روایت خواندنی پیوستن اهالی یک روستا به جریان انقلاب؛ «آذرمناباد» چگونه تغییر نام داد

پیوستن روستاها و شهرهای کوچک به جریان انقلاب نقش به‌سزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت که مرور خاطرات انقلابیون این مناطق خالی از لطف نیست.

به گزارش چشم برخوار؛ همواره با فرارسیدن دهه مبارک فجر فکر همه مشغول بررسی و یادآوری وقایع پیروزی انقلاب اسلامی است؛ حوادث شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان، قم، تبریز و غیره در صدر این وقایع قرار دارند و کمتر کسی تحولات و موضوعات آن زمان روستاها را بررسی می‌کند این در حالی است که پیوستن روستاها و شهرهای کوچک به جریان انقلاب نیز نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.

در همین راستا و به مناسبت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تحولات روستای “آذرمناباد” واقع در شهرستان برخوار که بعدها و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سید محسن مهاجر ساکن این روستا (نخستین شهید شهرستان برخوار در جریان تظاهرات انقلاب) به “محسن‌آباد” تغییر اسم یافت را بازخوانی می‌کنیم.

حاج محمد علی نریمانی شاهد عینی وقایع انقلاب و معلم یکی از مدارس این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بنده در سال ۵۷ در دبستان آذرمناباد و اقع در این روستا مشغول به تدریس در کلاس پنجم بودم، اظهارداشت: در آن زمان مدارس شهر اصفهان اعتصاب کرده ولی متأسفانه مدارس شهرستان برخوار هنوز مشغول به کار بودند.

وی با بیان اینکه یک روز با همکاران نشسته و راجع این قضیه صحبت کردیم، گفت: نظر قریب به اتفاق همکاران این بود که باز بودن مدارس به صلاح نیست و ما نیز باید به جمع مدارس اعتصاب کننده شهر اصفهان بپیوندیم؛ ولی مشکل ما این بود که مدیر مدرسه با این قضیه مخالف بود.

وقتی یک معلم در روستا آغازگر تحرکات انقلابی شد

این مبارز انقلابی گفت: برای همین با وجود اینکه می‌دانستیم همه مدارس برخوار دایر است اما با مصلحت اندیشی که انجام دادیم به مدیر مدرسه گفتیم تمام مدارس برخوار اعتصاب کرده و فقط ما دایر هستیم، بلکه مدیر با این کار ما موافقت کند، اما فایده‌ای نداشت و مدیر هرگز اجازه اعتصاب نمی‌داد و تأکید داشت حتماً باید سر کلاس حاضر شویم.

وی ادامه داد: با این حرف مدیر بنده با ناراحتی سر کلاس رفتم ولی با توجه به اینکه دانش‌آموزان کلاسم بزرگترهای مدرسه بودند از آنها تقاضای دادن شعار علیه حکومت کردم که با موافقت دانش‌آموزان مواجه شد و کلاس، یک‌صدا بانگ شعارهای انقلابی و ضد حکمت مستبد پهلوی گرفت.

ترس از چوب مدیر و شعار “توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد”

 حاج محمدعلی نریمانی تصریح کرد: بعد از بلند شدن صدای شعار دانش‌آموزان مدیر مدرسه با عجله به کلاس آمد و به بنده تذکر جدی داد و با تهدید گفت اگر بار دیگر این حرکت تکرار شود با تنبیه شدیدی روبه رو خواهم شد؛ هنگامی که مدیر از کلاس خارج شد بچه‌ها باصدای بلند شعار “توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد” را فریاد زدند، این بار مدیر دانش‌آموزان را به حیاط برد و همه را با چوب تنبیه جدی کرد.

وی ادامه داد: پس از ورود دانش‌آموزان به کلاس با توجه به اینکه همگی احساس درد داشتند کسی شعار خاصی نداد به همین دلیل بنده با قصد تحریک آنها گفتم شماکه از چوب مدیر مدرسه اینچنین به ترس آمده‌اید دیگر شعار “توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد” ندهید که همین حرف سبب تحریک دانش آموزان شد و کلاس دوباره پر شد از طنین شعارهای انقلابی.

این معلم مبارز و انقلابی خاطرنشان کرد: این بار مدیر وارد کلاس شد و همه دانش‌آموزان را از مدرسه اخراج و بنده را به دفتر احضار کرد و با تنظیم صورت جلسه‌ای اتفاقات امروز کلاس ما را به اداره گزارش داد و به بنده گفت دیگر سر کلاس حاضر نشوم؛ مابقی معلمان مدرسه برای حمایت از بنده تصمیم به تعطیلی مدرسه از جانب دانش آموزان گرفتند و با تحریک یک دانش آموز خبر تعطیلی فردای مدرسه را دهان به دهان بین دانش آموزان چرخاندند.

وی ادامه داد: فردای آن روز فقط تعداد کمی از دانش‌آموزان به مدرسه آمدند و به دلیل غیبت اکثریت در هر کلاس مدیر مدرسه را تعطیل کرد، عملاً مدرسه ‌ما به جمع مدارس معتصب پیوست؛ وقتی خبر مدرسه ما در شهرستان برخوار پخش شد، مدارس دیگر نیز یکی پس از دیگری اعتصاب کردند و به جمع مدارس انقلابیون شهر اصفهان پیوستند.

به گزارش تسنیم، بدون شک یکی از جلوه‌های باشکوه و حیرت‌انگیز جنبش اسلامی مردم ایران در سال ۵۷، اعتصابات سرتاسری مدارس در اعتراض به رژیم پهلوی بود. تعطیلی تمام مدارس در سراسر کشور به همه جهان عمق خیزش مردم ایران و تأثیر قاطع و بی‌چون و چرای رهبری امام خمینی (ره) در فرآیند انقلاب را به اثبات رساند.

انتهای پیام/


2 دیدگاه برای “روایت خواندنی پیوستن اهالی یک روستا به جریان انقلاب؛ «آذرمناباد» چگونه تغییر نام داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.