استاندار اصفهان با اشاره به اهمیت تغییر الگوی کشت و استفاده از روش های نوین آبیاری در این استان، گفت: کشاورزان مناطق مختلف از جمله شهرستان برخوار باید نسبت به تغییر الگوی کشت اقدام کنند و فرماندار این شهرستان نیز باید در این راستا برنامه ریزی کند.

به گزارش چشم برخوار؛ استاندار اصفهان در نشستی با کشاورزان شهرستان برخوار، مشکل آب را موضوعی فرا منطقه ای دانست و افزود: در 12 سال گذشته احداث باغ در تپه های مناطق بالادست زاینده رود و پمپاژ غیر قانونی 200 میلیون مترمکعب به این باغ ها موجب خشک شدن چاه های آب و ایجاد عمق 270 متری این چاه ها برای برداشت آب شده است.

محسن مهرعلیزاده، یکپارچه سازی اراضی، ایجاد روش های جدید آبیاری و اصلاح الگوی کشت متناسب با کم‌آبی را بهترین راه حل مشکل بحران آب در شهرستان برخوار بیان کرد و گفت: اعتبار لازم برای اجرای این سه طرح در شهرستان برخوار تامین می شود .

استاندار اصفهان همچنین از استمهال وام های کشاورزی، بخشیده شدن جرایم و دریافت حداقل کارمزد برای کشاورزان خبر داد.

اصلاح الگوی کشت به جای دعواهای بچگانه/ پیگیری طرح انتقال آب از خلیج فارس

مهرعلیزاده اظهار کرد: به جای دعواهای بچگانه بر سر انتقال آب بین شرق، غرب و شمال استان اصفهان، به دنبال اصلاح الگوی کشت متناسب با کم‌آبی باشیم.

وی از پیگیری طرح‌های انتقال آب حوزه به حوزه و انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان خبر داد و افزود: در حالی که بدترین وضعیت آبی را در 40 سال اخیر تجربه می‌کنیم، چاره‌ای جز منطقی کردن کاشت و تولید محصولات کشاورزی نداریم.

استاندار اصفهان با اشاره به لزوم تغییر الگوی کشت خاطرنشان کرد: به جای کشت هندوانه و خربزه، باید به سمت کشت‌های گلخانه‌ای، دامداری و پرورش شترمرغ برویم.

مهرعلیزاده اظهار داشت: اعتبارات یکپارچه‌سازی اراضی و آبیاری نوین کشاورزی برای کشاورزان شهرستان برخوار تأمین می‌شود؛ با انتقال آب حوزه به حوزه سهم کشاورزان برخواری از این انتقال بیشتر خواهد شد، اما طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به ازای انتقال هر مترمکعب 25 هزار تومان هزینه تمام شده خواهد داشت.

وی مشکلات کم‌آبی زاینده‌رود را به گردن دولت‌های نهم و دهم انداخت و یادآور شد: دولت قبل نباید اجازه توسعه کشاورزی را در حاشیه زاینده‌رود به چهارمحال و بختیاری می‌داد.

استاندار اصفهان در رابطه با انتقادها پیرامون بی‌عدالتی در پرداخت خسارت نکشت تصریح کرد: به تبعیض در تخصیص آب و پرداخت خسارت به کشاورزان اعتقادی ندارم و تلاش می‌کنم عدالت را در این خصوص برقرار کنم.

این مسئول افزود: بی تدبیری ها در آن دوران باعث شد تا بر روی بسیاری از تپه ها باغ احداث و سالانه حدود 200 میلیون متر مکعب آب بصورت غیر قانونی به این باغ ها پمپاژ شود.
وی تاکید کرد: چرا معترضان به موضوع کم آبی در زمانی که بیشترین بی تدبیری ها رخ می داد، صحبتی نمی کردند و بی تدبیری آن دوران باعث شده که امروز چاهها در عمق بیش از 270 متری هم به آب نرسند.
استاندار اصفهان در عین حال تصریح کرد: دعواهای منطقه ای بر سر مسائل آب نه تنها به حل این مسئله منجر نمی شود بلکه راهکارهای حل این موضوع را با چالش مواجه خواهد کرد.
وی افزود: کمبود آب یک موضوع فرا منطقه ای است و نمی توان برای آن شرق و غرب و جنوب و شمال استان را لحاظ کرد و باید به آن بصورت فراگیر و همه جانبه نگریست.
مهرعلیزاده ادامه داد: از زمان برعهده گرفتن مسئولیت استانداری اصفهان سعی کردیم به جای دعواهای بچه گانه، مسئله کمبود آب را بصورت اصولی حل کنیم که از سرگیری عملیات احداث سد و تونل کوهرنگ سه نمونه ای از این اقدام ها است.
به گفته وی سد و تونل سوم کوهرنگ سه 2 سال دیگر به بهره برداری می رسد و در پی آن 250 میلیون متر مکعب آب به فلات مرکزی ایران انتقال می یابد و بخشی از مشکلات آبی استان اصفهان برطرف خواهد شد.
استاندار اصفهان اضافه کرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس به مرکز ایران نیز از لحاظ فنی شرایط خاص خود را دارد و هر متر مکعب آب 25 هزار تومان هزینه دارد.
وی ادامه داد: بسیاری از فعالیت های آبی و ایجاد منابع آبی باید حدود 12 سال پیش انجام می شد اما به دلیل انجام نشدن آنها، هم اکنون مجبوریم برای آن برنامه ریزی کنیم و بر مبنای اطلاعات موجود پیش رویم.
استاندار اصفهان با اشاره به اهمیت تغییر الگوی کشت و استفاده از روش های نوین آبیاری در این استان، گفت: کشاورزان مناطق مختلف از جمله شهرستان برخوار باید نسبت به تغییر الگوی کشت اقدام کنند و فرماندار این شهرستان نیز باید در این راستا برنامه ریزی کند.
وی خاطرنشان کرد: یکپارچه سازی اراضی به منظور کشت محصولات کم آب بَر نیز باید در شهرستانهایی که با مشکل آب مواجه هستند انجام شود.
مهرعلیزاده تصریح کرد: منطقی و عقلانی نیست که به رغم کم آبی، در این مناطق محصولاتی نظیر هندوانه و خربزه کشت شود.
وی با اشاره به اینکه پرورش دام های مقاوم به کم آبی از جمله شتر و شترمرغ به منظور تامین گوشت استان جایگزین مناسبی برای پرورش دام های سبک که به بیشتری نیاز دارند می باشد تصریح کرد: کشاورزی و دامپروری باید به سمت روش های نوین که به حداقل آب نیاز دارند، پیش رود.
استاندار اصفهان به طرح جامع اشتغال روستایی که با برنامه های استانداری و دستگاههای مربوطه در حال انجام است نیز اشاره کرد و افزود: در این طرح برای تمامی شهرها و روستاها برنامه ریزی شده که بر مبنای آن شغل های زودبازده و پایدار با در آمد مناسب جایگزین مشاغل کم بازده شود تا معیشت مردم با مشکل روبه رو نشود.
وی ادامه داد: بر مبنای این طرح 63 هزار نفر در قالب 8 هزار و 700 طرح مشتمل بر 66 رشته مشغول به کار می شوند.
مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: ایجاد این طرح 2 هزار و 800 میلیارد تومان هزینه دربر دارد که یکهزار و 800 میلیارد تومان آن از طریق بانک ها تامین خواهد شد.
وی با بیان اینکه مردم، خانواده دولت هستند، نسبت به ایجاد شرایط مطلوب بویژه از سوی بانک ها برای شهروندان و روستائیان تاکید کرد.
استاندار اصفهان با اشاره به شرایط سخت زندگی گفت: بدون شک استمهال وام های کشاورزان باید بصورت جدی در دستور کار بانک ها باشد.
وی همچنین به راه اندازی درگاه سرمایه گذاری استان اصفهان اشاره کرد و افزود: این درگاه شرایط سرمایه گذاری در این استان را آسان خواهد کرد.
مهرعلیزاده دریافت مجوز تولید کره در شهرستان برخوار را نمونه ای از اثرات درگاه سرمایه گذاری استان اصفهان عنوان کرد.
وی در اداره به کاهش چشمگیر بارش ها و ورودی آب سد زاینده رود اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته میزان ورودی به این سد حدود یک میلیارد و 750 میلیون متر مکعب بود اما اکنون این میزان به 450 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.
او همچنین اعلام کرد که میزان بارش ها در ماه های مختلف سال آبی جاری در مقایسه با ماههای مشابه در 47 سال گذشته به کمترین حد خود رسیده است.
استاندار اصفهان بااشاره به اجرای طرح آبیاری باغ ها به منظور جلوگیری از خشک شدن درختان بوسیله تانکر بیان کرد: این طرح در شهرستانهایی نظیر مبارکه، فلاورجان، خمینی شهر و شهر قهدریجان انجام می شود.
وی گفت: هزینه آب یک تانکر با ظرفیت 10 متر مکعب حدود 250 هزار تومان است و این مبلغ نشان می دهد که مسئله آب حیاتی و با ارزش است زیرا دیگر از آب مجانی زاینده رود خبری نیست.
همچنین نماینده مردم شهرستان برخوار شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: خشکسالی های اخیر تاکنون حدود یکصد میلیارد تومان به این شهرستان ضرر وارد کرده است.

انتهای پیام /