سند راهبردی شهرداری سین تدوین و تقدیم شورای اسلامی شهر شد.

به گزارش چشم برخوار؛ به نقل از واحد روابط عمومی شهرداری سین پس از ماه ها تحقیق و بررسی توسط کارشناسان و مدیران شهری همچنین نظر سنجی از شهروندان و نخبگان شهر ، سند راهبردی شهر سین تدوین و به شورای اسلامی شهر و دفتر امور شهری استانداری اصفهان تقدیم شد.

در واقع برنامه راهبردی یا همان سند چشم انداز که غالبا 10 ساله تدوین می شود، توصیف روشن و فشرده‌ای از حیات مدنی که شهر در آینده و پس از آن به فعلیّت در آمدن کلیه ظرفیت‌های بالقوه‌اش پیدا می‌کند را شامل می شود.

سه ویژگی عمده چشم‌انداز عبارتند از: روشن و فشرده بودن، معطوف به آینده بودن و به فعلیّت درآوردن تمامی توان‌های بالقوه شهر، همچنین چشم‌انداز تلاش دارد تا به این پرسش پاسخ دهد که «این شهر تا سال 1404 توان بالقوه چه چیزی را دارد؟
براي تعیین چشم ‌انداز ابتدا نیاز است که از طرق مختلف فرصت‌ها، تهدیدها، قابلیت ‌ها و مشکلات شهر شناسایی و با توجه به امکانات و توانایی ‌هاي بالقوه و بالفعل شهر، دورنماي شهر تعیین شود وبراي بهره‌گیري از فرصت‌ها و قابلیت‌ها و کاهش تهدیدها و رفع مشکلات چاره‌اندیشی و تصمیم‌گیري شود. چشم‌انداز عبارتي است كه بيانگر مقصد و نهايتي است كه سازمان مي‌خواهد در آينده به آن دست يابد، همچنين بيانگر آن نقطه ايده‌آلي كه سازمان در آرزوي رسيدن به آن است.

روند تهیه سند چشم انداز یک شهر به این صورت است که پس از بررسی عوامل محیطی و داخلی شهر و شهرداری، اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه کشور و با بهره‌گیری از نقطه نظرات مشاوران، خبرگان و شهروندان، کلمات کلیدی اولیه جهت ترسیم چشم‌انداز انتخاب می شود، در ادامه کلمات کلیدی توسط کمیته راهبری و خبرگان شهر وزندهی شده و در نهایت پس از بررسی ابعاد چشم‌انداز نهایی می شود.
سند چشم‌انداز جهت‌دهنده برنامه‌ها برای دستیابی به منافع واقعی در شهر است. این پیش‌بینی از آینده یعنی این که امروز مدیران شهری سین آمادگی بهتری کسب کرده‌اند تا با ایستادن روبروی چالش‌ها، فرصت‌ها را شناسایی کرده و مخاطرات را از دیدگاهی برتر و خاص مدیریت کنند. با در دست داشتن اطلاعات موثق از شرایط کنونی، آنها قادر به تصمیم‌گیری بین چشم‌انداز بلندمدت و اقدامات کوتاه‌مدت خواهند داشت.

از سوی دیگر، شهری که به صورت فعالانه‌ای برای آینده خود برنامه‌ریزی نکند، قریب به یقین دچار عقب‌افتادگی خواهد شد.
بدیهی است در شرایطی که شهر با چالش‌های بسیار زیادی مواجه باشد، بعید است که همه پیشرفت‌های دلخواه بلافاصله و بی‌درنگ اتفاق بیفتد. بنابراین شهر موفق شهری است که با ایجاد شتاب حرکتی از طریق اجرای پروژه‌های با اولویتی که همسو با چشم‌انداز کلی شهر باشد، حرکت خود را آغاز کند. در این راستا برنامه‌ریزی کمک می‌کند تا موضوعات مبرم و منابع موجود شناسایی شده و تضمین می‌کند که اقدامات و ابتکارات اجرایی، زائد نبوده یا در جهت متفاوتی قرار نمی‌گیرند. همچنین در این سند راهبردی اهداف کلان نیز مشخص شده است ،آرمان‌ها یا هدف‌هاي کلان يعني نتيجه‌هاي خاصي که شهرداری مي‌کوشد پس از تعيین مأموريت خود در یک دوره بلندمدت به دست آورد. مقصود از دوره بلندمدت، دوره‌اي است که بيش از دو سال باشد. اين اهداف براي موفقيت سازمان لازم و ضروري هستند چون که تعيين‌کننده مسير آن است. هدف‌هاي بلندمدت مي‌توانند چالش‌گر، قابل سنجش، باثبات، معقول و روشن باشند. براي رسيدن به هدف‌هاي کلان و بلندمدت، اهداف سالانه‌ای که هدف‌هاي كوتاه‌مدتی هستند تعریف می‌شود. اين اهداف بايد قابل سنجش، كمّي، چالش‌گر، واقعي، سازگار با ساير اهداف و اولويت‌بندي‌شده باشند. آرمان‌هایی که پشتیبان دستیابی به چشم‌انداز شهر سین بوده و نهادهای مدیریت شهری باید برای تحقق چشم‌انداز به آنها جامه عمل بپوشانند، عبارتند از: افزایش درآمدهای پایدار، افزایش برخورداری عموم شهروندان از خدمات متعادل و متوازن، افزایش سطح آگاهی و سرمایه اجتماعی، توسعه بهره ور منابع سازمانی با رویکرد پایداری، همچنین در این سند راهبردی با توجه به کمبودها و مشکلات مردم بر اساس نظر سنجی های به عمل آمده پروژه هایی برای شهر تعریف شده که با اجرایی کردن این پروژه ها در واقع شهر به سمت آینده مطلوب خود که در بیانیه نهایی آمده است سوق داده می شود. در تدوین این سند سعی شد چارچوب سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور رعایت  شود و محتوی آن با استفاده از نقطه نظرات خبرگان تهیه شود و اهداف، استراتژی‌ها و برنامه‌ها نیز به گونه‌ای تعیین شود که قابل دستیابی و پذیرش برای ذینفعان باشد. این امر می‌تواند موجب افزایش ضمانت اجرایی و موفقیت در گام‌های اجرای باشد.

لازم به توضیح است جهت اطلاع کامل از این سند راهبردی شهروندان می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی شهرداری سین به نشانی www. seen-sh.ir متن کامل آن را دانلود و مطالعه کنند.
بیانیه نهایی سند چشم انداز شهر سین

سین در افق 1404 شهری است:
• پیشرو در بازآفرینی فضای شهری با پیروی از «الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت» • خلاق در صنعت گردشگری تجربه محور و بوم گردی • برخوردار از امکانات رفاهی و خدماتی جذاب و ارزش‌محور • با مردمانی با نشاط، فرهیخته، مشارکت جو همراه با روحیه ایثار و شهادت • بااصالت و هویت مند، عامل به باورهای دینی، برادری و برابری، • دارای جایگاه برتر گردشگری مذهبی در استان اصفهان.

انتهای پیام /