مسئول تحلیل بسیج دانشجویی برخوار:

تاکید آیه های قرآن بر معنای اقتصاد مقاومتی/اقتصاد مقاومتی، ریاضت اقتصادی نیست

برای موضوع اقتصاد مقاومتی به قرآن شریف که مراجعه کرده و کسب تکلیف کنیم در جواب خود با آیه « ان الله لا یحب المسرفین» مواجه خواهیم شد و این نکته از نظر پنهان نخواهد ماند که اقتصاد مقاومتی در حقیقت بسته پیشنهادی شریعت قرّاء برای جامعه اسلامی است که در سایه آن می توان به بی نیازی از دشمنان دست یافت.

به گزارش چشم برخوار؛ سید امیررضا حسینی در جمع نمازگزاران دولت آباد در روز جمعه گفت: یکی از عوامل بسیار مؤثر در شکل گیری نهضت اسلامی در دوران انقلاب، وابستگی کشور به دول غربی به نهایت درجه خود بود که این امر سبب از بین رفتن خودکفایی کشور در تمامی عرصه ها و نیازمندی کشور به دول استعماری شد.

مسئول تحلیل بسیج دانشجویی شهرستان برخوار افزود: این موقعیت که نتیجه سیاست های استعماری غرب به رهبری آمریکای جنایتکار بود، به لطایف الحیل باعث از بین رفتن چرخ تولید در کشور شد؛ سیاست هایی استعماری که طرح خیانت آمیزی موسوم به طرح اصلاحات ارضی یکی از آنان به شمار می رفت.
وی عنوان کرد: پس از پیروزی نهضت شکوهمند انقلاب اسلامی و بالأخص در دوران هشت ساله دفاع مقدس، میزان اهمیت خودکفایی در کشور و خصوصاً در صنایع استراتژیک مثل صنایع دفاعی – موشکی، گندم و… به وضوح بر همگان آشکار شد و به این ترتیب از ابتدای انقلاب، نهادهای انقلابی مانند جهاد سازندگی و جهاد کشاورزی با هدف بی نیازی از غرب در نیاز های اساسی و از بین بردن فقر و گرسنگی تشکیل شد.
حسینی ادامه داد: تشکیل این نهادها رویکرد مسئولان نظام را در قبال کاهش آسیب پذیری کشور در برابر حملات اقتصادی دشمن به خوبی نشان می دهد؛ چرا که کاهش وابستگی به دیگر کشورها، اصلی پذیرفته شده در بین تمامی ملت ها به حساب می آید و فرهیختگان هر کشوری به خصوص جوانان تحصلیکرده، در همین راستا تلاش می کنند.
این دانشجوی بسیجی گفت: در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه جدید « اقتصاد مقاومتی » به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفت.

وی اظهار کرد: این واژه اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال ۱۳۸۹ مطرح شد که در همین دیدار، مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتی » را معنا کردند و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی و نیز دو دلیل « فشار اقتصادی دشمنان » و « آمادگی کشور برای جهش » معرفی کردند.
عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان افزود: ایشان در دیداری با دانشجویان فرمودند: « اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد. »
وی با اشاره به این که کشوری که دارای اقتصادی مقاوم و بومی است به راحتی در برابر دشمن توان ایستادگی و مقابله دارد؛ یادآور شد: اقتصاد مقاومتی از ارکان رکینی تشکیل شده است.
حسینی مقاوم بودن اقتصاد را اولین رکن اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: از دیدگاه کارشناسان اقتصادی، نخستین زمینه رسیدن به اقتصاد مقاومتی، مقاوم بودن اقتصاد از تمامی جهات مثل نفوذ، تحریم و … است؛ چرا که این مقاومت سبب خواهد شد که دشمن هر زمان که خواست نتواند به درون کشور با ابزار اقتصاد نفوذ کند.
این جوان بسیجی به استفاده از همه‌‌ى ظرفیتهاى دولتى و مردمى به عنوان رکن دوم اشاره کرد و افزود: یکی از شروط مقاوم سازی اقتصاد و عمل به سیاست های اصل ۴۴، اتکا به مردم و کارگاه های زود بازده و بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: این امر با میدان دادن به مردم و اعتماد و اعتقاد به ظرفیت های داخلی قابل تحقق خواهد بود؛ همچنان که از دیگر پیش شرط های اقتصادی مقاوم، پیگیری، برخورد و مقابله با مفاسد خرد و کلان اقتصادی است چون مادامی که اقتصاد کشور مبتلا به فساد و رانت خواری باشد نمی توان توقع تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور را داشت.
حسینی حمایت از تولید ملى را رکن سوم دانست و اظهار کرد: یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتى، حمایت از تولید ملى است؛ چه در عرصه صنعت و چه در زمینه های کشاورزى، اما متأسفانه امروزه شاهد واردات بی رویه در بسیاری از محصولات به درون کشور هستیم، واردات محصولاتی که بسیاری از آن ها در داخل کشور تولید می شود و چه بسا کیفیت و قیمت محصولات داخلی به مراتب از نمونه خارجی آن بهتر باشد.

برای مثال واردات فولاد از کشورهای خارجی نمونه ای از این واردات غیرضروری است، در حالی که صنعت فولاد سازی کشور که قطب آن در استان خودمان قرار دارد، به اذعان کارشناسان داخلی و خارجی، قیمت و کیفیت آن به مراتب از فولاد تولیدی در کشورهای دیگر بهتر است.
از دیگر نمونه های قابل توجه، واردات بی رویه البسه و پوشاک است، نباید فراموش کرد که پوشاک و لباس مردم یک کشور، یکی از مؤلفه های نشان دهنده فرهنگ و نوع تفکر آن ملت است و واردات لباس از کشوری بیگانه، هرچند که به لحاظ سیاسی به ما نزدیک باشند، باعث ورود فرهنگی بیگانه به درون کشور خواهد شد.
این نکته نباید از نظر پنهان بماند که صنعت کشورمان در بهترین حالت، سابقه ای چهار دهه ای دارد و نباید آن را با صنعت پرسابقه دول اروپایی و شرقی مقایسه کرد.
مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی شهرستان برخوار گفت: بهتر نیست به جای پرداخت هزینه های گزاف برای واردات محصولات رنگارنگ، به سرمایه گذاری در داخل کشور پرداخته و برای نسل آینده، صنعتی بومی و اقتصادی مقاوم به یادگار بگذاریم؟
وی مدیریت منابع ارزى و مدیریت مصرف را از دیگر ارکان اقتصاد مقاومتی برشمرد و اذعان کرد: مورد دیگری که لازم است به آن اشاره شود؛ این است که اقتصاد مقاومتی هیچ گاه به معنای ریاضت اقتصادی نبوده اما در شرایطی که به تعبیر قائد بزرگوار انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) جنگ اقتصادی است مصرف بی رویه محصولات امر پسندیده ای است؟ آیا در این شرایط صرفه جویی در مصرف تمامی محصولات، شیوه و سیره عقلاء نیست؟
این دانشجو گفت: از مباحث سیاسی هم که بگذریم و به قرآن شریف که مراجعه کرده و کسب تکلیف کنیم در جواب خود با آیه « ان الله لا یحب المسرفین» مواجه خواهیم شد و این نکته از نظر پنهان نخواهد ماند که اقتصاد مقاومتی در حقیقت بسته پیشنهادی شریعت قرّاء برای جامعه اسلامی است که در سایه آن می توان به بی نیازی از دشمنان دست یافت.
حسینی گفت: این پرسش مطرح می شود که پس از تبیین ضرورت و لزوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، وظیفه هر یک از افراد در قبال این وظیفه اسلامی، ملی در جامعه اسلامی چیست؟
در پاسخ می توان این طور بیان کرد که نه تنها در مسئله اقتصاد مقاومتی و نه در حیطه مسائل مالی و حتی بالاتر در حیطه امور کلان اجتماعی، سیاسی، مذهب و … یک وظیفه همگانی برای افراد قابل تعریف و تبیین است.
وی ادامه داد: آن عضو از جامعه، اعم از هر قشری؛ بازاری، فرهنگی، نظامی، کارمند و کارگر محصل و دانشجو و هر کسی که احساس می کند خلأیی در جامعه و جود دارد و بخشی از کشور دچار اشکال و ایراد است و آن بخشی از ملت که از وجود فساد در حیطه های مختلف چه فرهنگی، چه اقتصادی و چه سیاسی ناراضی و گله مند هستند باید خود در مسیر مبارزه با این مفاسد وارد شوند.
ایران عزیز ما به دست تک تک خودمان ساخته می شود و اگر به دنبال رفع مشکلات از آن هستیم باید با اصلاح عملکرد خودمان و انجام صحیح و بدون نقص وظایف خود سهم خویش را در اصلاح مفاسد بپردازیم.
مادامی که هریک از ما در انجام وظایف خود، هر چند کوچک و ناچیز، قصور بورزد و کوتاهی کند؛ نباید متوقع باشد که جامعه اصلاح شود.
این، گفته خداوند متعال در قرآن کریم است که می فرماید: «إن الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم».
ناگفته نماند که اگر همگی ما مردم در انجام صحیح وظایف خود کوشش کنیم و در رفع نواقص خود گام برداریم، در حقیقت به یاری خدا و دین خدا پرداخته ایم و در نتیجه مشمول لطف و عنایت خداوند متعال شده و از مواهب و امدادهای الهی بهره مند خواهیم بود؛ همانطور که وعده حق خداوند در قرآن کریم است که می فرماید: « إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم».
شهید عزیز و مظلوم بهشتی می فرمود: دانشجو مؤذن جامعه است و اگر خواب بماند، نماز امت قضا خواهد شد.
امروز و در این ایام پرالتهاب و پر فراز و نشیب منطقه، به عنوان نماینده کوچکی از فرزندان شما ملت غیور، بیدار و همیشه در صحنه ایران اسلامی در مجموعه بسیج دانشجویی اعلام می کنم دانشجویان همواره به رسالت های اساسی و بنیادین خود، همچون تلاش جهادی و انقلابی در میادین علمی، رصد دائمی و پیوسته مسائل زمانه و موضع گیری صریح و شفاف در قبال اتفاقات روز، پایبند خواهد بود و در این راه از ممناعت و ملامت هیچ ملامتگری، هراسی به دل راه نخواهد داد.
پیش از پایان عرایضم لازم می دانم تا اشاره ای به وقایع چند روز اخیر داشته باشم.
روز گذشته شاهد موافقت نابخردانه رئیس جمهور مستکبر آمریکا ، دونالد ترامپ ، مبنی بر انتقال پایتخت رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی از تل آویو به قدس شریف بودیم .
این ، اولین بار نیست که آزادیخواهان جهان ، و خصوصا مسلمانان از ناحیه آمریکا و اسرائیل متحمل خسارت و مورد بدعهدی و بی وفایی به توافقات قرار می گیرند.
مگر همین آمریکا نبود که پیشنهاد تشکیل دو دولت مستقل یهودی – اسلامی را در مناطق مورد مناقشه میان فلسطیانیان و صهیونیست ها مطرح نمود؟
این پیشنهاد گرچه که به نفع رژیم اسرائیل بود و هیچگاه مورد قبول جهان اسلام قرار نگرفت لکن توافقی بود که موجودیت فلسطینیان و حق آنان را در تشکیل یک دولت مستقل مورد پذیرش قرار میداد.
اما اینبار هم ترامپ ، با قبول این انتقال ننگین ، بار دیگر بد عهدی خود را به همه جهانیان اثبات کرد و اعتراض همگی کشورها را با این مسئله بر انگیخت.
نتانیاهو و دیگر مسئولین اسرائیلی باید بدانند همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند این مسئله ، آتش خشم مسلمانان جهان را شعله ور خواهد نمود و از این پس باید منتظر نابودی هرچه سریعتر این رژیم منحوس در آتش خشم مسلمانان و آزادگان جهان بمانیم. این وعده قطعی خداوند متعال در قرآن کریم است که می فرماید:
ولا تهنوا و لا تحزنوا و أنتم الاعلون إن کنتم مؤمنین
در پایان ضمن عرض تقدیر و تشکر به خاطر فرصتی که عزیزان ستاد نماز جمعه در اختیار بنده قرار دادند، از خداوند متعال برای استاد عزیزم و امام جمعه محبوب دولت آباد حضرت حجه الاسلام و المسلمین محمود آبادی طلب توفیق و برای عزیزان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، و سپاه ناحیه برخوار آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.