رئیس اتاق اصناف:

مُنبت کاران بُرخوار از کمترین حمایت مسئولان بی بهره اند

رسته منبت برای استفاده روی چوب برای انجام منبت نیاز به نفت دارند اما متاسفانه اکثر کارگاه ها از این ماده اولیه بی بهره اند و این در حالی است که با پیگیری هایی که انجام شده مسئول مربوطه اعلام کرده است ما قانونی برای ارائه نفت برای استفاده روی چوب نداریم؛ آیا این یعنی حمایت از تولید و اشتغال؟!

به گزارش چشم برخوار؛ صنعت مبل سازی در سال ۱۳۵۳ توسط سید احمد میریونسی به عنوان نجار، منبت کار و مجتبی ارفع الرفیعی به عنوان سرمایه گذار وارد شهر دولت آباد شد.

این رشته هنری در شهر دولت آباد قدمتی دیرینه دارد و حدود ۷۰۰ نفر در این شهر به این شغل امرار معاش می کنند. این رشته هنری به توجه مسئولان و تبلیغات گسترده نیاز ضروری دارد؛ چرا که هنوز بعد از گذشت سال ها صنعت مبل شهرستان برخوار (دولت آباد) پیشرفت چندانی نکرده است.

علی فتاحی رئیس اتاق اصناف و رئیس اتحادیه منبت کاران برخوار نیز به برخی مشکلات این هنر در شهرستان اشاره کرده و با بیان این که منبت کاران از کمترین امکانات و ابزار کار خود که همان نفت است بی بهره اند، با ارائه راهکارهایی خواستار رسیدگی هر چه بیشتر مسئولان به این هنر در شهرستان برخوار شده است.

مهم ترین مشکلات رسته منبت در شهرستان برخوار را بفرمایید؟

شهر دولت آباد با داشتن ۲۵۰ کارگاه منبت و تولید مبل از کوچک ترین حمایت مسئولان بی بهره است.

رسته منبت برای استفاده روی چوب برای انجام منبت نیاز به نفت دارند اما متاسفانه اکثر کارگاه ها از این ماده اولیه بی بهره اند و این در حالی است که با پیگیری هایی که انجام شده مسئول مربوطه اعلام کرده است ما قانونی برای ارائه نفت برای استفاده روی چوب نداریم؛ آیا این یعنی حمایت از تولید و اشتغال؟!

این رسته از کوچک ترین حمایت یعنی نفت که سرمایه کشور ما است، بی بهره اند، پس مسئولان چه کمکی می خواهند در امر تولید داشته باشند؟

تاکنون پیگیری ها در این زمینه بی نتیجه بوده است، البته با نامه نگاری هایی که به حاجی دلیگانی نماینده برخوار در مجلس داشته ام، نماینده نیز نامه بنده را به وزیر نفت ارسال کرده اند، قول هایی در این زمینه داده شده که هنوز جامه عمل نپوشیده است.
رسته منبت به عنوان یک رسته تولیدی و صنایع دستی تاکنون هیچ تسهیلاتی از هیچ نهاد حمایتی (اداره کار و صنایع دستی)، دریافت نکرده اند که پیشنهاد می شود با توجه به رکود بازار، به این قشر کم درامد و هنرمند وام های کم بهره تزریق شود که حداقل کمکی به این رسته شود.

منبت دولت آباد از سهمیه بیمه هفت درصد کارفرماین بی بهره اند؛ یعنی تامین اجتماعی دولت اباد سهمیه ای برای بیمه ای رسته ندارد، همچنین اگر پرداخت بیمه یک روز به تعویق بیفتد، بیمه فرد مذکور کاملا قطع خواهد شد.

اقدامات شما برای حل مشکلات منبت کاران چه بوده است؟ چه پیشنهادها و درخواست هایی در این زمینه به مسئولان شهرستان دارید؟

از مسئولان شهرستان خصوصا تامین اجتماعی و نماینده مردم شهرستان در مجلس این درخواست را دارم که در این زمینه پیگیری هایی انجام شود که حداقل بیمه این رسته حل شود، البته در این زمینه مکاتباتی صورت گرفته که تاکنون نتیجه گرفته نشده است؛ چرا که ما به طور کلی در زمینه سوخت مشکل داریم به گونه ای که در حال حاضر نیز تعدادی از رسته های شغلی برای فصل زمستان با مشکل مواجه هستند.

خدمات اتاق اصناف برخوار برای رسته منبت کاران در زمینه رسیدگی به تخلفات صنفی و پروانه کسب و… چه بوده است؟

وظیفه بنده ساماندهی رسته های صنفی و رسیدگی به تخلفات صنفی و صدور و تمدید پروانه کسب و پیگیری برخی از مشکلات صنفی است که در طول چند سال فعالیت خود، روند رسیدگی به گونه ای بوده است که حتی یک پرونده منبت کاری که مبل به متقاضیان داده برای جریمه به تعزیرات نرفته است.

با توجه به مشکلات مبل سازان و خریدارن که بعضا با توجه به عدم کیفیت یا برخی مشکلات دیگر به وجود می آید، همه این شکایت ها (صددرصد) در اتحادیه حل شده به گونه ای که از ۴۰ شکایتی که سال گذشته و شکایت هایی که امسال داشتیم، همه در اتحادیه به نتیجه رسیده و متخلفان برای جریمه به مراجع رسیدگی (اداره تعزیرات) ارجاع داده نشده اند.
در بحث ساماندهی این افراد ( پروانه کسب ) نیز نهایت تعامل را داشته ایم و هیچ فردی را با اخطار و ابلاغ؛ مجبور به اخذ پروانه کسب نکرده ایم؛ به طوری که هم اکنون حدود ۶۵ درصد آن ها فاقد پروانه کسب هستند که هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده اند و ما هم همکاری با آن ها داشته ایم؛ کما این که این آمار نشان دهنده ضعف بنده به عنوان مسئول یا نداشتن همکاری مناسب با این افراد بوده است.
در رابطه با موضوع دارایی این رسته همیشه پیگیر مشکلات دارایی آن ها بوده و از طریق نماینده اتاق اصناف در اداره دارایی؛ همیشه به صورت ویژه پیگیر بحث منبت بوده ایم و مانع از رسیدن آسیبی به این رسته شده ایم.

همچنین با پیگیری های ما در سال های قبل، آزمون های منبت کاری به منظور ارائه مدرک فنی حرفه ای در دولت اباد و دستگرد برگزار شد، آن هم به صورت خیلی ساده و به گونه ای که با کمک فنی و حرفه ای شهر دستگرد، به ۱۷۰ نفر مدرک فنی حرفه ای داده شد و اکثر آن ها بیمه تامین اجتماعی شدند.

منبت کاری دولت آباد (19)منبت کاری دولت آباد (1)منبت کاری دولت آباد (2)منبت کاری دولت آباد (3)منبت کاری دولت آباد (4)منبت کاری دولت آباد (13)منبت کاری دولت آباد (12)منبت کاری دولت آباد (11)منبت کاری دولت آباد (14)منبت کاری دولت آباد (15)منبت کاری دولت آباد (16)منبت کاری دولت آباد (18)منبت کاری دولت آباد (17)منبت کاری دولت آباد (6)منبت کاری دولت آباد (7)منبت کاری دولت آباد (8)منبت کاری دولت آباد (10)منبت کاری دولت آباد (9)

انتهای پیام /


4 دیدگاه برای “مُنبت کاران بُرخوار از کمترین حمایت مسئولان بی بهره اند
  1. تمامی منبتکاران دولت اباد ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ در ۲:۵۰ ب.ظ - پاسخ

    باعرض سلام .اقای فتاحی شما به هیچ وجه نمی توانید به منبتکاران بگوید پروانه کسب بگیرید به دلیل اینکه سازمان صنایع دستی کل کشور واستان اصفهان نامه ای راتایید کرده اند که کسانی که پروانه صنایع دستی منبتکاری راداشته باشند نیازی به گرفتن پروانه کسب ندارند .درضمن خیلی هاپروانه کسب ندارند اررفقای نزدیک خودتان هستند چرابه خام فروشانی که مبل ازقم برای فروش میاورند نمی گویید که بیایند پروانه کسب بگیرند ………به خاطر رفاقت

  2. تمامی منبتکاران دولت اباد ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ در ۳:۱۴ ب.ظ - پاسخ

    باعرض سلام .اقای فتاحی مشکل مانفت نیست مشگل ما رفقای شماهستند که مبل خام ازقم فروش میاورند .ومار ازکاربیکار کرده اند.

  3. باسلام خدمت همه منبت کاران من نمیدونم این علی فتاحی دیگه بابد چیکاربرای این منبت کاران بکنه واقعا که نه تنها علی فتاحی بلکه هیچ مقامی حتی فرماندارهم نمی تونه جلوگیری کنه ازمصنوعات دیگرشهرستانها چطورمصنوعات دولت اباد به شهرهای دیگر ازجمله کرمان تبریز تهران ارسال میشود ولی محصولات سایرشهرها به دولت اباد نیایداین یک امرمحاله امادرمورداین موردکه میگید علی فتاحی نمیتونه به خاطرنداشتن پروانه کسب به خاطر نامه صنایع دستی برخورد کنه اولا این مورد رایک بچه هم میتونه تشخیص بده داشتن یانداشتن پروانه کسب ربطی به اداره صنایع دستی نداره براساس قوانین نظام صنفی است که مصوب مجلس شورای اسلامی است این حرف شما مثل اینه یک منبت کاربیادتوکاریک طلاسازشرکت کنه اون نامه صنایع دستی هم یک درخواستی بوده ازاتاق اصناف ایران بوده ودخواستی بوده که ازاتاق اصناف ایران درخواست کرده بارسته صنایع دستی باتوجه به جایگاه انها مدت ۳ماه اعطاف بیشتری داشته باشه که اون نام تاریخ دوسال پیش بوده درضمن خودعلی فتاحی عضواتاق اصناف ایرانه براین قوانین بهتر مشرف هست البته این علی فتاحی هرچه شمامنبت کاران بهش بگید حقشه باید شماها ایناروبهش بگید که اینقدر ازتون حمایت نکنه

  4. باسلام من دیگه نمیدونم این علی فتاحی چیکارباید کند مگه میشه شماکاربرای دیگرشهرها ازجمله کرمان تبریز تهران و‌‌‌….بفرستید ولی کارمثلا قم یادیگرشهرها به دولت اباد نیاید علی فتاحی که هیچ هیچ مقام مسئول دبگری نمیتواند این کاررابکند دوما تااونجایی که مامیدونیم هرنهاد یاهرسازمانی یک وظیفه ای دارد اداره صنایع دستی وظیفه اش صدور پروانه صنایع دستی است واتحادیه وظیفه اش صدور پروانه کسب میباشه وهیچ کدام ازاین دونهادنمیتوانند درکاریکدیگر دخاات کنند چون قانون شرح وظایفشون رامشخص کرده البته علی فتاحی هرچی بکشه حقشه چون ازاول تاحالا خیلی بااین منبت کارها تعامل داشته من نمیدون این بنده خدادیگه باید چیکاربراشون بکنه علی اقاحقته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.