شهردار دولت آباد:

ضرورت احداث کمربند سبز اطراف شهرستان برخوار/امکان کمک مالی شهرداری به سایر ارگان ها وجود ندارد

شهردار دولت آباد گفت: درخواست های زیادی برای شهرداری ها به منظور کمک مالی از سایر ارگان ها می شود اما نه تنها براساس قانون امکان این کمک ها نیست بلکه شهرداری ها به دلیل گرفتاری های مالی فراوانی که دارند بعضا وظایف ذاتی خود را هم به سختی انجام می دهند.

به گزارش چشم برخوار؛ شهردار دولت آباد در شورای اداری شهرستان به بیان برخی مشکلات شهرداری ها و همچنین ارائه گزارش عملکرد شهرداری دولت آباد پرداخت.

حمیدرضا فدایی با بیان این مطلب که خشکسالی های چندسال اخیر باعث شده تا اطراف دشت برخوار را کویر فرا گیردٰ گفت: متاسفانه کویر اطراف دشت برخوار در حال نفوذ به کل شهرستان است و برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند باید تدبیری اندیشید.

فدایی در ادامه با تاکید بر ایجاد کمربند سبز اطراف شهرستانٰ افزود:  براساس اطلاعات اخذ شده ظاهرا از میزان پساب فاضلابی که در استان تولید میشود قریب به ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آن به منظور جلوگیری از نفوذ کویر به شهرها به اداره کل محیط زیست استان اختصاص داده شده و این فرصت خوبی است تا با اراده جمعی که در مدیران شهرستان وجود دارد درصدی از این پساب را به جهت ایجاد کمربند سبز اطراف کل شهرستان تحویل بگیریم تا از بروز این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنیم.

شهردار دولت آباد با اشاره به بند(ز) ماده ۱۷۴ قانون برنامه پنجم توسعه اظهار کرد: قانون صراحتا شهرداری ها را از پرداخت هرگونه کمک از اعتبارات شهرداری ها به دستگاههای اجرایی منع کرده است.

وی اضافه کرد: درخواست های زیادی برای شهرداری ها به منظور کمک مالی از سایر ارگان ها می شود اما نه تنها براساس قانون امکان این کمک ها نیست بلکه شهرداری ها به دلیل گرفتاری های مالی فراوانی که دارند بعضا وظایف ذاتی خود را هم به سختی انجام می دهند.

حمیدرضا فدایی تاکید کرد: شهروندان هر شهری حق دارند از هوا و زمین پاک بهره مند باشند و همچنین داشتن محل زندگی که متناسب با استانداردهای روز زیست محیطی باشد و عمده وظایف ذاتی شهرداری ها در همین ربطه است که به دلیل نبود اعتبارات کافی رفع آنها سرعت مناسبی ندارد .

شهردار دولت آباد یادآور شد: اگر چه این دلیل بر عدم انجام آنها نیست و طبعا شهرداریها  باید در چارچوب قانون با یافتن راهکارهای مناسب از جمله جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی ارائه این خدمات را تسهیل کنند.

فاجعه زیست محیطی که مربوط به شهر دولت آباد است اما کل شهرستان و کلان شهر اصفهان را نیز قطعا تحت تاثیر قرار می دهد از دیگر موضوعاتی بود که شهردار دولت آباد در حضور مدیران شهرستان مطرح کرد.

وی توضیح داد: مدیریت شهری دولت آباد به مبحث آلودگی منطقه صنعتی و مدیریت پسماند کارخانه ها و کارگاه های این منطقه ورود پیدا کرده است و هیئت امنای این منطقه نیز آمادگی خود و طبعا تمام کارخانجات و کارگاههای موجود برای رفع مشکلات را اعلام و جلسات متعددی در این زمینه برگزار کرده ایم.

فدایی اضافه نمود: اما متاسفانه فعالیت های شهرداری در این منطقه بنا به اتفاقاتی که طی چند سال پیش رخ داده محدود شده و برای رفع این معضلات همه دستگاهها و ادارات مرتبط باید همکاری کنند تا ایرادات موجود که منجر به قفل شدن بسیاری از فعالیتها در این منطقه شده است برطرف و امورات روند بهتری به خود بگیرند.

انتهای پیام/ واحد خبر شهرداری دولت آباددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.