امام جمعه دولت آباد گفت: ما در قیامت یک مرحله ای داریم که به آن مرحله عبور از صراط می گویند، در روایات آمده است که در روز قیامت طریق به سوی بهشت مانند پلی هست که مردم از آن پل عبور می کنند، بنا بر این صراط واقعیّت دارد.

به گزارش چشم برخوار؛ حجت الاسلام و المسلمین محمود آبادی در جمع مردم دولت آباد در رابطه با پل و صراط در روز قیامت، گفت: از آیات و روایات بر می آید مراحل موجودیت انسان پنج مرحله است، مرحله ای که انسان در صلب پدر خودش هست. بعد از اینکه از صلب و پشت پدر خارج می شود، مرحله واقع شدن در رحم مادر هست، مرحله سوم آن زمانی است که انسان به دنیا می آید و در دنیاست، مرحله چهارم عالم برزخ هست و مرحله پنجم مرحله قیامت است.

امام جمعه دولت آباد افزود:ما الآن که زنده هستیم؛ در مرحله سوّم هستیم، یعنی از صلب پدر خارج شدیم، از رحم مادر هم خارج شدیم و الآن در مرحله دنیا قرار گرفته ایم، مرحله ای که انسان باید از سنّ تکلیف، تکلیف خودش را انجام بدهد، یعنی دختر از 9 سال قمری تمام و پسر بچّه از 15 سال قمری تمام باید تکالیفش را تا آن لحظه آخر عمر انجام بدهد.
وی ادامه داد: مرحله بعدی که ما پیش رو داریم که از مرگ شروع می شود و تا قیامت ادامه داد، مرحله برزخ است که آیه شریفه می فرماید: « وَ مِن ورائِهِم برزخٌ الی یومِ الیُبعثون» یعنی پشت سر خودشان برزخی و عالم میانه ای را دارند تا روز قیامت و قیامت آن زمانی است که نظام کیهانی از بین می رود.
حجت الاسلام محمودآبادی اظهار کرد: هم اکنون خورشید در جای خودش قرار دارد، زمین در مدار خودش قرار دارد و زمین به دور خود و به دور خورشید منظم می چرخد و نظم این نظام کیهانی ذرّه ای عقب و جلو نمی شود اما وقتی که قیامت برپا می شود منظومه شمسی از بین می رود و آثار قیامت هویدا می شود.
این کارشناس دینی عنوان کرد: ما در قیامت یک مرحله ای داریم که به آن مرحله عبور از صراط می گویند، در روایات آمده است که در روز قیامت طریق به سوی بهشت مانند پلی هست که مردم از آن پل عبور می کنند، بنا بر این صراط واقعیّت دارد و پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «اِنَّ علَی جَهَنَّمَ جِسراً اَدَقَّ مِنَ الشَعرِ وَ اَحَدَّ مِنَ السیف».
وی خاطرنشان کرد: رسول گرامی اسلام می فرماید که بر روی جهنّم پلی هست که باریکتر از مو و تیزتر از شمشیر است، البته منظور این پل های مادی و پل هایی که روی جوی ها می گذارند نیست، این برای تقریب به ذهن هست و به این معنی است که ما برای ورود به بهشت باید از جهنّمی عبور کنیم که آن جهنّم به واسطه گناهان خودمان ایجاد شده است.
محمودآبادی گفت: اگر که هیچ گناهی نداشته باشیم طبیعتاً از آن پل عبور می کنیم که حضرت علی علیه السلام نیز می فرمایند: عبور از صراط بسیار سخت است، بدانید عبورتان بر صراط سخت لغزنده و شکننده خواهد بود، که آن گذرگاهی هست با پرتگاه هایی هراسناک و وحشتکده های متعدد که حضرت علی (ع) در نهج البلاغه خطبه 83 این مطلب را بیان کردند.
امام جمعه دولت آباد ادامه داد: سختی و آسانی صراط را ما الآن اینجا برای خودمان رقم می زنیم، یعنی اگر اینجا اهل عبادت و بندگی باشیم در آن مرحله عبور از صراط هیچ مشکلی نداریم، ولی اگر اهل گناه و اهل نافرمانی و معصیت و حرام خواری باشیم، طبیعتاً آن مرحله، مرحله سختی است.
این کارشناس مذهبی اظهار کرد: به همین دلیل امام صادق علیه السلام می فرماید: « الا فحاسِبوا أنفُسَکُم قَبلَ اَن تُحاسَبوُا» آگاه باشید خودتان را به محاسبه بکشید، شب که می خواهید به رختخواب بروید حساب کنید چند کار خیر انجام دادید، چند کار بد انجام دادید، بعد می فرماید: «فاِنّ فی القیامةِ خمسینَ موقِفاً» ما در قیامت پنجاه ایستگاه داریم؛ یعنی پنجاه ایست و بازرسی و توقفگاه داریم و بعد می فرماید: هر کدام از آن ها به اندازه هزار سال از سال هایی که شما می شمارید است.
وی افزود: اگر بخواهیم از این پنجاه موقف و پنجاه ایستگاه، رد شویم، باید برخی از اعمال را در همین دنیا انجام بدهیم که اولین عملی که باعث می شود ما به راحتی از پل صراط عبور کنیم، محبّت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام است، همانطور که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) می فرماید: « لِکُلِّ شَیءٍ جَوازٌ و جَوازُ الصراطِ حُبُّ علی بن ابیطالبٍ» برای هر چیزی یک مجوّزی هست و جواز عبور از صراط دوست داشتن علی بن ابی طالب است.
محمودآبادی خاطرنشان کرد: کسی که محبّت امیرالمؤمنین را داشته باشد سعی می کند که دستورات آن حضرت را عملی کند و ملاک و معیار زندگی خود و حُبّ و بُغضش، حب و بغض علی علیه السلام باشد، حیات و مماتش حیات و ممات حضرت علی (ع) باشد و کسی که این گونه زندگی کند طبیعتاً در عبور از صراط هم هیچ مشکلی نخواهد داشت.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: روایت دیگری از پیامبر گرامی اسلام است که می فرماید: زیارت قبر مطهر امام حسن مجتبی علیه السلام باعث عبور از صراط است، رسول اسلام می فرماید که هر قدمی که برای زیارت قبر امام حسن مجتبی (ع) در بقیع برداشته شود روی پل صراط استوار می ماند.
امام جمعه دولت آباد گفت: دومین چیزی که باعث عبور از صراط می‌شود، باز هم در فرمایش پیامبر اسلام (ص) است که می فرماید: «إذا کانَ یومُ القیامة کانتِ الصلاة جوازاً علی صراط و مفتاحاً لِلجَنَّة» وقتی که روز قیامت می شود، نماز مجوّز عبور از صراط است.
وی متذکر شد: نماز یک رکن بسیار مهم در دینداری است و اگر ما بخواهیم دینمان حفظ شود باید سعی کنیم نمازمان را اوّل وقت، با حضور قلب بخوانیم و یک نماز از ما قضا نشود و اگر می خواهیم به راحتی مرحله صراط را بگذرانیم باید نسبت به نماز خودمان توجه داشته باشیم.
محمودآبادی سومین چیزی که باعث عبور از صراط می شود را بنا به فرمایش پیامبر اعظم؛ روزه ماه مبارک رمضان دانست و ادامه داد: حضرت محمد (ص) می فرماید: وقتی 30 روز ماه مبارک رمضان را روزه گرفتی، « کَتَبَ الله عزَّوجل لکُم برائةً مِنَ النّار و جوازاً علی الصراط» خداوند تبارک و تعالی برای شما برائت و دوری از آتش جهنّم را می نویسد که این یک مجوزی برای عبور از مرحله صراط است.
وی ادامه داد: چهارمین مورد، تلاوت کتاب آسمانی است که روایت داریم از امام باقر (ع) که، خداوند از حضرت موسی سئوال کرد که پاداش کسی که حکمت پنهان و آشکار (تورات) را تلاوت بکند چیست؟ خداوند وقتی که حضرت موسی نتوانست جواب دهد خودش جواب داد و فرمود: یا موسی چنین کسی مانند برق از روی صراط می گذرد، اگر کسی اهل قرآن باشد، اهل تلاوت و عمل به قرآن باشد باعث می شود که آن مرحله سخت عبور از صراط را به راحتی پشت سر بگذارد.
محمودآبادی پنجمین مورد را انجام اعمال نیک برشمرد و افزود: ما هرچقدر عمل نیک انجام بدهیم باعث می شود که به راحتی از صراط عبور کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای خیری که ما می توانیم در ماه مبارک رمضان انجام دهیم، موضوع کمک به آزادی زندانیان هست که الحمدالله سال گذشته جلسه خوبی گذاشته شد، تعدای از خیّرین بزرگوار زحمت کشیدند و کمک کردند و باعث هم برکات معنوی برای خودشان شد و هم باعث آبرو برای شهرستان برخوار. امسال هم عزیزانمان مسئولین فرمانداری، دادگستری برنامه ریزی کردند، خیّرین بیایند انشاءالله شرکت بکنند و این کار خیر انجام بشود. یک زندانی که آزاد بشود نه تنها یک نفر آزاد شده بلکه خانواده و خانواده های اطراف آن زندانی مسائل و مشکلاتشان برطرف شده، هر کسی در حد توان خودش انشاءالله مراجعه بکند و هر چقدر که می تواند مساعدت داشته باشد. انشاءالله خداوند تبارک و تعالی هم چندین برابر هم در دنیا و هم در آخرت به او عنایت می فرماید. انشاءالله که خداوند به همه ما توفیق امر خیر عنایت بفرماید.
انتهای پیام /