نشانه های طلاق عاطفی در زوجین/ راهکارهای جلوگیری از طلاق

دکتر سجادزاده در همایش «ازدواج هندوانه دربسته نیست» که به همت اداره بهزیستی شهرستان در تالار شهرداری دولت آباد برگزار شده بود، گفت: کاهش زمان گفتگو و وقت نگذاشتن، اولین مرحله شروع طلاق عاطفی است.

به گزارش چشم برخوار؛ دکتر سجادزاده در همایش «ازدواج هندوانه دربسته نیست» که به همت اداره بهزیستی شهرستان در تالار شهرداری دولت آباد برگزار شده بود، گفت: کاهش زمان گفتگو و وقت نگذاشتن، اولین مرحله شروع طلاق عاطفی است.

این کارشناس و مشاور خانواده در بیان مرحله دوم آغاز طلاق عاطفی، اظهار کرد: حوصله یکدیگر را نداشتن و در نتیجه کاهش تمایلات و ابراز عاطفی، دومین مرحله است که نتیجه کاهش عواطف و احساسات و در نتیجه کلام سرد؛ سرد شدن روابط زناشویی است.

وی افزود: این تصور غلط است که فقط مرد باید محبت کند اما خودش نیاز به محبت دیدن ندارد و تنها زن نوازش پذیر است، چراکه هر دو تمایلات دارند منتها نحوه دریافت در آن ها متفاوت است، همچنان که امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: اگر نسبت به کسی علاقه ای دارید به آن ابراز کنید.

سجادزاده ادامه داد: یک اشکالی که همه داریم این است که تنها حس های منفی خود را منتقل می کنیم، در حالی که از نظر علم و دین و اخلاق، نباید حس های منفی را حتما بروز بدهیم.

این کارشناس خانواده با بیان این که در بخش انبوهی از پرونده های طلاق؛ یکی از عوامل سه گانه پنهان آن، عدم رضایت از روابط جنسی است، خاطرنشان کرد: زن و مرد هر دو نیاز کلامی، عاطفی و غریزی دارند که اگر هر کدام از این سه برآورده نشود، محصول آن خیانت آشکار یا پنهان است که امروزه شبکه های اجتماعی بستر این موضوع را فراهم می کند.

وی اضافه کرد: مرحله آخر رسیدن به طلاق عاطفی، رسیدن زن و مرد به بی تفاوتی نسبت به یکدیگر است که این مرحله سخت ترین، حادترین و پیچیده ترین مرحله در روابط زناشویی بوده که همان طلاق عاطفی نام برده می شود و مقدمه شکل گیری طلاق رسمی است.

این مشاور خانواده در ادامه به بیان راهکار کاهش طلاق و آسیب های اجتماعی پرداخت و آن ها را شامل انتخاب درست در مرحله اول و آموزش روابط صحیح خانواده عنوان کرد.

سجادزاده تاکید کرد: اگر بعد از چند سال از زندگی مشترک با همسرتان، خودتان را ارزیابی نکنید نشان دهنده این است که همسر شما یا شما را تحمل می کند و یا منجر به طلاق می شود، بنا بر این ریشه این مشکلات عدم خودارزیابی است.

این کارشناس در ادامه به آیه «لقد خلقنا الانسان فی کبد»؛ همانا انسان را در سختی آفریدیم، اشاره کرد و با گفت: همه زندگی ها حتما مشکل دارد و زندگی بدون مشکل وجود ندارد.

وی در ادامه راه حل های حل مشکلات را عنوان کرد و گفت: اصل تعدیل انتظارات با توان همسر، اصل حفظ آراستگی (خوشبویی، خوشپوشی و آراستگی) و نظافت درون منزل، اصل توجه به تامین همه جانبه نیازهای هم، تامین رضایت روابط جنسی، اصل پیشگیری از سوءتفاهم ها، اصل مسئولیت پذیری، تعهد و وفاداری، برخورد مثبت و ثبت نگری، مدیریت روابط خانوادگی ، اصل عدم سلطه گری و پذیرش تفاوت ها، احترام متقابل، اصل تشویق و قدردانی و اصل پرهیز از برچسب زنی، از مواردی است که می توان با مدنظر قرار دادن آن ها مشکلات بین زن و شوهرها را حل کرد.

سجادزاده در پایان در تکمیل اصل حفظ آراستگی به کلامی از پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد که فرموده اند: از عطر  برای خوشبویی استفاده کنید.

انتهای پیام /دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.