همراه با نمایشگاه و عرضه مستقیم محصول خربزه سینی؛

اولین جشنواره برداشت خربزه در شهر سین برخوار برگزار می شود

شهرداری و شورای اسلامی شهر سین به منظور پاسداشت زحمات کشاورزان و زنده نگه داشتن نام خربزه سینی برای اولین بار روز چهارشنبه اقدام به برگزاری جشن برداشت خربزه و برپایی نمایشگاه و عرضه مستقیم محصول خربزه کرده است.

به گزارش چشم برخوار؛ شهردار شهر سین در گفتگو با این پایگاه خبری از برگزاری جشنواره برداشت خربزه در شهر سین خبر داد.

محمد طرمه فروشان طهرانی با اعلام این خبر، افزود: قدمت کاشت خربزه در کهن شهر سین بر اساس مستندات تاریخی به هزاران سال پیش باز می گردد، به طوری که در متون قدیم و در کتاب اعلاق النفیسه نوشته ابن رسته مربوط به قرن سوم که یکی از معتبر ترین کتب تاریخی است از خربزه ای در اصفهان یاد می کند به نام سینی یعنی همان خربزه ای که در سین به عمل می آمد و آنقدر شهرت داشت که بر اثر آن نیز دیه سین که در آن کشت می شد شهرت یافته بود و از باب حال و محل آن را سینی می نامیدند.
وی ادامه داد: در حال حاضر نیز همه ساله حدود ۴۰۰ هکتار از زمین های شهر سین زیر کشت خربزه می رود و حدود ۸۰ هزار تن محصول خربزه آن به سایر نقاط کشور و حتی کشورهای همسایه صادر می شود و همچنان شیرینی و طعم آن با سایر خربزه ها متفاوت است.

طرمه فروشان طهرانی اضافه کرد: خربزه سینی از اواخر فروردین ماه کشت و محصول آن از اواسط مرداد تا اواخر شهریور برداشت می شود.
این مسئول در ادامه، اظهار کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر سین به منظور پاسداشت زحمات کشاورزان و زنده نگه داشتن نام خربزه سینی برای اولین بار روز چهارشنبه هفته جاری از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰ در محل شرکت تعاونی خضراء کشت (شهر سین، بلوار امام خمینی (ره)، خیابان معلم) اقدام به برگزاری جشن برداشت خربزه و برپایی نمایشگاه و عرضه مستقیم محصول خربزه کرده است.

شهردار سین افزود: این مراسم جشن با اجرای مجری صدا و سیما؛ جواد گلشیرازی و اجرای برنامه های شاد و متنوع و گروه موسیقی سنتی و… همراه با نمایشگاه و عرضه مستقیم محصول خربزه سینی به مدت یک هفته برگزار خواهد شد.

طرمه فروشان طهرانی در پایان از کلیه علاقمندان دعوت برای حضور در این جشن، دعوت کرد.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.