بازدید سرزده مسئولان از بازار روز دولت آباد/بازار به مکان دیگری منتقل شود/شهرداری راهگشا باشد

رئیس و بازرسان اتاق اصناف برخوار در بازدید سرزده خود از بازار روز دولت آباد، مشکلات این بازار را بررسی کردند و راهکارهایی برای حل این مشکلات به شهرداری دولت آباد ارائه دادند.

به گزارش چشم برخوار؛ طی بازدید سرزده توسط رئیس اتاق اصناف شهرستان برخوار به همراه بازرسان واحد بازرسی و نظارت اصناف و مسئول روابط عمومی اصناف شهرستان از یکشنبه بازار شهر دولت آباد، برخی موارد غیر بهداشتی و غیرقانونی بررسی و کشف شد.
طی این بازرسی مشخص شد پیاده رو منتهی به محل بازار توسط دستفروشان اشغال شده و باعث سد معبر شده است، همچنین از ۱۹۰ غرفه موجود تنها پنج غرفه از شهر دولت آباد و ۳۵ غرفه از داخل شهرستان است و سایر غرفه ها ازخارج شهرستان هستند؛ یعنی بالای ۹۰ درصد غرفه داران دولت آبادی نبوده و بیش از ۷۰ درصد آن ها از شهرستان برخوار نیستند که این موضوع باعث از بین رفتن موقعیت شغلی برای مردم شهرستان می شود.
وجود کالاهای فاقد شناسه بهداشتی در بخش لوازم آرایشی و بهداشتی، عدم ارائه فاکتور خرید توسط تمامی متصدیان به مشتریان نیز از موارد دیگری بود که طی بازرسی محرز شد به گونه ای که همه فروشندگان از هیچ فاکتوری برای اجناس خود استفاده نمی کنند.
عدم وجود ترازوی دیجیتال در اکثر واحدها، فروش کالای قاچاق، فروش کالای بی کیفیت در اکثر واحدها، فروش کالای بدون شناسه تولیدی و تاریخ تولید و انقضا و احتمال گران فروشی با توجه به عدم درج قیمت نیز در این بازرسی به دست آمد.
وضعیت نامناسب فروشندگان، فروش مواد خوراکی به صورت فله ای و بدون رعایت دستورالعمل های بهداشتی، فروش لباس زیر زنانه و مردانه بدون رعایت موازین شرعی و عرضه پوشاک دست دوم نیز از مواردی بود که در این بازار هفتگی به چشم می خورد.
از مشکلات دیگر می توان به نبودن پارکینگ مناسب در اطراف بازار که باعث ایجاد ترافیک در خیابان های مجاور می شود نام برد و همه این مشکلات در حالی است که با توجه به این که واحدهای فعال در بازار فاقد شناسنامه صنفی هستند، اداره تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت اصناف هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از تخلفات ذکر شده نمی توانند انجام دهند.

آنچه مشخص است این است که با توجه به تنوع کالا، با برطرف کردن موارد ذکر شده، این بازار می تواند مکان مناسبی برای خرید اقشار کم درآمد باشد.

رئیس اتاق اصناف برخوار در پاسخ به این سوال خبرنگار چشم برخوار که راهکار و پیشنهاد شما برای برطرف شدن مشکلات فوق الذکر چیست؟ اظهار کرد: لازم است در مرحله اول نسبت به صدور کارت مباشرت برای همه این کسبه اقدام شود که اتاق اصناف برای همکاری با شهرداری و بهبودی در روند کار به منظور رفاه مردم حاضر به چنین کاری است.

علی فتاحی افزود: مکان فعلی یکشنبه بازار اصلا مناسب نیست چون باعت ترافیک و سد معبر شده که کلا یکی از دلایل وجود بازار روز، از بین بردن سد معبر است که بازار روز دولت آباد دقیقا باعث ایجاد سد معبر شده است؛ بنا بر این لازم است شهرداری دولت آباد مکانی بزرگ تر و بهتر را برای این کار پیش بینی کند و غرفه بندی و امکانات اولیه آن از جمله سرویس بهداشتی پیش بینی شود.

وی ادامه داد: جلوگیری از ورود همه نوع فروشنده که تعداد کمی از فروشندگان علاوه بر فروشندگی اقدام به انجام کارهای دیگری! می کنند، نیز از اقدامات دیگری است که باید انجام شود، همچنین لازم است همه فروشندگان در موقع ورود به بازار روز فاکتور اجناس خود را به همراه داشته باشند که اجناس خود را به قیمت دلخواه نفروشند.

فتاحی در ادامه بر بکارگیری دو نیرو توسط شهرداری به منظور کنترل و نظارت بیشتر با توجه به کم بودن تعداد نیروهای نظارتی بر این بازار تاکید کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس ماده سه آیین نامه ماده ۸۵ قانون نظام صنفی، شهرداری اقدام به تشکیل کارگروه در این زمینه کند که اعضای کارگروه عبارتند از: شهرداری به عنوان رییس کارگروه، اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، جهاد کشاورزی، اداره کار و رفاه اجتماعی؛ که لازم است جلسات کارگروه به صورت مستمر برگزار شود.

رئیس اتاق اصناف برخوار تاکید کرد: تا حد ممکن ترتیبی اتخاذ شود تا کسبه شهرستان خصوصا دولت آباد در بازار روز فعالیت کنند و دیگر این که شهرداری از دو نهاد شبکه بهداشت و درمان و اداره اماکن برای بهتر شدن روند کار دعوت کند و اتاق اصناف نیز آماده همکاری در این زمینه است.
وی ادامه داد: به منظور حمایت از تولیدات مشاغل خانگی و صنایع دستی حتما نامبردگان را تشویق تا به صورت هفتگی در بازار روز شرکت کنند تا تولیدات داخل شهرستان به فروش برسد؛ همانطور که بند دو از آیین نامه ماده ۸۵ قانون نظام صنفی این مورد را به صراحت توضیح داده است.
فتاحی در ادامه تاکید کرد: شهرداری برای بازار روز پروانه کسب و برای همه غرفه داران کارت مباشرت از اتاق اصناف دریافت کند.
این مسئول در پایان یادآور شد: در صورتی که حتی تعدادی از این پیشنهادها پیگیری و انجام شود قدم مهمی در ساماندهی بازار روز دولت آباد برداشته خواهد شد.

انتهای پیام /


دیدگاه برای “بازدید سرزده مسئولان از بازار روز دولت آباد/بازار به مکان دیگری منتقل شود/شهرداری راهگشا باشد
  1. سلام و عرض ادب خدمت مسئولان.لطفا و خاهشا هر تدبیری که می اندیشید مراقب باشید ضربه ای به کار این افراد نخورد.بازار کار و فروش به حالت عادی خود باتوجه به تورم هایی اخیر ر به رکود است و این بنده خداها در حالت عادی هم مشتری ندارند و خدا میداند که با این سختی ای که میکشند در نهایت چیزی عایدشان میشود یانه.بنده خودم در خانواده تعداد زیادی از فامیل را سراغ دارم که منبع درآمد انها از همین راه است.ولی این جا بجا کردن بازار ها آهی بر دل خانواده ی آنها می گذارد چرا که مشتری ها تعدادشان کمتر از قبل شده و عملا دیگر با دور شدن مسیر کسی به سراغ این بازار نمی اید مگر برای خرید میوه و دیگر اقلام و این به ضرر دیگر فروشنده هاست.اگر پیام من به گوش مسئولین میرسد تقاضا میکنم اگر نمی توانید کمکی در راستای بهبود درامد این بنده خدا ها داشته باشید، لا اقل سنگ اندازی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.