد و اگر آنها بخواهند از یک روستا به روستای دیگر بروند باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.
*مسلمانان نمی توانند در ادارات دولتی استخدام شوند.

*مسلمانان بدون کسب مجوز نمی توانند ازدواج کنند و برای گرفتن این مجوز هم باید مالیات بدهند و پس از ازدواج نیز نمی توانند بیش از دو فرزند داشته باشند.
*بالغ بر ۴۰ هزار نفر از کودکان روهینگیا در غرب میانمار به این خاطر از هرگونه تحصیل و سفر و…. محروم هستند که والدین مسلمان آنها بدون اجازه دولت ازدواج کرده اند و خودشان جزو فرزندان سوم و یا چهارم هستند که این کودکان شناسنامه ندارند.
*خانواده های مسلمانان میانمار مجبور هستند هر سال یک عکس خانوادگی را که شامل تمامی اعضای خانواده آنها باشد به دولت تحویل بدهند و در صورتی که نوزاد جدیدی در خانواده آنها متولد شده باشد و یا یکی از اعضای خانواده آنها در گذشته باشد باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.
*مسلمانان اغلب برای کار اجباری یا بیگاری برده می شوند و از آنها به زور اخاذی می شود.

*خدمات عمومی مثل خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش از مسلمانان روهینگیا دریغ می شود و بی سوادی در میان آنها تا ۸۰ درصد است.
*مسلمانان حق مالکیت بر زمین را ندارند. این آزارها و شرایط ضد انسانی بسیاری از بومیان روهینگیا را وادار می کند که از زادگاه خود به سمت کشورهای بیگانه مثل بنگلادش، تایلند و مالزی بگریزند اما اغلب جان خود را از دست می دهند یا به جای اول بازگردانده می شوند.
.
*مسلمانان روهینگیا اجازه تعمیر و نوسازی مساجد و یا مدارس خود را بدون مجوز دولت ندارند و هر کسی که اقدام به نوسازی این بنا ها کند زندانی می شود و از همین رو به مدت ۲۰ سال است که در این منطقه و مسجد و یا مدرسه جدیدی ساخته نشده است.

*اگر مسلمانی در میانمار قصد دایر کردن فروشگاهی را داشته باشد باید با یک بودایی شریک شود. فرد بودایی در این شراکت هیچ سهمی را نمی پردازد اما از سود حاصل از این فروشگاه بهره مند می شود.

*دولت ژنرال نی وین پس از روی کار آمدن در سال ۱۹۶۲ رفتن مسلمانان به حج را ممنوع اعلام کرد تا آنکه در ۱۹۸۰ پس از گذشت ۱۸ سال به هفتاد نفر از مسلمانان اجازه داده شد جهت انجام فرایض حج به مکه مشرف شوند و متعاقب آن عده ای از مسلمانان نیز جهت شرکت در کنفرانس های مختلف اسلامی اعزام شدند.
*تین سین رییس جمهور فعلی میانمار جمعیت ۸۰۰ هزار نفری مسلمانان روهینگیا در این کشور را قومیتی خارجی دانست و گفت : مسلمانان شهروند میانمار نیستند یا باید در اردوگاه های آوارگان متمرکز یا اخراج شوند.

علل و ریشه های بحران در میانمار
*تبعیض نژادی :
دولت میانمار و بنا بر تحرکات غرب و دشمنان قسم خورده اسلام اقدام به تحریک و تفرقه میان ملت میانمار میکنند و در پی تحریک بوداییان متعصب، آنان به نسل کشی، وحشی گری، قتل و غارت اموال مردم مظلوم و بی دفاع روهینگیایی که از اتباع کشور میانمار هستند و دین آنان نیز اسلام است مبادرت می ورزند.
همچنین میانمار در حال حاضر شاهد یک پاکسازی نژادی تمام عیار می باشد انچنان که در میانه سال ۱۹۹۰ در بوسنی و هرزگوین جریان داشت و یا صهیونیست ها در حق فلسطینی ها انجام دادند.
هیچ بعید نیست که معامله ای در پس پرده، ما بین جهان غرب و استکبار و نظامیان و متعصبان بودایی جهت نسل کشی و از بین بردن مسلمان در میانمار صورت گرفته باشد

*منافع امریکا و چین در میانمار
سکوت قدرت های بزرگ دنیا از جمله آمریکا و چین و بقیه هم پیمانان در بحث بحران نسل کشی در میانمار چیزی جز منفعت و سود شخصی این قدرت ها در این حواشی را به ما یاد آوری نمیکند چرا که آمریکا قصد سرمایه گذاری و دخالت در اقتصاد و امور سیاسی میانمار را دارد پس اگر در این زمان سکوت اختیار کرده و هیچ گونه واکنشی نسبت به این حواشی از خود نشان نمی دهد گویا منافع او در گرو این حواشی و نسل کشی ها میباشد که می تواند در زمان مشخصی از این اتفاقات حداکثر بهره را ببرد و موقعیت خود را در این منطقه تثبیت نماید همچنین چنین بر می آید که آمریکا قصد دارد میانمار را در مقابل چین قرار دهد و با دخالت هایی که در امور اقتصادی میانمار انجام می دهد یا چشم داشت به منابع میانمار دارد چنین به نظر می آید که امریکا چنین سناریوهایی را با سکوتش در مقابل نسل کشی ها و خشونت ها برای این کشور برنامه ریزی کرده است.
*سیاست وحدت ملی
در این سرزمین نه چندان وسیع ۱۳۵ اقلیت قومی و مذهبی زندگی میکنند که مسلمانان با ۴ درصد جمعیت بعد از بودایی ها قرار می گیرند و پس از مسلمانان نیز مسیحی ها قرار دارند به هر حال تا یک سوم جمعیت این کشور را اقلیت ها تشکیل می دهند برخی از آنها سالهاست که با ارتش می جنگند و شماری از این اقلیت ها هم درگیر تولید مواد مخدر هستند. نظامیان خود را ضامن وحدت ملی می دانند و طی دهه های اخیر از این طریق سلطه خود را بر مردم توجیه می کنند.

*اسلام هراسی جهانی
دولت میانمار، همسو با غربی ها در چهارچوب یک سیاست جهانی هدفمند، اسلام هراسی را در همه جا تبلیغ می کند و کشتار میانمار در اصل یکی از محصولات همین اسلام هراسی است که دولت های غربی در جهت از بین بردن ریشه اسلام از این سیاست کثیف استفاده می کنند و برای همه ی دولت های دست نشانده خود چنین برنامه ای تجویز می کنند.

*سیاست تلافی جویانه بودایی ها
میانمار و به خصوص بوداییان و بالاخص متعصبان از هنگامی که طالبان به عنوان یک گروه اسلامی تندرو در افغانستان مجمسه بودا را تخریب کرد تفکرات خصمانه ای نسبت به مسلمانان این کشور به خود گرفتند و صحنه ی آشوب های ضد مسلمان در این کشور به جریان افتاد.
آشوب های دیگری نیز به علت تخریب مجسمه های بودا توسط افراد ناشناسی در ماندالیا ایجاد شد.

شدیدترین درگیری های میان بودایی ها و مسلمانان از دو ماه قبل و به بهانه تجاوز و کشته شدن یک زن بودایی به دست سه مرد مسلمان آغاز شد و به دنبال آن ماجرای اتوبوس و کشتارها و تجاوز به زن ها و تبعیدها پیش آمد.

وظیفه ی ما در قبال این جنایات هولناک چیست؟
وظیفه ی ما به عنوان یک مسلمان ایرانی و حتی به عنوان یک شهروند یا یک انسان این است که همواره تمامی ملت های مظلوم و بی دفاع را یکدل و هم صدا کنیم و همواره تمامی حقوق اساسی و حیاتی آنها را گوشزد نموده و در صورت نیاز در حد بضاعت برایشان این حقوق را فراهم نموده و یا از مجامع بین المللی درخواست کمک کنیم.
همچنین ما باید در مقابل این سکوت جهانی که همه آنها سناریوهای برنامه ریزی شده از سوی استکبار جهانی است اعلام انزجار نموده و اعتراض مان را به این نسل کشی و ظلم و ستم و کودک کشی را از طریق مجامع بین المللی به عنوان یک دولت و ملت حامی مظلوم پیگیری و مطالبه کنیم.

منابع:
http://widgets.farsnews.com
http://www.islahweb.org
http://www.mehrnews.com
http://ghasednews.ir
http://strategicreview.org

انتهای پیام/


دیدگاه برای “اسلام هراسی یا سیاست تلافی جویانه بودایی ها در میانمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.