امام جمعه دستگرد:

تقسیم ساعات شبانه روز از نگاه امام موسی کاظم (ع)/ مردم از پیام رسان های داخلی حمایت کنند

امام جمعه دستگرد گفت: امام موسی کاظم (ع) می فرمایند: بکوشید که زمان های شما به چهار زمان تقسیم شود که بتوانید از هر قسمتی بهره کافی را ببرید.

به گزارش چشم برخوار؛ حجت الاسلام و المسلمین جمال قربانی در خطبه نماز جمعه در رابطه با تقسیم ساعات شبانه روز در کلام امام موسی کاظم (ع)، با توجه به بیست و پنجم ماه رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) به حدیث شریفی از این امام بزرگوار اشاره کرد و گفت: حضرت امام موسی کاظم (ع) می فرمایند: بکوشید که زمان های شما به چهار زمان تقسیم شود که بتوانید از هر قسمتی بهره کافی را ببرید.

امام جمعه دستگرد افزود: «ساعته لمناجاه الله»؛ بخشی از زمان شما باید اختصاص به ارتباط مستقیم با خدای عالم، مناجات کردن و دعا خواندن پیدا کند و این قسمت اول از شبانه روز انسان باید باشد که نمازهای واجب بخشی از این قسمت است.

وی خاطرنشان کرد: ولی انسان نباید فقط به واجبات اکتفاء کند بلکه در مستحبات است که مؤمنین مسابقه می گذارند و پیشرفت می کنند، انسان اگر مناجات با خدا را از زندگی خودش کنار بگذارد، معنی راحتی و آرامش را نمی فهمد چون قلب انسان جزء با یاد خدا آرام نمی شود.
حجت الاسلام قربانی با بیان این که هیچ یک از تفریحات زیبای دنیایی آرامش بخش وجود انسان نیست، عنوان کرد: همه عالم برای انسان خلق شده ولی انسان برای خدای عالم خلق شده است.

این کارشناس مذهبی دومین بخش را «وساعه لأمرالمعاش»، عنوان کرد و افزود: بخشی از زندگی و شبانه روز باید کار و تلاش باشد که انسان سربار دیگران نباشد.
وی ادامه داد: علاوه بر ساعات مناجات با خدا و امرار معاش زمان سوم عمر شما باید برای ارتباط گیری با دوستان خود باشد، باید با کسانی ارتباط داشته باشید که عیوب شما را به شما می شناسانند و خالصند و دلسوز شما هستند؛ چرا که مؤمن احتیاج دارد با هم کیشان خود رفت و آمد کند.

این سخنران در ادامه اظهار کرد: بخشی از شبانه روز را هم برای تفریح و استراحت بگذارید، استراحت و سرگرمی ای که وارد مرز حرام الهی نشود و این چهارمین مورد؛ کمک کار بقیه ساعت ها است.
امام جمعه دستگرد تاکید کرد: انسان باید به گونه ای باشد که هم حقوق خدا رعایت شود و هم حقوق خودش، که استراحت یکی از آن حقوق ها است، چون این بدن به گردن انسان حق دارد، بنا بر این اگر کسی یک بعدی حرکت کند این حرکت او موفقیت آمیز نخواهد بود.

خطبه دوم

حجت الاسلام و المسلمین جمال قربانی در ادامه با اشاره به آیه «وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى»، گفت: عده ای می گویند ما فقیر هستیم و نمی توانیم مانند اغنیاء زاد و توشه جمع کنیم یا کسی بگوید من بیمار هستم و نمی توانم مانند افراد سالم زاد و توشه جمع کنم ولی زاد و توشه ای که قرآن مطرح کرده است ارتباطی به فقیری، بیماری یا پیری انسان ندارد چون در هر شرایطی باشیم اگر دقت کنیم می توانیم زاد و توشه برای آخرت فراهم کنیم؛ چرا که تعامل انسان با محیط پیرامون خود بر اساس معیار الهی، همان معنای تقوا را می دهد.
امام جمعه دستگرد افزود: تقوا این است که انسان خواب خود، بیداری، شکر و سپاس، حرف زدن و سکوت، دیدن و ندیدن  خود را طبق رضایت خدا تنظیم کند، که در این موارد همه می توانند زاد و توشه برای آخرت خود فراهم کنند.
ایشان در ادامه به ۱۹ فروردین ماه سالروز قطع ارتباط سیاسی امریکا با جمهوری اسلامی ایران اشاره نمودند .
ایشان قسمتی از پیام امام در سال ۵۹ در زمان تسخیر لانه جاسوسی و قطع رابطه آمریکا با ایران را قرائت نمودند . امام خمینی (ره) فرمودند : ملت شریف ایران خبر قطع رابطه آمریکا با ایران را دریافت کردم و اگر کارتر ( رئیس جمهور وقت آمریکا ) در عمر خود یک کاردرست که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است انجام داده باشد همین قطه رابطه است . رابطه بین یک ملت به پا خواسته برای رهایی از چنگال چپاول گران بین المللی یا یک چپاول گر عالم خوار همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاول گران است . ما این قطع رابطه را به فال نیک می گیریم . ایشان فرمودند چقدر دید این مرد ( امام خمینی ره ) بلند بود به جای اتکای به قدرت های بیگانه اتکای او به خدای عالم بود .
در بحث مذاکرات هسته ای مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) همان حرف امام (ره )را به تعبیر دیگری فرمودند.👇 مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)فرمودند : بنده به این مذاکرات خوش بین نیستم اما تجربه ای خواهد شد برای کسانی که امید به بیگانگان دارند . امروز بعد از گذشت پنج شش سال برای همه تجربه شد که برجامی که قرار بود با آن هم چرخ سانتریفیوژها را بچرخاند هم چرخ اقتصاد ما را ، هر دو چرخش از کار افتاد . نه هسته ای ما چرخید و نه اقتصاد ما رونق گرفت . اعتماد به بیگانگان آن هم بیگانگانی که چپاول گر هستند همیشه جزء خسارت نتیجه دیگری نداشته است . بر روان پاک شهدای هسته ای ایران که بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته ای در این سرزمین است درود و سلام می فرستیم . آن شهدای عزیز با این که هیچ حمایتی نشدند خودشان صنعت هسته ای را از صفر تا صد رساندند . دانشی که دنیا به روی ما بست ما خودمان و به همت جوانان این مرز و بوم از صفر تا صدش را بومی سازی کردیم . امروز می بینیم که صنعت هسته ای که آن قدر ثمرات برای کشور در همه زمنیه های می تواند داشته باشد ، تعطیل شده است و اقتصاد هم که خودتان شاهد هستید.

نکته دیگر این که در روزهای گذشته شنیدیم که قرار است دولتمردان بالاخره پیام رسان های خارجی را از انحصار خارج کنند و به پیام رسان های داخلی فرصت جولان بدهند . امروز متأسفانه تلگرام بستری شده است برای تغییر سبک زندگی و به هیچ کسی هم پاسخ گو نیست . یعنی کسی نمی تواند از او مطالبه کند . مدیر تلگرام از اعلام آمار مجرمین به کشور ما امتناع می کند . آیا کشورهای دیگر اجازه می دهند که یک شرکت ایرانی در کشورشان هر کاری خواست بکند و هیچ کاری به قوانین آن کشور نداشته باشد .
امروز تلگرام در کشور ما هر کاری بخواهد می کند و هیچ اعتنایی به قوانین کشور ما ندارد . متأسفانه مسئولین هم دیر از خواب بیدار شدند چون فضا را خراب کرده است . ما منکر مزیت های فضای مجازی نیستیم ، اما آنجایی که مشکل پیش می آید و نشود برخورد کرد چه خواهد شد چرا یک کانال مستهجن بتواند نزدیک ۹۰۰،۰۰۰ هزار عضو در این کشور داشته باشد و کسی هم نتواند برخورد کند . آیا در جمهوری اسلامی این پسندیده است . آیا معنای حمایت از تولید ملی همین است . آیا جوانان ما که انرژی هسته ای را از صفر تا صد رساندند نمی توانند پیام رسان های بومی را طراحی کنند که تمام خوبی های فضای مجازی را داشته باشد و از عمده بدی هایش مبرا باشد . حداقل بتوان مجرم را پیگیری کرد.
امروز ما خوشحالیم که بالاخره مسئولان به این نتیجه رسیده اند و امیدوارم خداوند آنها را یاری کند . ملت ما هم باید حواسشان باشد در جنگ نرم باید هوشمندانه عمل کرد . حمایت کنید از پیام رسان های بومی تا روز به روز پیشرفت کنند .

اما نکته آخر اینکه این ایام ، ایام ثبت نام حوزه های علمیه است . یک آیه ای در قران کریم است
وَ ما کانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنْفِرُوا کَافَّهً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَهٍ مِنْهُمْ طائِفَهٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَ لِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ(سوره توبه آیه ۱۲۲)
ترجمه:
ونمی شود که مومنان همگی اعزام شوند پس چرا اعزام نشوند از هر گروهی جمی از آنان تا دانش دین بیاموزند و مردم خویش را هشدار دهند آن گاه که به سوی آنان بازگردندتا مواظبت و توجه کنند.
امروز که جنگ نرم است و خطر جنگ نرم از جنگ سخت خطرش بیشتر است چون خیلی ها در این جنگ جانباز و اسیر شدند ولی هنوز متوجه نیستند که جانباز و اسیر شده اند و افکار و اعتقادشان فرق کرده است . ایمان شان آسیب دیده است . یک سری از گناهان برای شان در این جنگ نرم عادی شده است . امروز که جنگ نرم دشمن تمام عیار علیه ماست لزوم تقویت اعتقاد دینی مردم ، لزوم انذار و تبشیر در بین مردم بیشتر شده است . امروز حوزه های علمیه که سنگربانان دین و دیانت در جامعه هستند . امروزه روحانیت که حافظ اعتقادات در جامعه هستند ما به این قشر نیاز بیشتری داریم . از جوانان مستعدی که می توانند در این عرصه وارد شوند درخواست می کنم با نیت الهی و همت بلند وارد حوزه علمیه شوند . خدا می داند یک روحانی با سواد و با تقوا چقدر می تواند در جامعه اثرگذار باشد و چقدر می تواند در جامعه تغییرات ایجاد کند . امروز به لطف خدا حوزه علمیه خواهران در کنار ما تأسیس شده است و حوزه علمیه برادران اصفهان هم الحمدالله با وجود شخصیت های بزرگی در آن قابل استفاده و بهره برداری می باشد . حتی برخی خیرین به این حقیر اعلام کرده اند که ما حاضر هستیم پشتیبانی مالی کنیم تا حوزه های علمیه تقویت شود . تنها عامل بازدارنده انسان در مقابل خطاها اعتقادات و باورهای درونی اوست. ایمان و اعتقادات درون انسان است که می تواند انسان را مهار و تربیت کند تقویت اعتقادات کار حوزه ها و روحانیت است که اعتقادات مردمی را با گفتار و عمل خود تقویت نمایند . امیدواریم خداوند متعال به ما توفیق بدهد بتوانیم در راه رضای او قدم برداریم .

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.