حجاریان سناریوسازی می‌کند، اصلاحات اجرا؛

چرا اصلاح‌طلبان سوژه استعفای روحانی را داغ می‌کنند؟/ اصولگرایان درباره سناریوی استعفا چه نظری دارند؟

اصلاح طلبان درحالی سوژه استعفای رئیس جمهور را داغ می کنند که پیشتر سعید حجاریان به سناریو چینی این موضوع پرداخته بود.

به گزارش چشم برخوار؛ امیر حمزه نژاد: بازهم شاهد تحرکات مشکوک از سوی اصلاح طلبان در زمانی که دولت در مدیریت بحران دچار مشکلاتی شده است، هستیم. استیضاح رئیس جمهور در قانون اساسی توسط مجلس در صورت عدم کفایت پیش بینی شده است اما به نظر می رسد که اصلاح طلبان بسیار مشتاق بازی در این میدان هستند چراکه به طور مکرر در حال صحبت درمورد استعفای حسن روحانی هستند اما آنرا با حرف در دهان دیگری گذاشتن به رقیب سیاسی نسبت می دهند. نکته مشکوک درباره موضوع استعفا، استیضاح یا عدم کفایت رئیس جمهور این است که اصلاح طلبان اگر مخالف این امر هستند چرا به طور گسترده درباره آن حرف می‌زنند ؟!

در همین زمینه بود که چندی پیش «سعید حجاریان»، تئوریسین جریان اصلاحات با سناریوسازی درباره پیش بینی تشدید مشکلات کشور گفت: «در صورتی که وضعیت گفته شده تشدید شود، راست‌ها چهار سناریو پیش روی دولت روحانی قرار خواهند داد. اولین آنها پیشنهاد استعفاست؛ یعنی روحانی را به استعفا دلالت کنند.»وی بازهم در راستای سیاست رقیب هراسی دوقطبی قدیمی سرهنگ و حقوقدان را مطرح کرد و گفت: «اگر کار به جایی برسد که کلیه مراودات حقوقی با غرب بسته شود، طبعا نظام برای پیشگیری از درگیری نظامی به سمت سرهنگ‌ها خواهد رفت.»

احمد کریمی اصفهانی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در واکنش به جنگ روانی که حجاریان برپا کرد، گفت: «روسای جمهور در ایام انتخابات وعده هایی می دهند اما وقتی جناح حامی می بیند که آن وعده ها تحقق پیدا نکرد، می گردد تا کسی را پیدا کند و همه تقصیرها را به گردن او بیاندازد. در واقع آقای حجاریان می خواهد جناح راست را عامل اجرایی نشدن وعده های دولت آقای روحانی معرفی کند اما این روش ها نخ نما شده است.»

پس از این اظهارات حجاریان، صحبت‌ درباره استعفای حسن روحانی در جریان اصلاحات به طور فزاینده‌ و عجیبی رشد کرد.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب هم در این باره گفت: «آقای روحانی از ریاست جمهوری استعفا بدهد یا استعفا ندهد، به اصلاح طلبان نزدیک شود یا نشود، همچنان بر خط اعتدال باقی بماند یا نماند، فرقی نمی کند چون دیگر حرفی برای گفتن ندارد.»

عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات گفت: « ظرفیت سیاسی آقای روحانی بیشتر از آن است که استعفا دهد. حتی اگر مشکلات بیشتر از اینها برایش به وجود آید وادار به استعفا دادن نمی شود ولی قطعا تندروها ایجاد فضاهایی را برای تحت فشار قرار دادن و لطمه زدن به اعتبار دولت نزد افکارعمومی دنبال می کنند.»

وی افزود: «قطعا اصلاح طلبان فضا را طوری جهت می دهند که همانند سال های ۹۲ و ۹۶ از انتخابات ۱۴۰۰ جریانی غیر از اصولگرایی معتدل و کاردان بیرون نیاید. در سال ۱۴۰۰ شاید شرایط اجتماعی به گونه ای باشد که چهره جدیدی از بین اصولگرایان عاقل و معتدل مثل آقایان ناطق و لاریجانی رأی بیاورد.»

علی جنتی، وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این باره با تکرار ادعای حجاریان گفت: «روحانی اهل استعفا نیست.رییس‌جمهوری نظامی رویای برخی جریان‌ها است.ادعای پررنگ شدن واعظی و کمرنگ شدن جهانگیری ناشی از توهم است.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در این رابطه گفت: «خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم».

روزنامه اصلاح طلب اعتماد هم در این باره نوشت: «بهرام پارسایی، سخنگوی اصلاح‌طلبان مجلس گفته ٢۶ اردیبهشت‌ ماه سال گذشته، ساعاتی پس از اعلام کناره‌گیری اسحاق جهانگیری به‌ نفع حسن روحانی در شیراز به حافظیه رفته و از درویشی که گویا بسیار هم مورد وثوق این نماینده شیرازی است، خواسته به نیت انتخابات تفالی به دیوان خواجه بزند. پس درویش، چشم فروبسته و بازگشوده که «راستی خاتم فیروزه بواسحاقی / خوش درخشید ولی «دولت مستعجل» بود». پارسایی به «اعتماد» می‌گوید: «همان زمان به دوستانم گفتم که روحانی حتما رای می‌آورد رای خوبی هم می‌آورد اما دولتش ممکن است به سرانجام نرسد و آن قدر مورد هجمه قرار می‌گیرد که احتمالا نیمه‌راه، پایان کارش خواهد بود.»

این روزنامه افزود: «صحبت از استعفای روحانی و دولتش البته صحبت تازه‌ای نیست. حالا چندماهی است که این زمزمه‌ها به گوش می‌رسد. ندایی خطرناک که ابتدا از پشت خاکریزهای «جبهه پایداری» در منتهی‌الیه جناح راست بلند شد و آرام‌آرام در دیگر جبهه‌ها و پیشانی‌های جناح اصولگرا طرفدارانی پیدا کرد.»

اعتماد درحالی موضوع استعفای رئیس جمهور را به اصولگرایان نسبت می دهد که سید حسین موسویان، دیپلمات طرفدار دولت، نسبت به ادامه وضعیت کنونی در صحنه سیاسی جاری هشدار داده است و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است برای خروج از بن‌بست به «استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس» تن دهند.

وی در این باره گفت: ««بزرگان نظام باید قبل از هرچیز دراین مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا ۲ سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل جبران شود.»

محمد نعیمی پور، فعال سیاسی اصلاح طلب هم در پاسخ به سئوال روزنامه اعتماد درباره احتمال استعفای روحانی گفت: «هرچقدر این مساله احتمال کمی داشته باشد، چون خطرات آن بزرگ است، باید به همین احتمال هرچند اندک توجه کرد. آقای رییس‌جمهور و هیات وزیران باید به خاطر مردم بایستند و فعال باشند و محکم کار خود را انجام دهند. طرف مقابل ممکن است پرده دری کند و خیلی مستقیم وارد میدان شود. در این صورت دیگر حرجی نیست. در این صورت به این جریان باید گفت که اگر سرنیزه و سرکوب و چنگ دندان نشان دادن در سیاست خارجی تا الان برای‌شان کارآمد بود، از این به بعد هم خواهد بود. یقینا اگر فشارها بر مردم افزایش پیدا کند، اتفاقی می‌افتد که نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان.»

مصطفی تاج زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب هم درباره راهکار دولت برای برون رفت از بن بست‌های اقتصادی گفت: ترامپ و همفکرانش خواب‌های شومی علیه کشور ما دیده‌اند در حال حاضر نه استعفای دولت و نه استقرار دولت نظامی گره‌ای از مشکلات کنونی نمی گشاید.

اصولگرایان درباره سناریو استعفای روحانی چه نظری دارند؟
اما اصلاح طلبان درحالی از استعفا سخن می گویند و آنرا به گردن رقیب سیاسی می اندازند که اصولگرایان در این شرایط بحرانی استعفا را خالی کردن عرصه می دانند که اصلا به نفع کشور نیست.

در همین رابطه، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با بیان اینکه اصلاح طلبان برای فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت و مشکلات موجود برنامه ریزی کردند، گفت: «طرح استیضاح روحانی، رفتن پیش مراجع و ظرفیت ایجاد بحران از برنامه اصلاح طلبان برای عبور از روحانی است.»

وی افزود: « در همین راستا می بینیم افرادی مثل سعید حجاریان از دولت آینده و استیضاح رئیس جمهور و تکرار حوادث زمستان ۹۶ سخن می گویند.»

برخی از کارشناسان سیاسی نیز مطرح می کنند که این اخبار بسیار مشکوک است. در این رابطه مطرح می شود اینکه برخی حامیان و نزدیکان روحانی بجای ارائه راهکار برای حل مشکلات ،مسئله استعفا و کنار رفتن دولت را مطرح کرده اند، بسیار مشکوک است.

کیهان در این باره نوشت: « کیهان در واکنش به پیشنهاد سیدحسین موسویان در باره استعفای رئیس جمهور نوشت: چه استعفایی؟! اگر گفته شود برای کارآمدی، عمرو یا زید دولت جا به جا شوند حرف معقولی است، درست مانند یک تیم ورزشی. اما مگر وسط مسابقه و دست و پنجه نرم کردن با حریف می‌شود تیم را یکجا کنار گذاشت و فی الفور تیم جدیدی جایگزین کرد؟!»این روزنامه افزود: «این آدرس مشکوک، چاره‌جویی است یا بهانه‌تراشی برای سرگرمی غفلت‌آفرین جدید؟ بازنگری و اصلاح مسیر گذشته با رویکرد اعتماد و اتکا به ظرفیت‌های بزرگ داخلی و در جهت عملی کردن وعده رونق و گشایش اقتصادی، برعهده دولتمردان است.»

اصلاحات در صحنه آرایی سیاسی سعی دارد که مسئله استعفا را به طور مشکوکی زنده نگه دارد هرچند که با سیاه نمایی آنرا به رقیب نسبت می دهد اما بانگاهی به صحبت های حجاریان به خوبی می توان دریافت که ریشه این بحث ها از کجا شکل گرفته است و اصلاح طلبان چه جنگ روانی را عملیاتی می کنند. دو کلید واژه استعفای دولت و استقرار دولت نظامی که حجاریان آنرا سناریو سازی کرد در صحبت های اصلاح طلبان به خوبی به چشم می خورد که عقبه طرح مشکوک این بحث را آشکارا نشان می دهد. /جهاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.