وقتی دنیا به جای ابزار، هدف شد، مردم امام حسین (ع) را هم می کشند

استادحوزه و دانشگاه گفت: دنیا مانند ماری است که ظاهری زیبا دارد اما اگر از آن غافل شویم ممکن است انسان را نابود کند و شیطان دنیایی که یک ابزار است برای قرب به خدا و سکوی پرتاب انسان، را تبدیل به یک هدف می کند.

به گزارش چشم برخوار؛ حجت الاسلام و المسلمین آقامیری در مراسم عزاداری در بیت آیت الله ناصری، گفت: خطبه غدیر، خطبه امام سجاد علیه السلام در مجلس یزید و خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) سه خطبه معروف از معصومین است که به دست ما رسیده که اگر در جامعه به درستی تبیین و بررسی شود بسیاری از مشکلات فکری و اعتقادی حل خواهد شد.
این سخنران کشوری ضمن اشاره به خطبه فدکیه حضرت زهرا (س)، اظهار کرد: سه رویکرد و دیدگاه در رابطه با این خطبه وجود دارد که اولین دیدگاه معتقد است این خطبه به خاطر ثمره و نتیجه اقتصادی خوانده شده است که برخی این دیدگاه را کاملا رد کرده و معتقد هستند شان حضرت زهرا (س) بالاتر از آن است که برای مساله اقتصادی این خطبه را بخواند.
آقامیری نگاه و دیدگاه دوم هدف از بیان این خطبه توسط حضرت فاطمه زهرا (س) را مشخص کردن حق و باطل و نجات مردم از ظلمات و هدایت آنان عنوان کرد.
وی ادامه داد: دیدگاه سوم را ترکیب دو دیدگاه قبلی دانست و گفت: خطبه غدیر هم جنبه اقتصادی داشت چون بسیاری از مردم فقیر از آن استفاده می کردند و هم جنبه نجات بشر و هدایت و روشنگری مردم برای شناخت حق.
این کارشناس مذهبی در ادامه خطبه فدکیه را به ۱۱ بخش تقسیم کرد و توضیح داد: در بخش اول حضرت زهرا به حمد و ثنای الهی و مبانی توحیدی می پردازند، در بخش دوم به موضوع نبوت و مقام عالی پیامبر اکرم (ص) و در بخش سوم به بیان برخی از حکمت های واجبات الهی همچون زکات می پردازند.
این سخنران افزود: حضرت زهرا (س) در بخش چهارم خطبه فدکیه به یادآوری دوران جاهلیت و مجاهدت های پیامبر اکرم (ص) برای هدایت و راهنمایی بشر اشاره می کنند و در بخش پنجم به بیان نقش حضرت علی علیه السلام در دوران پیامبر اکرم (ص) می پردازند.

آقامیری در ادامه به بخش ششم و هفتم خطبه فدکیه اشاره کرد و افزود: حضرت زهرا (س) در بخش ششم و هفتم به حوادث پس از رحلت پیامبر (ص) و رویگردانی مردم از حق و تبعیت از شیطان و بازخواست حق از غاصبان خلافت و ارائه استدلال در این رابطه می پردازند.

این کارشناس دینی ادامه داد: حضرت صدیقه کبری (س) در بخش هشتم و نهم و ۱۰ خطبه فدکیه به شکوه و گلایه از انصار و توجیه خلیفه غاصب و اعتراف آن ها به حقانیت حضرت زهرا (س) اشاره کرده اند و در بخش یازدهم به اتمام حجت با مردم و انذار به عاقبت ستمگران و غاصبان می پردازند.

وی به شرح و توضیح قسمت سوم خطبه فدکیه پرداخت و تاکید کرد: حضرت در فراز سوم، زکات را باعث پاکی روح می داند و پس از تاکید بر نماز که ارتباط با خداست، زکات را که ارتباط با مردم و گره گشایی از آن ها است را مورد تاکید قرار می دهند.

آقامیری ضمن بیان این که اسلام دین تک بعدی نیست، خاطرنشان کرد: فقط نماز و ذکر انسان را به مقصد و رضایت خدا نمی رساند.

این سخنران خاطرنشان کرد: دنیا مانند ماری است که ظاهری زیبا دارد اما اگر از آن غافل شویم ممکن است انسان را نابود کند و شیطان دنیایی که یک ابزار است برای قرب به خدا و سکوی پرتاب انسان، را تبدیل به یک هدف می کند.

آقامیری در پایان اذعان کرد: همچنان که کسانی که امام حسین (ع) را به مسلخ شهادت بردند صرفا برای مادیات دنیا به میدان نیامدند، بلکه کسانی بودند که به خاطر عدم بصیرت، امام حسین (ع) را برای خدا به شهادت رساندند.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.