مسئول پیروان عترت و بسیج مداحان برخوار گفت:

مداحان نقش الگوسازی و اسطوره سازی از شخصیت های کربلا را جدی بگیرند

قناد مسئول پیروان عترت و بسیج مداحان برخوار گفت: یک مداح ضمن بیان مظلومیت اهلبیت (ع) باید از شجاعت و شهامت قهرمانان کربلا بگوید؛ به بیان دیگر هم از اسارت حضرت زینب (س) و هم از شهامت او در رسواسازی یزیدیان در درون کاخ او سخن بگوید و مصادیق آنها را در جامعه امروز معرفی کند.

به گزارش چشم برخوار؛ نشست مجمع خواهران بسیج مداحان حوزه حضرت زینب (س) و پیروان عترت برخوار با حضور جمعی از مداحان شهرستان در نمازخانه سپاه ناحیه مقاومت بسیج برخوار برگزار شد.

مسئول امر به معروف بسیج خواهران ضمن بیان اهمیت جایگاه مهم و وظیفه خطیر مداحی در نشر و ترویج فرهنگ اهلبیت علیهم السلام، مداحان را به مطالعه کتاب کشته اشک به عنوان یک منبع موثق در مصیبت خوانی دعوت کرد.

قناد مسئول پیروان عترت و بسیج مداحان برخوار  خطاب به مداحان گفت: در جلسه های خود ضمن بیان مصائب اهلبیت علیهم السلام؛ بصیرت افزایی داشته باشید و چون تاجری که سعی در تبلیغ کالای خود و جذب مشتری می کند، یک مداح خوب نیز باید مشتریان زیادی را در تجارتخانه مکتب اباعبدالله الحسین (ع) جذب کند.

وی بر الگو سازی شخصیت های واقعه کربلا در جامعه امروز تأکید کرد و افزود: یک مداح ضمن بیان مظلومیت اهلبیت (ع) باید از شجاعت و شهامت قهرمانان کربلا بگوید؛ به بیان دیگر هم از اسارت حضرت زینب (س) و هم از شهامت او در  رسواسازی یزیدیان در درون کاخ او سخن بگوید و مصادیق آن ها را در جامعه امروز را معرفی کند.

این مسئول ضمن تأکید بر نقش اسطوره سازی واقعی از  شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم، خاطر نشان کرد: وقتی ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه اش اسطوره ساز رستم و زال و … است؛ ما نیز باید اسطوره های واقعی تاریخمان را با شخصیت های عاشورا تطبیق و به جوانانمان معرفی کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه اصفهان در ادامه در جمع خواهران مداح بسیج و هیئت رزندگان برخوار گفت: مداحان باید اطلاعات عالی و نابی از وقایع، تاریخ و معارف اهلبیت علیهم السلام داشته باشند تا بتوانند مطالب و پیام صحیحی را در مصائب و فضائل اهلبیت (ع) به مردم انتقال دهند.

حق شناس ار مدحان برخوار خواست: در هر موضوع و مصیبتی لازم است که ابتدا ضمن اشاره به آیات و روایت های مربوطه، مقدمه و پیامی برای آن مصیبت بیان شود به عنوان مثال در ذکر مصیبت امام حسین (ع) به روایت «کل شاکر صابر و لیس کل صابر شاکر» اشاره و بر صفت ویژه امام حسین و یارانش علیهم اسلام که همان شاکربودن است؛ تأکید و بیان کرد به همین دلیل در  زیارت عاشورا می خوانیم اللهم لک الحمدحمدالشاکرین.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: جلسه ای ارزشمند است که سخنران و مداح آن بتوانند پیام ها و درس هایی از عاشورا و مصائب امام حسین (ع) را به مردم منتقل کنند.

وی ادامه داد: مثلا در مصیبت حضرت علی اصغر (ع) علاوه بر تیر سه شعبه خوردن آن طفل معصوم باید به ظلم و ستم دشمنان اهلبیت (ع) نیز اشاره کرد و گفت: شهادت حضرت علی اصغر (ع) اتمام حجتی بود که هیچ چیزی در قساوت آن نمی توان گفت جز این که دشمنان نه دین داشتند و نه انسانیت.

در پایان این مراسم از طرف سپاه ناحیه مقاومت بسیج برخوار کتاب کشته اشک به مداحان هدیه داده شد.

انتهای پیام/زدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.