چرا به دشمنی که متعهد نیست پاسخگو باشیم؟

سیاه نمایی جهانگیری در مجلس برای تصویب CFT با حمایت لاریجانی

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: پذیرش الزامات FATF راه دور زدن تحریم‌ها را می‌بندد، اقتصاد کشور را قفل کرده و موجب اعمال تحریم‌های هوشمند علیه ایران می‌شود.

به گزارش چشم برخوار؛  نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: پذیرش الزامات FATF راه دور زدن تحریم‌ها را می‌بندد، اقتصاد کشور را قفل کرده و موجب اعمال تحریم‌های هوشمند علیه ایران می‌شود. محمد دهقان در گفتگو با مهر اظهار داشت: اسحاق جهانگیری در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه تلاش کرد وضعیت کشور را سیاه نشان دهد و بستری را فراهم کند تا حرفش مبنی بر اینکه راه حل مشکلات کشور سیاسی است، تحقق یابد.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس ادامه داد: نمایندگان در آستانه تصمیم‌گیری برای لایحه CFT هستند؛ اسحاق جهانگیری با اظهارات خود تلاش کرد وضعیت موجود را اضطراری جلوه داده و اینگونه به نمایندگان القا کند که چاره‌ای جز تصویب لایحه CFT و پذیرش الزامات FATF وجود ندارد، البته این تفکر طرفدارانی در مجلس دارد و آقای لاریجانی نیز از آن حمایت می‌کند.
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نباید اطلاعات اقتصادی کشور به دشمنان داده شود، زیرا عرضه اطلاعات به دشمنان موجب می‌شود تحریم‌های هوشمند علیه جمهوری اسلامی‌شکل گیرد. وی تصریح کرد: اگر در وضعیت جنگ اقتصادی دولت بخواهد شاگرد خوب کلاس FATF باشد نمی‌تواند تحریم‌ها را دور بزند، اگر دولت همه الزامات FATF را بپذیرد، آمریکا و انگلیس می‌توانند نظارت روزانه بر عملکرد اقتصادی کشور داشته باشند که اقتصاد کشور را دچار مشکلات اساسی می‌کند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: دولت اعلام می‌کند که کشور در شرایطی قرار دارد که از یک سو مورد تحریم آمریکا واقع شده و از سوی دیگر اروپا همکاری اقتصادی با ایران را مشروط به اجرای الزامات FATF کرده است، لذا تصویب لایحه CFT و پذیرش الزامات FATF ضروری است تا ایران مجددا به لیست سیاه FATF باز گردد و امکان ادامه روابط بانکی ایران با غرب وجود داشته باشد. دهقان گفت: تاکنون دولت ۴۰ الزام FATF را پذیرفته و اجرایی کرده است و فقط یک الزام که آن لایحه CFT است باقی مانده است.
وی تاکید کرد: دولت به دست خود کشور را دچار انسداد کرده است. در سال‌های ۹۰ و ۹۱ نیز ما با سخت‌ترین تحریم‌ها مواجه بودیم اما بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار نفت فروختیم و پول نفت به صورت غیررسمی‌وارد کشور شد. این وسط افرادی مانند بابک زنجانی نیز اختلاس‌هایی کردند اما دولت باید تلاش کند مانع این گونه اختلاس‌ها شود، نه اینکه کشور را دچار انسداد کند.
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: دولت تلاش دارد همه چیز برای خارج از کشور شفاف و برای داخل کشور پنهان باشد. اگر وزارت نفت بر اساس الزامات FATF عمل کند بعد از مدتی ما نمی‌توانیم هیچ نفتی بفروشیم و اگر بفروشیم هم نمی‌توانیم پولش را بازگردانیم. دهقان گفت: بلایی که بر سر کشور آمد و با نوسانات شدید بازار ارز مواجه شدیم ناشی از اجرای الزامات FATF بود. اگر اجرای این الزامات متوقف شود، آرامش به کشور بازمی‌گردد و می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. باید راه برای واردات دلار به کشور باز شود.

هیچ کشوری حاضر نیست تضمین بدهد که ایران از لیست سیاه FATF خارج می‌شود

وی تصریح کرد: دولت در جلسات اعلام می‌کند در صورت پذیرش الزامات FATF هیچ کشوری حاضر نیست تضمین بدهد که ایران از لیست سیاه خارج می‌شود و یا تضمین بدهد که الزامات جدیدی بر کشور تحمیل نمی‌شود. دهقان تاکید کرد: ایران کشور قدرتمندی است، ملت ایران می‌توانند از این مرحله عبور کنند، تسلیم شدن و کوتاه آمدن اقتصاد کشور را قفل خواهد کرد. اجرای الزامات FATF در شرایط تحریم اقتصاد کشور را قفل می‌کند.

ایجاد مضیقه در تامین ارز
علیرضا اکبری در یادداشتی نوشت: در صورت تصویب و اجرای لوایح مربوط به FATF، مسیرهای ویژه انتقال ارز به داخل مسدود می‌شود. این دیپلمات ایرانی افزود: اجرای این مقدمات، امکان انتقال ارز به داخل را افزایش نمی‌دهد و مسیر بانکی جدیدی را برای ورود ارز حاصل از هر نوع صادرات به داخل باز نمی‌کند؛ بلکه محدودیت زاست.معاون حقوقی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت اصلاحات یادآور شد: بنابراین بر خلاف تصور عمومی، اجرای «مقرراذ کارگروه اقدام مالی» FATF نه فقط موجبِ تسهیل انتقال و عرضه بیشتر ارز به داخل نخواهد شد، بلکه فرصت‌های خاص موجود را نیز محدودتر و در نتیجه تأمین و توزیع ارز در بازار داخل را با مضیقه روبرو خواهد کرد.

به دشمنی که متعهد نیست پاسخگو باشیم؟
مهدی فرد حسینی با بیان اینکه توصیه‌های FATF به کشور در دو حوزه داخلی و خارجی است، اظهار داشت: توصیه‌هایی که مربوط به حوزه‌های داخلی است عموما توصیه‌های خوبی است زیرا بر شفاف کردن حساب‌ها تاکید دارد.این کارشناس اقتصادی افزود: سوال این است که چرا بانک مرکزی تاکنون این شفاف سازی را انجام نداده است؟ منتظر دستور و توصیه یک نهاد خارجی بوده است؟ هر عقل سلیمی‌می‌گوید حاکمیت و نهادهایی مثل بانک مرکزی حتما باید شفاف باشند تا از این طریق قاچاق و پولشویی تشخیص دهیم.وی گفت: در این حوزه، همه مدافع آن هستیم و همه می‌خواهیم اتفاق بیفتد؛ باید دید چه کسانی ذی نفع هستند که نگذاشته‌اند تاکنون این اتفاق بیفتد؟وی با اشاره به توصیه‌های مربوط به حوزه خارجی FATF، تصریح کرد: مهم‌ترین اتفاقی که می‌افتد و تقریبا برگشت ناپذیر است عضویت ما در معاهدات بین المللی و دو کنوانسیون مورد تاکید FATF است و اصرار دارد در بالاترین سطح تعهد یعنی تصویب مجلس به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم.

مدعیان رفع التهات بانکی از طریق FATF، ساختار تحریم را نمی‌شناسند
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کسانی که می‌گویند FATF باعث کاهش التهابات بانکی می‌شود احتمالا ساختار تحریم را نمی‌شناسند، گفت: من به گزارش یکی ازمسئولان سابق امریکایی استناد می‌کنم که در سال ۲۰۱۶ سه حریف اصلی امریکا یعنی روسیه، چین و ایران را نسبت به آسیب پذیر بودن در برابر سلاح مالی و تحریم‌های بانکی بررسی کرد و گفت که وضعیت آسیب پذیری چین قرمز (به معنی تحریم ناپذیری چین) و ایران سبز است. درواقع در حال پالس دادن به دستگاه حاکمیت امریکا برای افزایش سرعت تحریم‌ها علیه ایران است.وی با بیان اینکه چرا مسئولان کاری نکردند که ایران نیز همچون چین در برابر تحریم‌ها آسیب ناپذیر شود، اظهار داشت: چین کانال‌های موازی پرداخت دلاری ایجاد کرده که پیمان پولی دو جانبه یکی از راه‌های آن است؛ درواقع با این کار، اهرم قدرتی که امریکا بخواهد به وسیله آن روی چین اعمال فشار کند خیلی قابلیت اثر ندارد زیرا به اذعان امریکایی‌ها چین تحریم ناپذیر است.وی افزود: خوشحال شدیم که آقای ظریف در دیداری در سازمان ملل به پیمان‌های پولی اشاره کردند؛ باید خیلی وقت پیش این اتفاق می‌افتاد زیرا پیمان‌های پولی، یکی از راههای خروج از اشراف اطلاعاتی امریکا و مسیر برون رفت از تحریم است.فرد حسینی اظهار داشت: دیوید کوهن و ریچارد نفیو اذعان دارند که شفافیت مالی در کشور هدف، مهم‌ترین ابزار ما برای اعمال تحریم‌هاست؛ FATF در حال انجام همین کار است.وی افزود: آیا کسی که خودش تحریم‌های بانکی را گذاشته نگران این است که تحریم‌های بانکی را می‌خواهند برگردانند؟!

پیمان پولی دوجانبه راه عبور از مشکلات تحریم
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مشکل بانکی ما ترس بانکهای خارجی و داخلی از تحریم‌های امریکا است، گفت: عامل اصلی تحریم‌های امریکا، اشراف اطلاعاتی امریکا و ابزار دلاری است. اگرکشوری از این دو بیرون بیاید، تحریم‌ناپذیر می‌شود. کما اینکه بسیاری از کشورها همچون چین این کار را کرده و تحریم ناپذیر شده اند.وی با بیان اینکه مسائل بانکی ارتباطی به FATF ندارد، افزود: FATF برخلاف ظاهرش که یک نهاد بین الدولی است اتفاقا خیلی سیاسی است. کشورهایی که منشا تروریست هستند عضو مرکزی این نهادند و می‌خواهند بر بقیه هم نظارت کنند و استاندارد بدهند.فردحسینی ادامه داد: کشورهای آفریقایی که از لحاظ بانکی افتضاح هستند و هنوز در سال ۲۰۱۸ حجم بالایی از پول در آنجا به صورت نقدی مبادله می‌شود چگونه از لحاظ پولشویی در لیست سیاه نیستند و فقط ایران و کره شمالی در لیست قرار دارند؟ البته ایران به صورت موقت خارج شده است؛ دو کشوری که از قضا کشورهای سرشاخ با امریکا هستند.

وی افزود: FATF کشور ما را زیر تیغ می‌برد و تمکین به توصیه‌های آن ناقض قانون اساسی و شرع است.فردحسینی با بیان اینکه اگر ساختار تحریم را بشناسیم ، متوجه می‌شویم که عامل اصلی تحریم‌ها ایالت متحده امریکا است، یادآور شد: FATF زیرساخت تحریم‌ها را تقویت می‌کند و موجب می‌شود امریکا پوشش‌ها را شناسایی کرده و شرکای تجاری ما را با اطلاعات دقیق‌تری مورد تهدید و فشار قرار دهد.

* عصرایرانیاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.