توسط شهرداری؛

نجات فضای سبز پارک های بزرگ دولت آباد با احداث ایستگاه های پمپاژ و نصب مخازن ذخیره آب

ایستگاه های پمپاژ و نصب مخازن ذخیره آب به منظور آبیاری تحت فشار و نجات فضای سبز پارک های بزرگ شهر توسط شهرداری دولت آباد با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان برای هر ایستگاه احداث شد.

به گزارش چشم برخوار؛ ایستگاه های پمپاژ و نصب مخازن ذخیره آب به منظور آبیاری تحت فشار و نجات فضای سبز پارک های بزرگ شهر توسط شهرداری دولت آباد با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان برای هر ایستگاه احداث شد.

کنترل بحران آب با مدیریت مصرف امکان پذیر است، این سخن مسعود شفیعی معاون خدمات شهری شهرداری دولت آباد است.
وی در این خصوص، اظهار کرد: صرفه جویی در مصرف آب وظیفه همه است و باید تدبیرهایی هوشمندانه اتخاذ شود تا بتوانیم با وجود معضل کم آبی، فضای سبز سطح شهر را حفظ کنیم.
شفیعی در ادامه افزود: ما نیز در مجموعه مدیریت شهری دولت آباد به منظور حفظ و نگهداری فضای سبز سطح شهر تدابیر علمی و کارشناسانه ای در دستور کار خود قر ار داده ایم تا با بهره گیری از روش های نوین آبیاری؛ فضای سبز موجود حفظ و حراست شود.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری تغییر سیستم آبیاری پارک های بزرگ شهر را از جمله مهمترین پروژه های شهرداری در راستای کاهش و صرفه جویی در مصرف آب برشمرد و بیان کرد: با طراحی ایستگاه های پمپاژ و نصب مخازن متناسب به صورت زیر سطحی به منظور ذخیره آب و استفاده حداکثری از میزان آب تحت اختیار و تلفیق این عملیات با اجرای سیستم های تحت فشار، سیستم آبیاری پارک های بزرگ شهر (پارک معلم و بوستان مادر) در راستای افزایش حداکثری راندمان آبیاری در حال تغییر است.
این مسوول در ادامه خاطرنشان کرد: با شروع فصل تابستان و گرمای شدید هوا ساعات آبیاری فضای سبز را از روز به شب انتقال داده چرا که در طول روز تبخیر و تعرق از سطح زمین و گیاهان بسیار بالا است و با این روش در کنار جذب بالای آب توسط گیاه، راندمان آبیاری نیز افزایش یافته است.
وی استفاده از مالچ های رنگی به منظور تنوع بخشی به طراحی و صرفه جویی در مصرف آب را از دیگر اقدامات شهرداری دولت آباد برشمرد و گفت: با توجه به شرایط کم آبی موجود اصلاح طراحی های فضای سبز از جمله روش های نوین شهرداری است که در این زمینه می توان به تلفیق گیاهان مقاوم به کم آبی با المان های هنجار بخش (ریگ رنگی) به منظور حفظ اهداف اجرای پارک ها و فضای سبز عمومی در عین کاهش سطح سبز در دو میدان اصلی شهر (میدان فاطمیه و مدرس) اشاره کرد.
شفیعی با اشاره به روش های سنتی آبیاری و هدر رفت بالای آب، اظهار کرد: با وجود برخورداری این شهر از ۵۶ هکتار فضای سبز، نبود روش نوین و مناسب برای آبیاری فضای سبز باعث شده تا حجم زیادی از آب در حین آبیاری هدر برود در همین راستا جایگزینی سیستم های آبیاری سنتی با سیستم های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی) گامی دیگر برای کاهش و صرفه جویی در مصرف آب بوده است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری دولت آباد با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب، گفت: جایگزینی گونه های کم آب (خرزهره، گز، پامپاس گراس) به جای گیاهان با مصرف آب زیاد (بید، چنار، مورت)، حذف کاشت چمن به عنوان یکی از گیاهان پر مصرف و همچنین افزایش زمان دور آبیاری گیاهان به منظور سازگار کردن آنها با کم آبی از دیگر پروژه های شهرداری در راستای مدیریت مصرف آب است.
انتهای پیام /


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.