امام جمعه موقت دولت آباد:

گناهانی که باعث از بین رفتن اعمال ما می شود/ راهکار قرآن برای برگرداندن اعمال

امام جمعه موقت دولت آباد گفت: حبط یعنی از بین رفتن عمل و در آیات مختلفی هم خداوند اشاره کرده که حبط عمل این است که اعمال انسان از بین می رود و آنچه که عامل این کار می شود عوامل مختلفی است که در آیات و روایات آمده است.

به گزارش چشم برخوار؛ حجت الاسلام و المسلمین نجفی در جمع نمازگزاران در مسجد جامع دولت آباد، اظهار کرد: بحت تقوای امروز در رابطه با یکی از مباحثی است که در ماه مبارک رمضان در مجالس و محافل اشاره می شود و آن مسئله حفظ و نگهداری اندوخته های ماه مبارک رمضان است.

امام جمعه موقت شهر دولت آباد افزود: در زمان دفاع مقدس گاهی منطقه ای از دست دشمن بدون هزینه و تلفاتی گرفته می شد، اما در برابر پاتک های شدید دشمن برای حفظ و نگهداری آنچه را که به دست آورده بودیم، گاهی شهدایی را ما تقدیم می کردیم.

وی ادامه داد: اعمال ما هم این چنین است، ماه رمضان با همه سختی هایش به پایان رسید اما مهم تر از آن حفظ و نگهداری آن است، چون پاتک هایی که دشمن انسان (شیطان) است، در کمین انسان بوده تا اندوخته ها را از او بگیرد.

حجت الاسلام نجفی افزود: امام باقر علیه السلام در این حدیث می فرماید: « الإبقاء اَلعمَل اَشَدُّ مِنَ العَمَل» حفظ و نگه داشتن عمل از خود عمل سخت تر است، در قرآن مجید نیز به این مسئله اشاره شده است؛ بنام حبط عمل که ۱۶ مرتبه خداوند بحث را در قرآن اشاره کرده است.

این کارشناس مذهبی گفت: حبط یعنی از بین رفتن عمل و در آیات مختلفی هم خداوند اشاره کرده است که حبط عمل این است که اعمال انسان از بین می رود و آنچه که عامل این کار می شود عوامل مختلفی است که در آیات و روایات آمده است، مثلاً خداوند در قرآن می فرماید: « لا تُبطلوا صدقاتکم بِالمَنّ وَ الأذی » صدقات خودتان را با منت گذاری و اذیّت کردن دیگران از بین نبرید.

وی اظهار کرد: عمل دیگری که طبق روایات موجب بطلان عمل می شود، ریا است، در حدیثی از پیامبر (ص) آمده است که در روز قیامت به انسان ریا کار خطاب می شود: « یُنادی یوم القیامه یا فاجر… أبطل أجرک» ای گنهکار، ای ریاکار عملت از بین رفت، اجرت هم از بین رفت، برو سراغ آن کسی که برای او این عمل را انجام دادی و اجر خود را از او بگیر، تو که برای ما انجام ندادی.

امام جمعه موقت دولت آباد اضافه کرد: یا صفت تکبر. حدیثی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام است که می فرماید: عبرت بگیرید از آن چه که خداوند انجام داد نسبت به شیطان. ابلیس نام اوست، چرا که اعمال طویل و سختی که انجام داده بود، حبط شد، شش هزار سال عبادت خدا کرد اما در یک لحظه ای که خدا از او خواست برای آدم سجده کند نه به آدم، تکبر او را گرفت و گفت من بهتر از آدم هستم و همین تکبر همه شش هزار سال عبادت را از بین برد.

این کارشناس دینی مورد دیگر را حسد دانست و گفت: در حدیث می فرماید: « فلا تحسدوا حبطَ اعمالکم» حسد نکنید، چون اعمال شما از بین می رود و مورد دیگر؛ ظلم کردن به کسی که اجیر انسان است باعث حبط اعمال می شود.
نجفی خاطرنشان کرد: جدال کردن نمونه دیگر است، چرا که اگر انسان با کسی جدال های نا حق بکند، اینها موجب می شود که اعمال انسان حبط شود، همانطور که پیامبر أعظم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : « ایاک و الجدال فإنَّهُ یَحبِطُ عملک» مواظب باش جدال نکنی با دیگران. بعضیها را دیدید که به دنبال بهانه می گردند که با دیگران درگیر بشوند، این اعمالشان را از بین می برد.

وی مورد دیگر را عُجب برشمرد و افزود: ترک نماز کردن نیز کارهای دیگر را از بین می برد.
این مسئول خاطرنشان کرد: در برابر حبط یک بحث دیگری را قرآن مطرح می کند به نام تکفیر، تکفیر یعنی باز یافتن؛ برخی اوقات یک عملی وجود دارد که اگر انجام بدهیم مجدداً اعمالمان بر می گردد، نه فقط آن اعمال برمی گردد بلکه سیئات ما هم تبدیل به حسنات می شود.
این کارشناس مذهبی افزود: قرآن هم اشاره می کند که: « اولئک یُبَدّل الله سیئاتهم حسنات، آنها کسانی اند که خداوند بدیهایشان را تبدیل به خوبی می کند»، بنا ر این اگر خطایی انجام دادید بروید یک حسنه ای انجام بدهید، نماز بخوانید، چون نماز از مهمترین اعمالی است که می تواند سیئات را از بین ببرد.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.