امام جمعه دستگرد:

یاد مرگ از نگاه قرآن/ تعبیر جالب آیت الله جوادی آملی از مرگ

امام جمعه دستگرد گفت: آیت الله جوادی آملی ( حفظه الله ) تعبیر جالبی دارند که قرآن فرموده است: شما مرگ را می چشید، مرگ را می چشید نه اینکه مرگ و مردن شما را نابود می کند بلکه شما مرگ را نابود می کنید و وارد عالم دیگر می شوید.

به گزارش چشم برخوار؛ حجت الاسلام و المسلمین جمال قربانی در رابطه با یاد مرگ، گفت: یکی از عواملی که در تربیت انسان نقش دارد یاد مرگ است، چون پروردگار عالم. عالم خلقت را به گونه ای خلق فرموده که در این عالم خلقت درس عبرت و پند آموزی برای ما نهفته شده است.

امام جمعه دستگرد افزود: خلقت عالم پیوست فرهنگی و اخلاقی دارد و در و دیوار این عالم انسان را به یاد آخرت می اندازد، اگر با نگاه درست به این عالم بنگریم، هر شبی که انسان به خواب می رود، همین به خواب رفتن نوعی مردن است؛ منتهی مرگ کامل نیست، بلکه مرگ ناقص است و صبحی که انسان چشم از خواب باز می کند نوعی حیات مجدد است.
وی عنوان کرد: این که سال فصول مختلفی دارد همچون بهار و زمستان دارد، این فصول انسان را به یاد عالم آخرت می اندازد و این که خدای عالم شب و روز را قرار داد و عالم را یک سره شب یا روز قرار نداد برای تذکر و یادآوری گذر عمر است.
قربانی ادامه داد: این  که جسم انسان پیر می شود، همین پیر شدن زنگ هشدار است که ای انسان یاد رفتن از این عالم را فراموش نکن، که ای انسان به هوش باش که تو برای این دنیا آفریده نشده ای.
این کارشناس مذهبی اظهار کرد: قرآن کریم در سوره آل عمران آیه ۱۸۵ می فرماید: (کل نفس ذائقه الموت)؛ هر جانداری طعم مرگ را می چشد به هر کسی حیات دادیم، چشیدن طعم مرگ برای آن صاحب حیات حتمی است.
وی افزود: آیت الله جوادی آملی ( حفظه الله ) تعبیر جالبی دارند که قرآن فرموده است: شما مرگ را می چشید، مرگ را می چشید نه اینکه مرگ و مردن شما را نابود می کند بلکه شما مرگ را نابود می کنید و وارد عالم دیگر می شوید.
امام جمعه دستگرد خاطرنشان کرد: قرآن می فرماید: همه شما مرگ را می چشید ولی با مردن تمام نمی شوید بلکه وارد عالم دیگر می شوید، بعد از چشیدن مرگ پاداش کامل اعمال خود را در روز قیامت دریافت خواهید کرد (و انما توفون اجورکم یوم القیامه) ذره ای از اعمال شما در دنیا گم نخواهد شد نه نیکی هایتان، نه بدی هایتان.
قربانی تصریح کرد: عالم هوشمند است که ذره ای از کردار و گفتار و نیات انسان در این دستگاه گم نخواهد شد و ( انما توفون اجورکم یوم القیامه ) کاملِ کامل بدون ذره ای کاستی و کمبود اجر و پاداش اعمالتان را خواهید گرفت، (فمن زحزح عن النار وادخل الجنه فقد فاز ) کسانی که بتوانند از آتش دوزخ در همین دنیا فرار کنند از آتش عذاب خدا با ترک معاصی خودشان را نجات دهند و وارد بهشت پروردگار شوند، آن ها رستگار شده اند ( وما الحیوه الدنیا الا متاع الغرور) و زندگی دنیا جز کالایی فریبنده چیزی نیست.
این سخنران یادآور شد: برنده کسانی هستند که در این فرصت محدود بار سفر دائمی خود را بستند؛ همانطور که امیرالمؤمنین (ع ) فرمودند: دنیا خانه ای عاریتی است؛ از دست ما دیر یا زود گرفته خواهد شد، ایشان همچنین به فرزندش امام حسن مجتبی (ع ) در نامه ۳۱ فرمودند: تو فقط و فقط برای آخرت آفریده شده ای نه برای دنیا؛ تو برای ماندن در دنیا خلق نشده ای بلکه برای رفتن از دنیا خلق شده ای، تو در یک منزل ناپایدار قرار گرفته ای و بدان که مرگ به دنبال توست و تو را حتما درک خواهد کرد، مواظب باش آن موقع که اجل تو فرا می رسد در حال معصیتی نباشی که قبلا وعده توبه از آن را داده باشی، مواظب باش اگر سیئه ای در زندگی تو هست آن را برطرف کنی تا با حالت پاکی از این سرا سفر کنی.
انتهای پیام /


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.