یک میلیارد تومان اعتبار به حوزه مشاغل خانگی اختصاص‌یافته است

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار با بیان اینکه نرخ بیکاری در برخوار ۷/۱ دهم درصد می‌باشد، گفت: یک میلیارد تومان اعتبار به حوزه مشاغل خانگی در این شهرستان اختصاص‌یافته است.

به گزارش چشم برخوار؛کریم علی‌نقی با اشاره به فعالیت‌های انجام‌ شده در حوزه اقتصادی مقاومتی اظهار کرد: با توجه به اینکه وزارت تعاون به‌صورت مستقیم با حوزه اشتغال و تولید در ارتباط است و در صف مقدم این موضوع مهم قرار دارد می‌طلبد فعالیت‌های قابل‌توجهی در این زمینه صورت بپذیرد.

وی با بیان اینکه دو مرکز کاریابی در سطح شهرستان برخوار با مجوز رسمی مشغول فعالیت و معرفی افراد جویای کار به صنایع هستند، افزود: با توجه به شعار سال «اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید»، برنامه‌ریزی‌های کاربردی و عملیاتی با ساز و کار جدید در این زمینه انجام شده است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار با بیان اینکه امسال در سه سطح مختلف به حوزه تولید و اشتغال شهرستان پرداخته‌ایم، ادامه داد: پرداختن به مشکلات صنایع در حوزه شهرستان و اگر در خود شهرستان قابل‌حل و فصل نبود با ارسال آن به استان در قالب کارگروه‌های مختلف از جمله تسهیل و اشتغال مشکل را حل کنیم و اگر در سطح استانی نیز حل نشد به سطح کشوری ارجاع دهیم تا بتوانیم با فعال‌سازی چرخه صنایعی که هم‌اکنون فعال نیستند یا نیمه فعال‌اند زمینه اشتغال را برای جوانان جویای کار فراهم کنیم.

علی‌نقی با بیان اینکه انعکاس مشکلات صنایع نقش بسزایی در کمک به حل‌وفصل شدن آن‌ها دارد، تصریح کرد: دو طرح تکاپو و حرکت از جمله برنامه‌هایی است که دولت از اواخر سال گذشته بر روی آن تأکید بسیاری داشت.

وی گفت: اساس دو طرح تکاپو و حرکت بر این مبنا است که رشته‌ها و طرح‌هایی را که دارای مزیت هستند احیا شوند و مشکلات آن صنعت، از ابتدای زنجیره تولید تا انتهای آن بررسی و حل شود.

رییس اداره کار برخوار با بیان اینکه وزارت تعاون در حال اجرای برگزاری طرحی به نام کارورزی است، گفت: جوانانی که از مقطع کاردانی تا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند با رعایت پیش‌شرط‌های لازم با مراجعه به سایت کارورزی (https://karvarzi.mcls.gov.ir) و ثبت‌نام کردن در این سایت می‌توانند از مزایای این طرح برخوردار شوند.

وی ادامه داد: دولت پس از بررسی لازم کسانی را که در سایت کارورزی ثبت‌نام کرده‌اند و شرایط لازم را کسب کرده‌اند با معرفی آن‌ها به واحدها و صنایع که به نیروی کار نیازمند هستند تا شش ماه به‌صورت کارورز مشغول به فعالیت می‌شوند تا تخصص لازم را یاد بگیرند و در این مدت دولت یک‌سوم حقوق را هر ماه به آن‌ها پرداخت می‌کند.

علی‌نقی گفت: اگر هر واحد صنعتی که، افراد جویای کار را که دولت به آن‌ها معرفی می‌کند، مشغول به کار کند، دولت نیز حدود دو سال حق بیمه سهم کارفرما را پرداخت می‌کند و این تنها یکی از مزایای طرح کارورزی است.

وی تصریح کرد: جمعیت کارگری برخوار نزدیک به ۳۰ هزار نفر است و بالای دو هزار واحد کوچک و بزرگ تولیدی فعال در سطح شهرستان وجود دارد که با ظرفیت ۵۰ تا ۱۰۰ درصد فعالیت می‌کنند.

رییس اداره کار برخوار با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۷۰ نفر برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کرده بودند، یادآور شد: مشاغل خانگی به علت ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند کمک بسزایی در تأمین اقتصاد خانواده داشته باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته پرداخت تسهیلات به ایجادکنندگان مشاغل خانگی هدفمند نبود از هدفمندی این مشاغل در امسال بر اساس بخشنامه‌های ابلاغی خبر داد و گفت: امسال در حوزه مشاغل خانگی به افرادی تسهیلات پرداخت می‌شود که مانند یک کارفرما برای چند نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد کرده باشد یعنی به ازای هر نفری که مشغول کرده، پنج میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌شود.

علی‌نقی یادآوری شد: طرح اشتغال فراگیر قسمت‌های مختلفی دارد که برنامه‌ریزی‌شده است فعلاً بر اساس طرح (کارورزی) آن، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط در کل کشور مشغول به کار شوند. به همین خاطر در سطح شهرستان برخوار اطلاع‌رسانی خوبی در این زمینه صورت پذیرفته تا حدی که نزدیک به ۳۰ عدد از صنایع این شهرستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۵۰ کارورز از شهرستان برخوار در سامانه ذکر شده ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بعد از اینکه شرایط آن‌ها بررسی شد و مورد تائید قرار گرفتند بر اساس استعدادی که دارند به صنایع مربوطه برای طی مراحل بعدی معرفی خواهند شد

رییس اداره کار برخوار با تأکید بر اینکه دولت از صنایع داخلی که موجب اشتغال جوانان می‌شوند و همچنین با ارائه محصولات با کیفیت زمینه رشد و پیشرفت کشور را فراهم می‌کنند به‌شدت حمایت می‌کند و خواهد کرد، بیان داشت: بسیاری از صنایع مشکل قاچاق کالا را زمینه رکود خود می‌دانند که دولت در این حوزه هم اقدامات بسیار خوب و قابل‌توجهی از خود نشان داده است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری شهرستان برخوار ۷/۱ دهم درصد می‌باشد و سومین شهرستان استان اصفهان بعد از آران و بیدگل و نطنز هستیم که کمترین نرخ بیکاری را داریم، خاطرنشان کرد: تک‌نرخی بودن آمار بیکاری در شهرستان برخوار بسیار خوشحال‌کننده است و در تلاش هستیم که این درصد اعلام شده را نیز کاهش دهیم.

علی‌نقی گفت: بیش از یک میلیارد تومان اعتبار به حوزه مشاغل خانگی که در بالا توضیح آن داده شد اختصاص یافته است و بانک‌های عامل آن نیز در سطح شهرستان برخوار مشخص‌شده‌اند اما فعلاً در مرحله تشکیل پرونده از سوی افراد متقاضی که دارای شرایط لازم بوده و در سایت مشاغل خانگی ثبت‌نام کرده‌اند، هستیم.

انتهای پیام/جویا آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.