دو کمپ ترک اعتیاد فعال در برخوار راه اندازی می شود

رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برخوار از راه اندازی دو کمپ ترک اعتیاد فعال شامل کمپ جویندگان راه آزادی خورزوق و حیات پاک برخوار و دو کمپ در حال مجوز در سطح شهرستان خبر داد.

به گزارش چشم برخوار؛ محمد حسن قمی سرپرست فرمانداری بُرخوار به همراه تعدادی از مسئولین و مدیران شهرستان به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، ضمن حضور در نماز جمعه شهر دولت آباد در بین دونماز به ایراد سخنرانی پرداختند.

فرماندار برخوار با اشاره به هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر و شهدای این عرصه و آرزوی توفیق برای کلیه خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی از امام جمعه و ستاد نماز جمعه به دلیل در اختیار قرارگذاشتن این فرصت تقدیر کرد.

رییس شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر شهرستان در ادامه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، یادآور شد: در سطح کشور از بین پنج آسیب اجتماعی (اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فساد، بحران های منطقه ای و حاد) ، مواد مخدر و استعمال آن رتبه اول را دارد.

نماینده دولت با توجه به اقدامات دولت تدبیر و امید طی سال های ۹۶_۹۲ در مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: تعداد عملیات های دولت در مقابله با باندهای قاچاقچیان با رشد ۳۰درصدی و با افزایش ۱۷۶ درصدی در خصوص انهدام کارگاه های تولیدی مواد مخدر و افزایش ۱۳درصدی کشف مواد مخدر روبرو بوده است.

قمی در ادامه اقدامات دولت طی چهار سال گذشته، افزود: در حوزه فرهنگی و پیشگیری در ارتباط با مصرف مواد مخدر به تعداد ۱۶میلیون نفر خانواده ایرانی ؛ ۳میلیون نفر دانش آموز و دانشجو ، ۴میلیون نفر شاغل در محیط کار و ۲میلیون نفر با مشاوره تلفنی و …آموزش پیشگیری در ارتباط با مصرف مواد مخدر ارائه شده است.

رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان اطلاع رسانی دقیق و شفاف اقدامات دولت در حوزه مبارزه با مواد مخدر در حوزه‌های مختلف اطلاع رسانی، پیشگیری و درمان را امری مهم تلقی کرد و از رشد ۲۳۲درصدی حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد و آموزش اقشار جامعه و تلاش برای کاهش دادن آسیب‌های اجتماعی طی سال های گذشته خبر کرد و گفت: ۹ هزار مرکز در حال فعالیت اند و تعداد ۸۲۰ هزارنفر در کمپ‌های قانونی زیر پوشش قرار گرفته اند.

وی به نقش آگاهی و اطلاع رسانی در حوزه آسیب های اجتماعی به عنوان یک عامل مهم در پیشگیری از وقوع آن ها یاد کرد و افزود: مردم اگر در موضوع اثر آسیب های اجتماعی به آگاهی لازم برسند، میزان گرایش آنها به وقوع جرم و آسیب ها کمتر خواهد شد، که این نکته بحث پیشگیری را هم پررنگ تر خواهد کرد.

قمی اضافه کرد: مهمترین محور مبارزه با مواد مخدر انجام اقدامات پیشگیرانه است که در این میان خانواده ها از مهمترین عوامل هستند که می‌توانند با تبیین و آموزش مهارت های زندگی در درون خانواده موجب کاهش آسیب ها و افزایش اثرات مقابله شوند.

فرماندار برخوار با اشاره به نقش موثر خانواده و آموزش و پرورش، در آگاهی بخشی به مردم در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی، یادآور شد: خانواده ها و اموزش و پرورش می‌توانند در بیدار کردن جامعه نقش مرجع و تاثیرگذاری داشته باشند که انتظار می رود مسائل اجتماعی با جنبه ارشادی و اقناعی توسط این مراجع تصمیم‌گیر و آموزشی رصد و به آن پرداخته شود.

قمی طی سخنانی گفت: یکی از راه های ورود استعمار و استکبار جهانی سست کردن اراده ملت ها و تضعیف و تخریب بنیه دفاعی یک کشور است و در ادامه در خصوص عوامل پیدایش آسیب های اجتماعی در سطح بین المللی افزود : سودآوری کلان خرید و فروش مواد مخدر ، فعالیت گروهک تروریستی ، کاهش سن مصرف مواد مخدر از ۲۵ سال به ۱۷_۱۵ سال ، تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از انواع سنتی به مواد صنعتی و شیمیایی و استفاده از قرص‌های روان‌گردان، نقش رسانه های جمعی، به ویژه ماهواره و اینترنت و پخش فیلم های متخاصم در سطح شبکه های ماهواره ای از جمله مولفه های درخور توجه است که عواقب و زیان های ناشی از مصرف و استعمال رو کم جلوه می دهند.

این مسئول ضمن تشکر از رشد فعالیت های حوزه نیروی انتظامی و امنیتی حسب شناسایی عوامل مواد مخدر در سطح ملی گفت: افغانستان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر دنیا و جزو مناطق آلوده به کشت و توزیع مواد مخدر است که قرار گرفتن ایران در همسایگی این کشور و موقعیت جغرافیایی و وجود مسیرهای ارتباطی وضعیت را بحرانی می کند که لازمه آن تلاش و مراقبت بیشتر در حوزه امنیتی و انتظامی است.

نماینده عالی دولت در شهرستان با اشاره به اشکال مختلف مواد مخدر در سطح کشور و گریبانگیر شدن جوانان، گفت: یکی از ابزارهای مهم دشمنان برای فرو پاشی خانواده های ایرانی و تخریب جایگاه فرهنگی، مواد مخدر است که زمینه ساز ۶۵% جرائم مربوط به همسرآزاری و ۵۵% مربوط به طلاق، ۳۰%کودک آزاری، ۲۵% قتل عمد ، ۲۳%نزاع و دعوا است.

وی در ادامه افزود: اعتیاد و مصرف و استعمال مواد مخدر با ۲۰%شامل جرائم منکراتی و ۱۰%جرائم مالی روبرو بوده است.

قمی ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با مواد مخدر در سطح شهرستان برخوار، عنوان کرد: کشف مواد مخدر در سطح شهرستان خصوصا در سه ماهه اول سال رشد چشمگیری داشته است.

رییس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برخوار از راه اندازی دو کمپ ترک اعتیاد فعال شامل کمپ جویندگان راه آزادی خورزوق و حیات پاک برخوار و دو کمپ در حال مجوز در سطح شهرستان خبر داد و خاطر نشان کرد: با همراهی و تلاش همه دستگاه های مربوطه انتظار می‌رود برنامه های ویژه در این حوزه در طول این هفته برگزار شود که این امر نیازمند تلاش و ریل گذاری صحیح همه ادارات و نهادهای مربوطه است.

گفتنی است در حاشیه نماز جمعه این هفته برنامه های با حضور کارشناسان واحد اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی در جهت معرفی این واحد وخط ۱۲۳در راستای مداخله در آسیب های کودک آزاری ، همسر ازاری ، سالمند آزاری و…. ‌ همراه با فعالیت های حوزه پیشگیری اداره بهزیستی با توزیع بروشور، کتاب ،گردونه شناسایی مواد مخدر و آسیب های ناشی از آن و معرفی مراکز درمانی به اطلاع شهروندان رسید.

همچنین نمایشگاهی نیز با حضور کودکان و خانواده ها و مسابقاتی در این راستا با هدف آگاه سازی در زمینه آسیب های مواد مخدر اجرا شد.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.