آیت الله حاج شیخ مسلم داوری یکی از این بزرگان و علمای شهرستان برخوار و اهل شهر دولت آباد است، کسی که امروز عنوان پدر علم رجال را بر او نهاده اند و در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.

به گزارش چشم برخوار؛ شهرستان برخوار مهد پرورش بزرگان، علما و نخبگان علمی و ورزشی بوده و هست، شهرستانی که از دل آن بزرگ مردان و زنانی تربیت شده اند که امروز نامی آشنا برای مردم کشور و حتی کل جهان دارند.

آیت الله حاج شیخ مسلم داوری یکی از این بزرگان و علمای شهرستان برخوار و اهل شهر دولت آباد است، کسی که امروز عنوان پدر علم رجال را بر او نهاده اند و در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.

آیت الله شیخ مسلم داوری در شهر دولت آباد، در سال ۱۳۲۲ هـ.ش در یک خانواده مومن و متدین و مذهبی دیده به جهان گشود. پدرشان مرحوم کربلایی صمد داوری، یکی از شیفتگان اهل بیت علیهم السلام و از خدمتگزاران مردم شریف آن خطه و مادرشان نیز از دوستداران و محبان اهل بیت علیهم السلام بودند.

در حال حاضر شاگردان و دانشمندان زیادی از محضر وی استفاده کرده اند و بنا به گفته بسیاری از شاگردان وی، وجه تمایز آیت الله داوری نسبت به دیگر علماء را می توان در دقت علمی و عمق نظر زیاد و دیدگاه خاص وی نسبت به سخنان فقهاء و برخورداری از روشی نوین در تدریس و همچنین در علم حدیث و رجال و اختلافات طبقات در آن ها نسبت داد که از این حیث بسیار بی نظیر بوده و یکی از اساتید مطرح در این علوم هستند.

این عالم گرانقدر دارای تالیفاتی مهم و ماندگار در زمینه های مختلف است که هر یک به نوبه خود زبانزد محافل علمی حوزه و دانشگاه هستند.

به سراغ آیت الله داوری رفتیم تا علاوه بر معرفی بیشتر این استاد حوزه و دانشگاه به مردم شهرستان، با آثار و افتخارات وی آشنا شویم.

تا پایان با ما باشید:

چشم برخوار: مختصری درباره سابقه تحصیلی و علمی تان بفرمائید؟

بعد از تکمیل دوره ابتدائی، به تحصیل دروس حوزوی پرداختم و مقدمات علوم حوزوی را در شهر اصفهان (مدرسه نیم آور) به مدت پنج سال تا تکمیل لمعتین نزد اساتيد مشهور آن دوره قرار گرفتم.

بعد از آن به دستور مراجع به نجف اشرف عزيمت كردم زیرا در آن زمان محصلین ممتاز را از شهرهای مختلف ایران به هزینه خود به نجف اشرف برای ادامه تحصیل اعزام می کردند و بنده یکی از کسانی بودم که به نجف اشرف برای ادامه تحصیل عزیمت کردم و در آنجا سطح عالی را تکمیل و بحث خارج را نزد فقهاء بزرگ آن حوزه مبارک گذراندم.

در بحث خارج اصول و فقه آیت الله العظمی خوئی (رحمه الله علیه) یک دوره کامل اصول و فقه از بحث صلاة تا آخر مباحث فقهی ایشان شرکت کردم.

ضمن حضور در بحث استاد، خود نیز مشغول به تدریس بحث خارج در نجف اشرف بودم. همچنین دروسی نیز در محضر مراجع عالی قدر آن زمان همچون حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (رحمة الله علیه) و در درس اصول حضرت آیت الله العظمی سید محمود روحانی (رحمة الله علیه) به مدت دو سال شرکت کردم.

بنده از همان اوائل تحصیل خود در نجف اشرف مشغول به تدریس کتاب های حوزوی مانند علوم عربی و فقه و اصول و عقائد شدم و بعد از آن تدریس سطح عالی فقه و اصول را سال ها ادامه دادم تا این که شاگردان زیادی را -که بعضی از آنها هم اکنون جزو نخبگان حوزه هستند- آموزش و پرورش دادم.

تدریس بحث خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه نجف اشرف سال ها ادامه دادم تا اینکه بنا به دلایلی مجبور به ترک سرزمین و بارگاه مقدس حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام و حوزه کهن نجف اشرف شدم و در میهن خود ایران و شهر مقدس قم (حرم اهل بیت علیهم السلام) مستقر و مشغول به تدریس بحث خارج اصول، فقه، رجال و تفسیر شدم.

 در حال حاضر شاگردان و دانشمندان زیادی از محضر وی استفاده کرده اند و بنا به گفته بسیاری از شاگردانشان، وجه تمایز ایشان نسبت به دیگر علماء را می توان در دقت علمی و عمق نظر زیاد و دیدگاه خاص ایشان نسبت به سخنان فقهاء و برخورداری از روشی نوین در تدریس ایشان و همچنین در علم حدیث و رجال و اختلافات طبقات در آنها نسبت داد که از این حیث بسیار بی نظیر هستند و یکی از اساتید مطرح در این علوم می باشند. ایشان دارای تالیفاتی مهم و ماندگار در زمینه های مختلف هستند که هر یک به نوبه خود زبانزد محافل علمی حوزه و دانشگاه می باشند.

چشم برخوار: تالیفات خودتان را نام ببرید؟

1- أصول علم الرجال بين النظرية والتطبيق ، ج 1 و2.

تقريراً لبحث سماحة آية الله الحاج الشيخ مسلم الداوري
تأليف: الشيخ محمّـد علي صالح المعلّم
تصحيح: الشيخ حسن العبودي
الطبعة: الثانية 1426 هـ / 2005 م

از امتیازات مهم کتاب می توان  به موارد زیر اشاره کرد :

1- در اين كتاب بحث هاى علمي دقيق در تصحيح بسيارى از راويان و روايات شده است، به خصوص روايات كتب أربعه ، تصحيح و دفاع از كتب و اصول روائى مهم و بيان راههاى علمى دقيق در اعتبار روايات و خروج آن ها از ضعیف بودن.
2- تصحيح كردن بسيارى از كتب و پی بردن و كشف كردن راه هايى كه بتوانيم به روايات آن ها عمل كنيم از جمله آن كتاب (مستطرفات‌ السرائر) كه بحث آن  نزد حضرت آية الله العظمى خوئى رحمة الله عليه عرضه شد و ايشان اين تحقيق را بسيار خوب و مورد قبول دانستند.
3- اولين بار بحث در باره ى موسوعات روائی مهم مانند وسائل و مستدرك و … و بحث در باره آن ها از حيث مؤلف، روش و مضمون آن ها و بیان روش تمييز دادن آنچه که مي توان اعتماد كرد بر آنچه که غير معتمد است.
4- جمع آورى اسناد روايات و همچنین اسماء راويانى كه مورد توثيق هستند از كتاب هايى كه دليل بر توثيق رواة و احاديث آن ها است مانند تفسير على بن ابراهيم قمي و مستثنى از كتاب نوادر الحكمة و مشايخ ابن قولويه و نجاشي و آن هايى كه مشايخ ثقات را از آنها روايت كرده اند و …
5- بررسي و تحقيق مسالة توثيقات عامه به نحو دقيق و علمى.
6- بحث كامل در باره چهارده شخص از بزرگان راويان از ائمة عليهم السلام كه هر كدام از آن ها احاطه كامل بر روايات احكام دارند و بيان اقوال علماء رجال درباره آنها و تحقيق در توثيقات و تضعيفات آن ها. همچنین رفع اشكلات زيادي كه در آن ها شده است و روش پاسخ دادن به آنها از دیگر مزاياى كتاب است كه خواننده محترم هنگام مطالعه ملاحظه خواهد كرد . شایان ذکر است به خاطر اهميت اين كتاب نزد علماء و محققان، سالیانی است که این کتاب در بسيارى از حوزه ها و دانشگاه ها به عنوان منبع تدريس اساتيد حوزه  و دانشگاه قرار دارد.

2ـ التقية في فقه أهل البيت (عليهم السلام) ج 1 ـ 3.

تقريراً لبحث سماحة آية الله الحاج الشيخ مسلم الداوري
تأليف: الشيخ محمّـد علي صالح المعلّم
الطبعة: الاُولى 1420 هـ

اين كتاب فقهي استدلالى است كه يكي از مهم ترين مسائل فقهى شيعه را كه تقيه است مورد بحث قرار داده و از اول كتاب طهارت تا آخر كتاب ديات كه تقيه در آن است بحث شده است. حضرت استاد محقق آیت الله داوري دام ظله متعرض موارد تقيه در همه ابواب فقهي مختلف مي شوند و  از طریق استناد و استدلال از قران مجيد و روايات اهل البيت عليهم السلام بیان می کنند كه در كدام يك از اين مسائل و فروع تقيه، واجب يا جائز است و در كدام موارد جائز نيست. در مقدمه كتاب بحثی تاریخی از تقيه از زمان انبياء سابقين عليهم السلام و اولياء و مصلحين قبل از اسلام و در زمان نبي اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و بعد از وفات آن حضرت و بعد از آن آورده شده است و در ادامه معناى لغوي و اصطلاحي تقيه را بيان نموده و استدلال بر مشروع بودن و واجب بودن آن ها به ادله اربعه  را توضیح داده اند.

3- العدالة في‌ فقه‌ أهل‌ البيت (عليهم السلام) . .

تقريراً لبحث سماحة آية الله الحاج الشيخ مسلم الداوري
تأليف: الشيخ محمّـد علي صالح المعلّم
تحقيق: الشيخ حسن العبودي
الطبعة: الاُولى 1425هـ / 2004 م
اين كتاب شامل بر مباحث فقهي است كه مختص به مساله عدالت است كه از مهمترين موارد آن مي توان به امتيازات زير اشاره كرد:
1- بيان مفهوم عدالت كه مناقشه در اقوال وارده بر آن شده است.
2- بحث و تحقيق بر آنچه عدالت را خدشه دار می كند از گناهان كبيره و يا اصرار بر گناهان صغيره و یا ترك آنچه خلاف مروت است.
3- بحث در باره توبه و بیان اینکه آيا عدالت  با توبه كردن بر می گردد یا خیر.
4- بحث در باره راه هايی كه با آن عدالت ثابت مي شود .
5- بحث  در مورد عدالت اجتماعي  در مقدمه کتاب .

4- إيضاح الدلائل في شرح الوسائل ج1 .

تقريراً لبحث سماحة آية الله الحاج الشيخ مسلم الداوري
تأليف: السيد عباس الحسيني ، والشيخ محمد عيسى البناي .
الطبعة: الأولى 1427هـ / 2006 م

اين كتاب شرحى است بر كتاب وسائل الشيعه كه مؤلف آن شيخ حر عاملي اعلى الله مقامه الشريف و آنچه اين شرح را داراى امتياز كرده است عبارتند از:
1- بحث در دلالت روايات (فقه الحديث).
2- بحث در اشخاص سند روايات به طور تفصيلى.
3- شامل بر قواعد مهمه در تعريف عدة و تمييز مشتركات و اصطلاحات صاحب وسائل.
4- بيان طرق : طريق سند شيخ صدوق رحمة الله عليه و همچنین شيخ طوسى رحمة الله عليه و غير آنها به روايات.
5- بيان قواعدى كه مي توان روايات را با آنها تصحيح كرد.
6- شرح هر باب و بيان اقوال امامية و اهل سنت در آن ها و بيان اقوال علماء در هر حكم به نحو تفصيلى.

7-شامل بر يك جدول در خصوص ترجمه رواة در آخر كتاب.

5ـ النبي الأعظم صلى الله عليه وآله ووجوده النوري .

تأليف: آية الله الشيخ مسلم الداوري
تحقيق: موسسة الامام الرضا عليه السلام للبحث والتحقيق العلمي
الطبعة: الاُولى – 1429هـ / 2008 م

امتیازهای کتاب:

1. أنّه أوّل كتاب يتناول بشكل مستقلّ الأحاديث الدالّة على: أنّ أول الخليقة هو الوجود النوري للنبي الأعظم محمد (صلى الله عليه و آله) ، مع ذكر الشواهد والمؤيّدات بشكل موسّع وعلمي رصين.
2.ـ استكشاف اتّفاق المسلمين على الحقيقة النورية للنبي الأعظم (صلى الله عليه و آله) .
3. الإشارة إلى مراتب الوجود النوري للنبي الأعظم (صلى الله عليه و آله) وخصائص مقامات هذا الوجود والتي من شأنها أن تعيد للأمّة وحدتها وكرامتها لو رُجع إليها وفُهمت بشكل سليم، كما أراد الله تعالى ذلك.
4. تفنيد الشبهات المثارة في بعض موارد البحث، وردّ شبهة الغلوّ وغيرها مما يمكن أن يخطر في بعض الأذهان القاصرة عن فهم مقام النبيّ الأعظم (صلى الله عليه و آله) ببيان واضح ودقيق.

6ـ زیارة عاشوراء، تحفة من السماء .

تأليف: السيد عباس الحسيني
بحوث سماحة آية الشيخ مسلم الداوري الاصفهاني دام ظله
تحقيق: موسسة الامام الرضا عليه السلام للبحث والتحقيق العلمي
الطبعة: الثالثة – 1436 هـ / 2014 م
وهو كتاب يتناول البحث عن زيارة عاشوراء من جهة السند وتصحيح المتن الموجود في نسخ كامل الزيارات، ومصباح المتهجد، والجواب عن الاشكالات الواردة على هذه الزيارة وهي عشرة امور، ثم بيان كيفية زيارة عاشوراء، وبيان الملحقات وهي الشعائر الحسينية.

ومن امتيازات الكتاب:

1. التحقيق في سند زيارة عاشوراء وبيان إنه من الأحاديث القدسية المعتبرة.
2. إستعراض الشبهات حول الزيارة والجواب عنها.
3. بيان الكيفيات الواردة في قراءة زيارة عاشوراء والمنتخب منها.
4. بيان حكم: الشعائر وتعظيمها، المأتم الحسيني، إنشاد الشعر، لبس السواد، لطم الخدود والصدور وشق الجيوب، المشي إلى الزيارة، إطعام الطعام، سقى الماء، الصرخة، البكاء و…

چشم برخوار: چه کتبی در دست  چاپ و تحقیق دارید؟

کتاب تفسیر القرآن الکریم، دوره اصولیه کامله، رسائل فی أسانید الزیارات، کتاب الطهاره، کتاب الخمس، کتاب الحجّ، کتاب الاجتهاد و التقلید و مجموعه من الرسائل فی بعض القواعد الأصولیه و الفقهیه از جمله کتاب هایی است که در مرحله چاپ و یا تحقیق بر روی آن ها هستم.