حرکت قافله نمادین واقعه کربلا در دولت آباد برخوار/ تصاویر

هئیت یاحسین (ع) دولت آباد همچون سالهای قبل اقدام به راه اندازی قافله عزا در عصر روز عاشورا کرد.

به گزارش چشم برخوار؛شهرستان برخوار در برگزاری عزاداری امام حسین (ع) سابقه‌ای طولانی دارد و به همین مناسبت نیز آئین‌های سوگواری ویژه‌ای از جمله شبیه‌خوانی و تعزیه خوانی در این شهرستان برگزار می‌شود اما روز دهم محرم در شهرستان برخوار و بخصوص مرکز این شهرستان شهر دولت آباد حال و هوایی وصف ناپذیر حاکم است.

چراکه چند سالی است در بعد از ظهر روز عاشورا، کاروان نمادین ورود به کربلا در مرکز شهرستان به حرکت درمی آید و در آن سعی می شود تا با هنرشبیه خوانی به صورت صامت این واقعه عظیم را برای مردم به نمایش دربیاورند تا با روایت ورود تاریخی امام حسین (ع) به شهر کربلا تا قیام ایشان در روز عاشورا و مظلومیت اصحاب وفادارشان را در دفاع از ارزش های اسلامی و اقامه امر به معروف و نهی از منکر به تصویر بکشند و نسل جوان را با گوشی از عظمت این واقعه آشنا سازند.

این نمایش بیش ازچندساعت به طول می‌انجامند. در پیشانی کاروان، دسته های مختلفی به نواختن طبل و سنج و شیپور می پردازند که در اجرای این برنامه، گروه‌هایی از هیئت های مذهبی و علاقمندان مشارکت دارند.

با به صدا درآمدن صدای طبل‌ها و به حرکت درآمدن اسبان و شتران کاروان همچون ناقوسی دل آدمی به درد آمده و اشک از چشمان دوستداران اباعبدالله (ع) روانه می‌شود و با گذر از کنار هر یک از حاضرین در این آئین جز شنیدن زجه و گریه چیزی دیگری را به نمایش نمی‌گذاشت.

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.