آشنایی با روستای سین برخوار

روستایی با حدود ۳ هزار نفر جمعیت در آن زمان و تقدیم ۶۷ شهید از جمله مناطق کم‌نظیر و معدودیست که به نسبت جمعیت خود بیشترین شهید را تقدیم نموده‌است.

خبرما، سین نام روستایی است شهید پرور در استان اصفهان و در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری شهر اصفهان در شهرستان برخوار با جمعیتی بیش از ۵ هزار نفر که شغل عمده آنان کشاورزی می‌باشد. در این روستا امامزاده‌ای بزرگوار از سلاله اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌اسلام بنام سید کمال الدین ابن علی ابن جعفر ۷(نوه امام جعفر صادق۷) وجود دارد که در بعض کتب تاریخی و روائی به آن پرداخته شده که در اینجا به دو نمونه آن شاره می‌کنم.

مرحوم علامه مجلسی متوفای ۱۱۱۱ هـ . ق در کتاب شریف بحارالانوار جلد ۴۸ ص ۳۰۲ اینگونه می‌آورد: “از برای علی بن جعفر الصادق ۷ فرزندانی است که متفرق در بلادند و در اصفهان برای بعض آنان بقعه‌ای‌ است که از جمله آنان قبر امامزاده سید کمال الدین در روستای سین برخوار قرار دارد.”

همچنین خاتمه‌المحدثین میرزا حسین نوری طبرسی متوفای ۱۳۲۰ در کتاب شریف مستدرک الوسائل جلد ۳ ص ۶۲۶ چاپ سنگی اینگونه می‌آورد:” … انتشر اولاده فی العالم ففی اصفهان قبر بعض اولاده منهم السیدکمال الدین فی قریه سین برخوار “

این سلاله پیغمبر ۶که از جمله امامزادگان معتبر می‌باشد از افتخارات این روستا است که امیدواریم از چشمه فیض آن بزرگوار استفاده کامل بشود.

این قریه که از روستاهای قدیمی و دارای سابقه کهن و تاریخی است سند گویا و روشن دیگرآن علاوه بر امامزاده سید کمال الدین، مسجد و مناره تاریخی آن است که در وسط روستا قرار دارد، مسجد امام حسن مجتبی ۷و مناره بزرگ و زیبا و تاریخی که به فحوای کتیبه تاریخی آن مورخ به سال ۵۲۶ هجری می‌باشد.[۱۸] و از جمله آثار باستانی استان در این روستا است.

مردم این روستا علاوه بر کار و تلاش و تولید، مردمی متدین و با فرهنگ و انقلابی و حاضر در صحنه می‌باشند. سابقه مبارزاتی و انقلابی این مردم و حضور فعال آنان در صحنه‌های انقلاب سند گویای دیگر و برگی از افتخارات آنان است و البته امروزه هم پس از گذشت سالها از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مردمان آن انقلابی، ولایت‌مدار و پشتیبان ارزش‌های والای اسلامی می‌باشند.

از این روستا، مجاهدان و رزمندگان فراونی طی سالهای جهاد و شهادت در دفاع مقدس شرکت نموده و جزء سرداران و پیشتازان و پیشکسوتان جهاد و شهادت قرار گرفته‌اند.

ملاک انتخاب در همه انتخابات مهم ولایت فقیه و دفاع از ولایت و حضرت امام بوده و البته آنچه که اوج افتخارات این روستا است و موجب غرور و افتخار فراوان است و همگان را به تحسین وا‌می‌دارد، ‌تقدیم حدود ۷۰ شهید عزیز و بزرگوار است که عمده آنان داوطلبانه به دفاع از انقلاب اسلامی پرداختند و جان عزیز خود را تقدیم دوست نموده و نام و یاد خود را جاودانی کردند.

روستایی با حدود ۳ هزار نفر جمعیت در آن زمان و تقدیم ۶۷ شهید از جمله مناطق کم‌نظیر و معدودیست که به نسبت جمعیت خود بیشترین شهید را تقدیم نموده‌است.

شهرستان برخوار با ۵ شهر و ۹ روستا حدود ۵۰۰ شهید تقدم به اسلام نموده که آمار و مقایسه‌ها گویای آن است که بخش عمده آن به روستای شهید پرور سین اختصاص دارد که توجه عزیزان را به دقت در جدول و نمودار ارائه شده در این کتاب جلب می‌نمایم.

آمار شهدای سین در هر سال

مقایسه آماری شهدا

سال ۱۳۵۹ ۱ شهید

بیشترین شهید در سال ۱۳۶۱

سال ۱۳۶۰ ۱ شهید

شهدای بسیجی ۴۰ شهید

سال ۱۳۶۱ ۲۰ شهید

شهدای پاسدار ۲۰ شهید

سال ۱۳۶۲ ۱۲ شهید

شهدای دانش آموز ۱۲ شهید

سال ۱۳۶۳ ۱ شهید

شهدای متأهل ۲۸ شهید

سال ۱۳۶۴ ۸ شهید

شهدای دو نفری ۱۴ شهید

سال ۱۳۶۵ ۱۴ شهید

شهدای زن ۱ شهید

سال ۱۳۶۶ ۴ شهید

شهدای مفقودالجسد ۳ شهید

سال ۱۳۶۷ ۴ شهید

سال ۱۳۶۸ ۱ شهید

بیشترین شهید در عملیات کربلای ۴

سال ۱۳۷۳ ۱ شهید

بیشترین شهید در شلمچه و فاو

آمار مقایسه‌ای شهدای شهرستان برخوار

۱- شهر دولت آباد برخوار ۱۲۰ شهید

۲- روستای سین برخوار ۶۷ شهید

۳- شهر دستگرد ۵۵ شهید

۴- شهر حبیب آباد ۵۰ شهید

۵- شهر خورزوق ۴۰ شهید

۶- روستای شاهپور آباد ۳۵ شهید

۷- روستای کربکند ۳۰ شهید

۸- روستای اسلام آباد ۳۰ شهید

۹- روستای محسن آباد ۲۵ شهید

۱۰- امامزاده نرمی ۲۰ شهید

۱۱- کمشچه ۲۰ شهید

۱۲- دلیگان ۲۰ شهید

۱۳- روستای علی آباد ۵ شهید

۱۴- روستای دُمبی ۱ شهیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.