خطای دوم بعد از برجام: پناه بردن به اروپا

گاهی برخی اظهارنظر‌ها بی پرده حکایت از کمبود اطلاعات افراد می‌کند! کسانی از مسئولین دیپلماتیک و اقتصادی دولت در جریان برنامه آمریکا برای خروج از برجام (که عملا با سخنان شب گذشته ترامپ کلید خورد) گفته اند به رغم خروج آمریکا از برجام، اگر طرف‌های اروپایی بمانند ما هم هستیم!

حجت الله عبدالملکی: گاهی برخی اظهارنظر‌ها بی پرده حکایت از کمبود اطلاعات افراد می‌کند!
کسانی از مسئولین دیپلماتیک و اقتصادی دولت در جریان برنامه آمریکا برای خروج از برجام (که عملا با سخنان اخیر ترامپ کلید خورد) گفته اند به رغم خروج آمریکا از برجام، اگر طرف‌های اروپایی بمانند ما هم هستیم!

اما این دوستان توجه ندارند که:
اولا) تحریم‌های ثانویه (فراسرزمینی) آمریکا بر همه کشور‌ها سایه انداز است، چه اروپایی باشند و چه غیر اروپایی. این یعنی برای قطع رابطه نیم بند شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی با ایران نیازی به تحریم‌های مجدد اروپایی وجود ندارد! مگر اینکه دوستان ما فراموش کرده باشند که در جریان تحریم ها، بانک‌های اروپایی قریب به ۲۰ میلیارد دلار توسط آمریکا جریمه شدند، بدون اینکه اتحادیه اروپا (که خودش هم تحریم کرده بود) یک سنت بخواهد آن‌ها را جریمه کند! بدین سبب با خروج آمریکا از برجام، باقی ماندن سایر طرف‌ها اثرش “تقریبا هیج” است!
ثانیا) به لحاظ راهبردی، منافع بلندمدت کشور‌های اروپایی طرف برجام بیش از ایران به آمریکا گره خورده است و لفاظی‌های آن‌ها در دفاع از برجام، پس از خروج آمریکا از این معاهده دیری نمی‌پاید!

راه حل همان اقتصاد مقاومتی است که دوستان عزیز ما در دولت با توهم اثربخشی اقتصاد مذاکراتی و به امید آمریکا و غرب کنارش گذاشتند …

پ. ن: هدف اصلی آمریکا از طرح این مباحث، سوق دادن ایران به سمت اروپاست، اروپایی که همنوا با آمریکا خواستار مذاکره با ایران در خصوص برنامه‌های منطقه‌ای و موشکی است!دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.